نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
تحلیل ها

افزایش احتمال پیروزی ترامپ

منبع
دنياي اقتصاد
بروزرسانی
افزایش احتمال پیروزی ترامپ

دنياي اقتصاد/ متن پيش رو در دنياي اقتصاد منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست

نظرسنجي‌هايي که رويترز/ ايپسوس در ايالت‌هاي اصلي محل رقابت بين نامزدهاي انتخابات رياست‌جمهوري آمريکا موسوم به ايالت‌هاي ميدان مبارزه انجام داده‌اند نشان مي‌دهند که جو بايدن دموکرات تنها در سه مورد از اين ايالت‌ها برتري اندکي بر دونالد ترامپ دارد و در سه ايالت ديگر نيز رقابت تقريبا برابري بين آنها وجود دارد و اين حاکي از آن است که رقابت رياست‌جمهوري در آمريکا خيلي نزديک‌تر از آن چيزي است که نظرسنجي‌هاي سراسري نشان مي‌دهند.
به گزارش رويترز، نظرسنجي‌هاي اينترنتي ايالتي که اوايل سپتامبر انجام و در روزهاي اخير منتشر شدند، نشان دادند که جو بايدن و دونالد ترامپ در فلوريدا و کاروليناي شمالي آراي برابري در ميان راي‌دهندگان احتمالي دارند. همچنين بايدن در آريزونا تنها با يک درصد راي بيشتر جلوتر است اما در پنسيلوانيا به ميزان سه درصد و در ويسکانسين و ميشيگان به ميزان پنج درصد برتري دارد.

در همه اين ايالات که براي تعيين برنده انتخابات رياست‌جمهوري سوم نوامبر نقشي مهم دارند اختلاف آراي بين دو کانديدا نزديک يا کاملا در چارچوب حاشيه خطاي نظرسنجي بوده است و معناي آن اين است که هيچ کانديدايي برتري روشني ندارد.همچنين نظرسنجي رويترز/ ايپسوس در سطح سراسري که دوشنبه و سه‌شنبه گذشته انجام شد حاکي از برتري هشت درصدي بايدن بر ترامپ در ميان تمام راي‌دهندگان احتمالي است.

در مجموع نظرسنجي‌هاي ايالتي و سراسري نشان مي‌دهند که انتخابات ۲۰۲۰ نيز در نهايت ممکن است نتيجه‌اي مشابه با انتخابات ۲۰۱۶ داشته باشد که طي آن دموکرات‌ها اکثريت آراي مردمي را کسب کردند اما جمهوري‌خواهان در بخش آراي الکترال پيروز شده و کاخ سفيد را به دست آوردند.

هر چند که بايدن برتري زودهنگامي در آراي مردمي نشان داده اما ترامپ هم تقريبا شانس يکساني براي برنده شدن در ايالات موسوم به ميدان نبرد و به همراه آن آراي الکترال کافي براي رسيدن به دومين دور رياست‌جمهوري دارد.

نظرسنجي‌ها نشان داده‌اند که جايگاه بايدن در يکي از بزرگ‌ترين بلوک‌هاي راي‌دهندگان در آمريکا يعني سفيدپوستان بدون مدرک کالج، در حال تضعيف شدن و تسلط ترامپ در آن در حال تقويت شدن است. نظرسنجي جديد رويترز/ ايپسوس همچنين نشان داده که ۵۶درصد آمريکايي‌ها پاسخ ترامپ به همه‌گيري ويروس جديد کرونا جديد را تاييد نکرده‌اند که اين شامل ۴۳ درصدي است که «با شدت» با عملکرد وي در اين مورد مخالفت کرده‌اند. با اين حال اين نظرسنجي نشان مي‌دهد آنگونه که بايد به دليل مديريت ضعيف ترامپ در حوزه کرونا به وجهه وي آسيب نرسيده است. به عنوان مثال در ايالت فلوريدا راي‌دهندگان احتمالي درباره اين سوال که چه کسي بهتر با ويروس مبارزه خواهد کرد در عمل به دو دسته تقسيم شده‌اند.

افزون بر اين ترامپ تقريبا در همه ايالت‌هاي چرخشي از نظر مقبوليت طرح‌هاي اقتصادي و ايجاد مشاغل از بايدن پيشي دارد. به همين منظور ترامپ ميليون‌ها دلار روي آگهي‌هاي کارزار خود در ايالت‌هاي چرخشي و ميدان نبرد سرمايه‌گذاري کرده است تا بتواند گوي رقابت را از رقيب دموکرات خود بربايد. در اين راستا در فلوريدا بر سر مباحث اقتصادي ترامپ يک فاصله آشکار با بايدن دارد و ۵۱ درصد از مردم اين ايالت، طرح‌هاي اقتصادي وي را مقبول دانسته‌اند. اين رقم براي رقيب دموکرات وي به ۴۱ درصد مي‌رسد.

اين نظرسنجي جديد از ۱۱ تا ۱۶ سپتامبر انجام شده و براي انجامش پاسخ‌هاي ۵۶۵ تا ۶۳۷ راي دهنده احتمالي در آريزونا، فلوريدا، ميشيگان، ويسکانسين، پنسيلوانيا و کاروليناي شمالي جمع آوري شده‌اند. بنابر داده‌هاي اين نظرسنجي شانس ترامپ براي پيروزي در ايالت‌هاي موسوم به ميدان نبرد به ميزان زيادي افزايش يافته است. اين نظرسنجي اما نشان مي‌دهد برخي آراي پايگاه‌ها تغييراتي نيز داشته است. به نظر مي‌رسد بايدن در حال ربودن مهم‌ترين پايگاه راي ترامپ باشد: سفيدپوستان بدون مدرک تحصيلات دانشگاهي. اين نظرسنجي همچنين نشان مي‌دهد ترامپ هر چند از نظر مديريت ويروس جديد کرونا در سطح ملي نمره مقبولي نگرفته است اما در بين مردم ايالت‌هاي چرخشي عملکردش چندان بد ارزيابي نشده است. با اين حال افزايش ۱۰ درصدي محبوبيت بايدن در سطح ملي در نزد سفيدپوست‌هاي فاقد تحصيلات دانشگاهي يک خبر خوب نسبت به سال ۲۰۱۶ به حساب مي‌آيد. زماني که از اين قشر سوال شد که آنها در انتخابات از چه کسي حمايت مي‌کنند، ۵۰ درصد گفتند ترامپ و ۴۱ درصد نام بايدن را به زبان آوردند. چهار سال پيش اين رقم براي هيلاري کلينتون ۳۱ درصد بود و محبوبيت ترامپ در آن سال در بين اين گروه ۶۱ درصد بود. اين تغيير گفتمان در اين گروه در ايالت‌هاي چرخشي نيز ديده شده است و در فلوريدا، پنسيلوانيا و ويسکانسين از هر ۱۰ نفر ۴ نفر گفته‌اند که از بايدن حمايت مي‌کنند. اين در حالي است که اين رقم در سال ۲۰۱۶ براي نامزد دموکرات‌ها از هر ۱۰ نفر سه نفر از هيلاري کلينتون حمايت مي‌کردند. 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar