انتخاب/متن پيش رو در انتخاب منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست

ادوارد ايساک- آتلانتيک/  آخر هفته گذشته، فيليپ راينس به خانه رون کلين در واشنگتن دي سي رفت تا لباس دونالد ترامپ را که شامل کت و شلوار، کفش، پيراهن، کراوات قرمز بلند و دکمه‌هاي سر دست مي‌شد را تحويل دهد. شايد 4 سال پيش هم زماني که دستيار سابق هيلاري کلينتون لباس کلينتون را براي مناظره آماده مي‌کرد، تصور نمي‌نمود که اين اتفاق تنها روزي در خاطرات وي ثبت شود و عملا تاثيري در پيروزي يا شکست کانديد مطبوع‌اش نداشته باشد.

 در ادامه اين مطلب آمده است:  کلين پيشتر برنامه مناظره کلينتون را اجرا کرد و امسال نيز اين کار را براي جو بايدن انجام خواهد داد. کلين روند و قانون خاص خودش را براي برگزاري مناظره دارد، اما او به من گفت که امسال کسي قرار نيست لباس خاصي بپوشد. به قول کلين، معاون سابق رئيس جمهور بحث هاي مسخره را دوست ندارد، او به طور کلي ترجيح مي‌دهد تا به پرسش‌هاي کلي پاسخ دهد.
ترامپ مي‌گويد که به هيچ وجه آماده اولين مناظره، که قرار است در تاريخ 29 سپتامبر برگزار گردد، نمي‌شود. در يک نظرسنجي جديد که ان بي اس/ وال استريت ژورنال منتشر کرده، 44 درصد گفتند که مناظره‌ها تاثيري در تصميم‌گيري آنها براي راي دادن به هر يک از کانديدها ندارد. در سوي ديگر تنها 18 درصد گفتند که مناظره‌ها برايشان فوق العاده مهم است و 11 درصد هم مناظره از اهميت نسبي برايشان برخوردار بود. تقريباً هر يک از اعضاي دموکرات که در چند هفته گذشته با آنها صحبت کرده‌ام از اين متحير مانده بودند که بايدن قصد دارد بحث ها را به گونه اي پيش ببرد که سرنوشت انتخابات را رقم بزند. آنها اين مناظرات را بهترين فرصت بايدن براي دميدن در انتخاباتي مي‌دانند که بنابر نظرسنجي‌هاي کنوني ، به نظر مي رسد شکست در انتخابات است.
دقايق ابتدايي مناظره بسيار مهم است، اما نفس بسياري از دموکراتها در آخرين ثانيه‌هاي مناظره سوم، در 22 اکتبر حبس خواهد شد. بايدن پيشتر مانند مناظره اول در سپتامبر نشان داده که وقتي تحت فشار باشد گاف خواهد داد.
در حال حاضر نزديکترين دستياران بايدن چندان عصبي به نظر نمي‌رسند. آنها در وهله اول بحث‌هاي اوليه براي شرکت در انتخابات را ضروري مي ديدند اما اساساً تلاش چنداني نمي‌کردند و حالا نيز همانطور هستند. اگر قرار بود نتيجه انتخابات براساس مناظره‌ها تعيين شود، اکنون کلينتون رئيس جمهور و اليزابت وارن نامزد حزب دموکرات در سال 2020 بود. تيم بايدن هنوز فکر مي‌کند که بهترين راه براي شکست دادن ترامپ اين است که به او اجازه دهند تا وي همچنان به اظهار نظرهاي عجيب خودش و همچنين سو مديريت‌اش در زمينه کنترل بيماري همه گير کرونا ادامه دهد.
يکي از مشاوران بايدن که نخواست نامش فاش شود، گفت: اين تصور که يک بحث هيجان انگيز توسط هر يک از کانديداها باعث شود تا مردم فراموش کنند دونالد ترامپ مسئول هزاران کشته آمريکايي است و اساساً نتيجه مسابقه تغيير کند، مسخره است. البته همزمان هيچ مدرک تاريخي مبني بر اينکه مناظره هرگز مي‌تواند چنين تأثيري داشته باشد، وجود ندارد.
مانند هميشه، مهمترين عامل در همه بحث‌ها، پوشش رسانه‌اي است که برداشت افراد از مسابقه را شکل مي‌دهد. هزاران آمريکايي هر هفته در طي همه گيري کرونا مي‌ميرند، ميليون ها نفر بيکار يا در شرف بيکاري هستند، آتش سوزي و طوفان هاي فاجعه آميز کشور را با چالش بزرگي رو به رو کرده و همچنين در برخي از مناطق درگيري‌هاي خشونت آميز آغاز شده است. با مرگ روث گينزبرگ، اکنون آينده دادگاه عالي نامشخص است و بايدن و ترامپ اصلاً يکديگر را نمي شناسند. آنها فقط يک بار در مراسم تحليف ترامپ با يکديگر ملاقات کردند و به غير از يک تماس تلفني مختصر در بهار، زماني که ظاهراً سعي داشتند با يکديگر براي مبارزه با بيماري همه گير کرونا با يکديگر صحبت کنند، ديگر هيچ ارتباطي نداشتند. راينس از اينکه بيش از حد بر اتفاقات سال 2016 تاکيد شود، هشدار داد. از نظر وي ترامپ در وضعيتي بسيار متفاوت با کلينتون در انتخابات دوره پيش قرار دارد.
من از راينس پرسيدم با وجود تمام مدتي که او براي مطالعه رفتار ترامپ صرف کرده، اگر کلين از او بخواهد دوباره براي مناظره مقدماتي آماده شود، چه کاري انجام مي‌دهد؟ او به من گفت که به احتمال زياد بايدن مغلوب ترامپ در اين بحث خواهد شد و همه مي‌بينند که وي چه ضعف‌هاي عمده‌اي در زمينه روحي دارد. راينس گفت که وي در مورد هوندر، پسر بايدن، که معاملات تجاري وي در اوکراين باعث تماس تلفني منجر به استيضاح ترامپ شده بود، حساب زيادي باز کرده است.
با اين حال نحوه رفتار بايدن در مناظرات اوليه لزوماً راهنماي خوبي براي چگونگي سنجيدن شانس وي در برابر ترامپ نيست. در حال حاضر به نظر مي‌رسد رئيس جمهور و دستيارانش در حال ايجاد انتظارات متناقضي در بين مخاطبان هستند، به عنوان مثال آن‌ها مدام مي‌گويند که بايدن آلزايمر دارد و داروهاي تقويت عملکرد مصرف مي‌کند.
نکته اساسي که دستياران بايدن روي آن حساب مي کنند بحث مهارت او در مغلوب کردن جمهوري‌خواهان است. بايدن به طور کلي دوست ندارد با هم حزبي‌هايش بحث کند اما از اينکه جمهوري خواهان را به چالش بکشد لذت مي‌برد. او در اين کار مهارت دارد چنان که آخرين بار در بحث معاونت رياست جمهوري در سال 2012 عليه پل رايان هم چنين چيزي را از خودش نشان داد. بايدن همانطور که پيش‌تر در جريان انتخابات مقدماتي هم از خودش نشان داد، از کشيده شدن بحث‌ در مورد جنبه‌هاي ليبرال حزب متنفر است. با اين حال وي دوست دارد خودش را به عنوان يک آدم ميانه راه که براي عقل سليم ايستاده نشان دهد.
ديويد پلوف از مشاوران مبارزات انتخاباتي باراک اوباما در سال 2008 ، مي گويد: خواه در يک بحث باشد يا در مبارزات انتخاباتي يا حتي فقط در جلسات خصوصي، او يکي از اين دموکرات هاي قديمي است که دوست ندارد افراد حزب خود را به چالش بکشد يا از آنها انتقاد کند. پلوف همچنين تاکيد کرد که بايدن در انتقاد به يک جمهوري خواه به ويژه شخصي که به وضوح او را خيلي آزرده ترديدي به خودش راه نمي‌دهد.
در مجموع شايد وسواس آمريکا در مورد مناظره‌هاي رياست جمهوري بي معني باشد چرا که عملا در تمام ساعات 10 مناظره اصلي، عملا هيچ اتفاقي در صحنه رخ نداد که تنها بيش از چند دقيقه بر روند انتخابات تأثير بگذارد.

 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar