نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
تحلیل ها

آشتی‌کنان جمهوری خواه منتقد با ترامپ

منبع
دنياي اقتصاد
بروزرسانی
آشتی‌کنان جمهوری خواه منتقد با ترامپ

دنياي اقتصاد/ متن پيش رو در دنياي اقتصاد منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست

موضوع پر کردن جاي خالي روث بيدر گينزبرگ، قاضي ديوان عالي اين کشور موجب شده است تا بار ديگر جمهوري‌خواهان پشت رئيس‌جمهوري قرار بگيرند، حتي کساني که با وي بسيار مخالف هستند. به نوشته روزنامه نيويورک‌تايمز، سناتور ميت‌رامني از يوتا روز سه‌شنبه گفت که او از طرح ترامپ براي پر کردن جاي خالي کرسي ديوان عالي کشور تا پيش از انتخابات سوم نوامبر حمايت مي‌کند. اين در حالي است که تا زمان برگزاري انتخابات تنها ۶ هفته باقي مانده است و جمهوري‌خواهان به عکس سال ۲۰۱۶ معتقدند که اين حق رئيس‌جمهور مستقر است که بتواند در آستانه انتخابات نيز نامزد مورد نظر خود را براي اين پست به سنا معرفي کند و آنها نيز به وي راي دهند. اين تصميم رامني موجب حمايت سريع و غيرقابل تصوري از رئيس‌جمهوري ايالات متحده شده است که در اين چهار سال اين حمايت آهنين بي‌نظير به نظر مي‌رسد. اما اين مي‌تواند نتيجه ۴ سال چانه‌زني سياسي در بين جمهوري‌خواهان نيز باشد.
جمهوري‌خواهان تقريبا هر بار پشت رئيس‌جمهور خود ايستاده‌اند، حتي اگر او برخي اوقات اصول حزب را زير پا بگذارد و هنجارهاي اين حزب را به استهزا بگيرد. اما حالا همه آنها در خدمت قدرتمند کردن يکپارچه قضات محافظه‌کار در ديوان عالي اين کشور هستند.

چنين اتحادي مي‌تواند به معناي تصاحب دو سومي ديوان عالي کشور آمريکا به دست محافظه‌کاران باشد و جمهوري‌خواهان مي‌خواهند حتي به قيمت از دست دادن سنا، کاخ سفيد يا هر دوي آن، چنين کاري را به سرانجام برسانند. هنوز هيچ‌کدام از دو حزب مطمئن نيستند که طرح اين دعوي در سنا چه نتيجه‌اي در انتخابات خواهد داشت. سناتور ثون از داکوتاي جنوبي، فرد شماره دوي سنا از جمهوري‌خواهان به نيويورک‌تايمز گفت: «کنفرانسي که برگزار کرديم ما را به پيش بردن اهدافمان متعهد کرد.»

هيچ‌کس به اندازه رامني، نامزد جمهوري‌خواهان در انتخابات سال ۲۰۱۲ در مواجهه با دونالد ترامپ سبک و سنگين نمي‌کند. او بهترين نمونه يک جمهوري‌خواه اصيل به حساب مي‌آيد و ترامپ نيز تاکنون تمايل داشته است تا نابودي رامني را ببيند. رامني نيز هيچ گاه تنفر خود از ترامپ را مخفي نکرده و يک «راز مگو» نبوده است. او تنها سناتور جمهوري‌خواه بود که به برکناري ترامپ در استيضاح ماه فوريه راي داد. اما رامني با پيشينه سنگين مذهبي و اعتقادات قوي به اصول محافظه‌کاري نمي‌تواند از اين فرصتي که در ديوان عالي اين کشور فراهم آمده است، به آساني عبور کند. او طرفدار محدود کردن سقط جنين است و يک ديوان عالي محافظه‌کار اجازه پيش بردن اهداف محافظه‌کارانه‌اش را مي‌دهد و اين ديوان بالقوه مي‌تواند طرح‌هاي دموکرات‌ها را براي تصويب قوانين خنثي کند.

رامني مي‌گويد: دوستان ليبرال من براي دهه‌ها است که اين ايده را که دادگاه بايد ليبرال باشد، در سر مي‌پرورانند اما چنين چيزي را در ستاره‌هايمان ننوشته‌اند. اين در حالي است که طي چند دهه اکثريت عمدتا در ديوان عالي اين کشور در دست محافظه‌کاران بوده است. او مي‌افزايد: «من خيلي از مردم را مي‌شناسم که مي‌گويند خدايا ما تغيير نمي‌خواهيم. من انرژي مرتبط را با آن ديدگاه درک مي‌کنم.  داشتن دادگاه راست ميانه‌رو براي کشوري خوب است که داراي مردمي باشد که ديدگاهي راست ميانه‌رو دارند.»

با توجه به اينکه دونالد ترامپ قصد دارد روز شنبه نام نامزد مورد نظر خود را براي جاي خالي گينزبرگ در ديوان عالي اين کشور اعلام کند، جمهوري‌خواهان هنوز در خصوص اينکه قبل از انتخابات به نامزد مورد نظر راي دهند يا پس از سوم نوامبر بلاتکليف هستند. اما جمهوري‌خواهان فرآيندي را در کميته قضايي سنا آغاز کرده‌اند که به‌نظر مي‌رسد کمتر از يک ماه اين اتفاق رخ بدهد. اگر زير يک ماه اين مساله به‌وقوع بپيوندد، اين کوتاه‌ترين زمان براي انتخاب يک نامزد ديوان عالي کشور در آمريکا به حساب مي‌آيد. در اين راستا، دموکرات‌ها با توجه به اينکه قدرت جلوگيري از اين فرآيند را ندارند، تاکتيک خشم و فرياد پارلماني را براي بر هم زدن جلسه سنا در نظر گرفته‌اند. آنها جمهوري‌خواهان را به رياکاري متهم مي‌کنند و مي‌گويند در سال ۲۰۱۶، جمهوري‌خواهان با ادعاي اينکه سال آخر رياست‌جمهوري باراک اوباما است و کشور در آستانه انتخابات قرار دارد، مسير را براي رويدادي مشابه روي رئيس‌جمهوري سابق اين کشور بستند. باراک اوباما در آن سال در نظر داشت تا قاضي مريک گارلند را براي خلأ به‌وجود آمده به سنا معرفي کند.

چاک شومر، رهبر اقليت دموکرات‌ها در سنا به نيويورک‌تايمز گفت: «ما نمي‌توانيم مثل هميشه دادوستد معمول خود را داشته باشيم، وقتي جمهوري‌خواهان در حال نابود کردن يک نهاد قانوني هستند.»اما جمهوري‌خواهان به نظر مي‌رسد از اقدامات خود متاسف نيستند. طي چهار سالي که ترامپ روي کار آمده است، آنها به ندرت از ترامپ فاصله گرفته‌اند و از ترس انتقادات رئيس‌جمهوري در توييتر همواره در کنار وي باقي مانده‌اند تا پايگاه آراي خود را از دست ندهند. آنها مي‌ترسند در صورت واکنش نشان دادن، کرسي خود را در نهاد مقننه اين کشور از دست بدهند.

آنها تا زمان انتخابات قصد نداشتند وارد کار ديگري شوند تا اينکه موضوع انتخاب جانشين گينزبرگ به‌وجود آمد. اين مساله براي جمهوري‌خواهان که بتوانند آراي مذهبي‌ها را به‌دست آورند، بسيار حياتي است. برد تاد، استراتژيست جمهوري‌خواهان که براي دو تن از اعضاي حزب، يعني سناتور تام تيليس از کاروليناي شمالي و کري گاردنر از کلورادو کار مي‌کند، مي‌گويد: «خدا جمهوري‌خواهان را براي سه چيز خلق کرد: کاهش ماليات‌ها، کشتن دشمنان خارجي و انتصاب و تاييد قضات راست‌گرا.» او مي‌افزايد: «تنها قضاتي با وجهه راستگرايانه مي‌توانند پوپوليست‌هاي محافظه‌کار و شرکت‌هاي سرمايه‌دار پر سر و صدا را متحد کنند.»

ريک سنتوروم سناتور سابق جمهوري‌خواه از پنسيلوانيا و يکي از اعضاي برجسته جامعه محافظه‌کاران مي‌گويد با توجه به نقص‌هاي شخصيتي که ترامپ داشت، وي چندان به او علاقه نداشت اما زماني که فهرست مورد نظر او را براي ديوان عالي کشور ديده، نظر خود را تغيير داده است. سنتوروم مي‌گويد: «بيشتر مردم چنين احساسي را به ترامپ دارند.» به اعتقاد سنتوروم، به‌رغم اينکه چهار سال در اين حزب دو دستگي بوده است، اما حالا اين حزب مزد صبر و انتظار خود را مي‌گيرد. سنتوروم مي‌گويد: «به جد مي‌گويم که ترامپ يکي از سرسخت‌ترين طرفداران زندگي است و اين بسيار نکته برجسته‌اي به حساب مي‌آيد.»

بازي جمهوري‌خواهان در شرايطي به سود ترامپ پيش مي‌رود که ۴ سال پيش همين حزب از اوباما خواست در انتخاب گارلند درنگ کند و اجازه دهد تا مردم براي اين پست خالي تصميم بگيرند. جمهوري‌خواهاني مانند ليندسي گراهام، رئيس کميته قضايي سنا نيز تا همين اواخر مدعي بود که قصد ندارند تا پيش از برگزاري انتخابات جاي خالي کسي را در ديوان عالي کشور پر کنند اما کم‌کم از اين ايده خود فاصله گرفته‌اند و حالا جمهوري‌خواهان تمام قد پشت رئيس‌جمهور هم‌حزب خود ايستاده‌اند.


 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar