نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
تحلیل ها

طوفان رزمندگان در قلب یمن با دست‌های خالی

منبع
مشرق
بروزرسانی
طوفان رزمندگان در قلب یمن با دست‌های خالی

مشرق/متن پيش رو در مشرق منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست

نيروهاي يمني در مرکز يمن عليه ائتلاف سعودي طوفان پيروزي به پا کرده‌اند و سرعت پيشروي‌ها به حدي افزايش يافته که سرود آزادي شهر مارب که قلب يمن خوانده مي‌شود آرام آرام به گوش مي‌رسد.

 نيروهاي ارتش، رزمندگان کميته هاي دفاع مردمي و برخي قبايل يمني از چند روز قبل عمليات گسترده اي را در محور جنوب غرب استان مارب در بخش هاي «حريب و رحبه» آغاز کرده اند و خبرها از افزايش سرعت پيشروي ها حکايت دارد.

يک منبع ميداني که از نزديک تحولات را در استان مارب (قلب يمن) دنبال مي کند، گفت: عمليات نيروهاي يمني در اين محور با هدف افزايش فشار بر نيروهاي ائتلاف سعودي و باز کردن راه براي حرکت سريع تر به سمت شهر مارب در حال انجام است.

اين منبع ميداني با بيان اين که رزمندگان در تلاش هستند کار عناصر ائتلاف سعودي را در مرکز استان مارب تمام کنند، افزود: آزادي شهر مأرب (مهم ترين پايگاه اشغالي رژيم سعودي) به معناي تکميل شکست رياض در يمن است.

به گفته اين منبع ميداني، رزمندگان يمني عمليات را در محور مرکزي و غربي بخش «رحبه» از سمت مناطق و ارتفاعات «المفله، الخريطه، رحبه الکوله، السبيل، کوه الشنقه، العطف، حيدر بن حارز» عليه نيروهاي ائتلاف سعودي آغاز کردند.

براساس اطلاعاتي که اين منبع ميداني در اختيار مشرق گذاشته است، در جريان عمليات در اين محورها مناطق مهم و راهبردي از جمله «مظراه، سد مظراه، کوه البعير، الحمه، کوه الثمر، کوه المراحل، کوه الحوت، کوه الحنف، کوه اللسان، کوه صليل، کوه ملخ، کوه ايه  و ...» پاکسازي و امن شدند.

 

به گزارش مشرق، شماري از نيروهاي ائتلاف سعودي در جريان آزادي مناطق اشغالي در مناطق مرکزي و غربي بخش «رحبه» کشته و زخمي شدند و تعداد ديگر که جان سالم به در بردند به سمت بخش هاي «جبل مراد و حريب» متواري شدند.

رزمندگان يمني در اين عمليات بسيار مهم و حساس موفق شدند ۱۵۰ کيلومتر مربع از مساحت اشغالي را بازپس بگيرند؛ با پاکسازي هاي صورت گرفته در مجموع حدود ۸۵ درصد از بخش «رحبه» به کنترل درآمده و تنها مناطق شمال و شمال شرق (هم مرز با بخش هاي جبل مراد و حريب) در اشغال هستند.

از محور جنوب غرب بخش «حريب» خبر مي رسد، پيشروي ها گام به گام ادامه دارد و رزمندگان يمني موفق شدند منطقه «رحوم» را از اشغال خارج و به کنترل دربياورند؛ اين منطقه مهم در نزديکي جاده راهبردي سه راه حريب - قانيه (بزرگراه مارب- البيضاء) واقع شده است.

 

در حال حاضر، رزمندگان از منطقه تازه آزاد شده «رحوم» حدود ۱۳ کيلومتر با سه راه حريب فاصله دارند؛ در صورت سيطره نيروهاي يمني بر اين سه راهي مهم و راهبردي، جاده اصلي مارب - سه راه حريب (مارب - شبوه) قطع خواهد شد.

از سويي ديگر، اگر رزمندگان بتوانند خود را به سه راه حريب برسانند نيروهاي ائتلاف سعودي در شمال شرق رحبه محاصره خواهند شد و اين بخش از لحاظ نظامي آزاد شده به شمار مي آيد و يک پيروزي مهم ديگر در جنوب غرب استان مارب به ثبت مي رسد.


به گفته منابع ميداني مقصد بعدي نيروهاي يمني در محور جنوب غرب بخش «حريب»، منطقه الوشل و کوه هاي «الاحضان و الضبيعه» است و اگر اين نقاط از اشغال خارج شوند يک ضربه مهلک ديگر به نيروهاي ائتلاف سعودي وارد مي شود.

پيشروي هاي سريع و خيره کننده رزمندگان يمني در محور جنوب غرب استان مارب، تمرکز ائتلاف را بر هم زده تا جايي که جنگنده هاي سعودي در جريان بمباران هاي گسترده براي کند کردن پيروزي نيروهاي يمني به صورت اشتباهي مواضع نيروهاي خود و قبايل متحدشان را هدف قرار دادند.

در جريان اين حملات هوايي شماري از عناصر ائتلاف و قبايل کشته و زخمي شدند و خبرها حاکيست نيروهاي قبيله «بني شمس» در بخش «جبل مراد» در اعتراض به ائتلاف مواضع را ترک کردند و از مناطق عقب نشيني کردند که همين مسئله در روند پاکسازي اين بخش نيز تاثير بسيار زيادي خواهد داشت.

 
براساس آخرين اطلاعات يه دست آمده، نيروهاي يمني از محور جنوبي غربي استان مارب (شمال غرب بخش رحبه) با شهر مارب حدود ۳۳ کيلومتر فاصله دارند؛ فاصله رزمندگان از محور غربي (جنوب شرق بخش مدغل) و شمال شرق بخش صرواح با شهر مارب به ترتيب ۱۷ و ۱۸ کيلومتر است.

به گزارش مشرق، حدود ۳۷ درصد از مساحت استان مارب شامل بخش بدبده و حريب القرامش، ۹۷ درصد از بخش مجزر، ۷۰ درصد از بخش صرواح، ۵۵ درصد از بخش مدغل، ۷ درصد از بخش رغوان، ۹۷ درصد بخش ماهليه، ۱۵ درصد بخش العبديه، ۸۵ درصد بخش رحبه و ۱۷ درصد بخش حريب» درکنترل رزمندگان يمني است.
 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره