نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
تحلیل ها

یک ویدئوی جنجالی چهار دقیقه‌ای

منبع
دنياي اقتصاد
بروزرسانی
یک ویدئوی جنجالی چهار دقیقه‌ای

دنياي اقتصاد/متن پيش رو در دنياي اقتصاد منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست

 پس از مجموعه‌اي از پيام‌هاي متناقض از کاخ سفيد درباره وضعيت ترامپ، رئيس‌جمهوري آمريکا عصر شنبه از بيمارستاني که در آن بستري است، گفت که حالش «خيلي بهتر» است اما چند روز آينده «آزمون واقعي» در درمان کوويد-۱۹ خواهد بود. «الکساندر آلپر» و «جف ماسون» در گزارش ۴ اکتبر در رويترز نوشتند، ترامپ در ويدئويي چهار دقيقه‌اي که روز شنبه در توييتر منتشر کرد اگرچه خسته به نظر مي‌رسيد، اما پشت ميزي مقابل پرچم آمريکا با روپوش سفيدي با يقه باز نشسته بود و گفت: «حالم خيلي بهتر است».
 
او افزود: «در ابتدا که به مرکز درماني والتر ريد رسيدم حال خيلي خوبي نداشتم. فکر مي‌کنم که ظرف چند روز آتي، آزمون واقعي باشد، بنابراين بايد ببينيم ظرف چند روز آتي چه اتفاقاتي رخ مي‌دهد». اين اظهارات ساعاتي پس از ارزيابي‌هاي مختلف و متفاوت از وضعيت جسماني او از سوي مقام‌هاي دولتي منتشر شد که نشان نمي‌داد حال او چقدر وخيم است. ترامپ شامگاه پنج‌شنبه از ابتلاي خود به کوويد-۱۹ خبر داد و از آن زمان تاکنون تست کروناي ۱۱ تن از کساني که در روز مناظره انتخاباتي او با جو بايدن حضور داشتند، مثبت اعلام شده است.

به نوشته «آلپر- ماسون»، صبح شنبه تيمي از پزشکان کاخ سفيد گفتند که وضعيت ترامپ رو به بهبود است و او از بازگشت به کاخ سفيد صحبت مي‌کند. يکي از پزشکان گفت، ترامپ به آنها گفته است که «فکر مي‌کنم امروز بتوانم از اينجا بيرون بروم». چند دقيقه پس از آن، «مارک ميدوز»، رئيس کارکنان کاخ سفيد، به خبرنگاران گفت: «حال رئيس‌جمهوري آمريکا در ۲۴ ساعت گذشته نگران‌کننده بود و ۴۸ ساعت آتي [منظور روزهاي يکشنبه و دوشنبه برابر با ۱۳ و ۱۴ مهرماه] به لحاظ درماني او بسيار حائز اهميت است». او گفت: «ما هنوز در مسير روشني به سمت بهبود کامل او نيستيم.» ميدوز که در اظهارات اوليه اش به شرط ناشناخته ماندن نامش سخن مي‌گفت، ساعاتي بعد اظهارات اوليه خود را تغيير داد و به رويترز گفت که حال رئيس‌جمهور «خيلي خوب» است و «پزشکان نسبت به نشانه‌هاي حياتي او  بسيار خوشحال و راضي هستند.» ميدوز دليل اين اظهارات ضد و نقيض را بيان نکرد. يکي از مشاوران ترامپ که به شرط ناشناخته بودن نام سخن مي‌گفت هم افزود که رئيس‌جمهور از اظهارات اوليه ميدوز اظهار نارضايتي کرده بود.

يک منبع ديگر هم  به شرط فاش نشدن نام به رويترز گفت که رئيس‌جمهور در لحظات اوليه ورود به بيمارستان به اکسيژن نياز داشت. تصميم براي بستري کردن ترامپ در شرايطي اتخاذ شد که او در تنفس دچار مشکل شده بود و سطح اکسيژن او پايين آمده بود. در همين حال دکتر شان کانلي، پزشک رئيس‌جمهوري آمريکا، شامگاه شنبه اعلام کرد، دونالد ترامپ ديگر تب ندارد و بهتر است اما هنوز خطر دور نشده است. او گفت: «ترامپ بيشتر عصر شنبه را کار کرد و درون سوئيت خودش بدون هيچ مشکلي رفت و آمد مي‌کرد.» او افزود: «تيم درماني و من از پيشرفت در وضعيت رئيس‌جمهور بسيار خوشحاليم.» پزشک معالج ترامپ هيچ اظهارنظري در مورد زمان ترخيص او از بيمارستان نکرد و زمان خاصي را هم مشخص نکرد. دکتر شانلي اما اندکي بعد در بيانيه‌اي از سخنانش در مورد اينکه ترامپ روز چهارشنبه بيمار شده بود ابراز تاسف کرده و گفت سخنانش درست منتقل نشده است. در بيانيه عصر شنبه هم کانلي افزود که رئيس‌جمهور «از سوئيت خود خارج نشده بود» اما تيم او محتاطانه خوشبين هستند.

«کايل کونديک»، تحليلگر سياسي در مرکز سياست واقع در دانشگاه ويرجينيا گفت: «پزشکان امروز يک چيز مي‌گويند و اندکي بعد چيزي ديگر. سپس با بيانيه‌اي سخنان خود را اصلاح مي‌کنند. اينها باعث بي‌اعتباري دولت مي‌شود.» از طرف ديگر دموکرات‌ها هم نسبت به اطلاعاتي که دولت ارائه مي‌کند، ابراز ترديد مي‌کنند. چاک شومر، رهبر اقليت دموکرات سنا در توييتر نوشت: «در مورد مساله‌اي به اهميت سلامت رئيس‌جمهور، ما نمي‌توانيم دروغ‌ها و بي‌کفايتي اين دولت را تحمل کنيم. نيازمند حقيقت هستيم.» اين در حالي است که ترامپ در ويدئوي چهار دقيقه‌اي خود از پزشکان و پرستاران در مرکز پزشکي والتر ريد، واقع در نزديکي واشنگتن قدرداني کرد. او گفت: «فکر مي‌کنم به‌زودي بازخواهم گشت تا مبارزات انتخاباتي را به سرانجام برسانم.» او از همه کساني که در آمريکا و جهان براي او آرزوي سلامتي کرده‌اند، سپاسگزاري کرد. او گفت درمان‌هايي که دريافت مي‌کند «معجزاتي از جانب خدا» هستند. ترامپ با بيان اينکه علائم همسرش به شدت او نيست، گفت: «هر دوي ما خوب هستيم. ملانيا به خوبي از پس اين موقعيت برمي‌آيد. همان‌طور که ممکن است خوانده باشيد، او اندکي جوان‌تر از من است، فقط اندکي». گزارشگران رويترز نوشتند که کمپين مبارزاتي ترامپ را «مايک پنس» (معاون رئيس‌جمهور) و دو فرزند ترامپ «دونالد جونيور» و «اريک» ادامه خواهند داد. بر همين اساس، مايک پنس به نيابت از ترامپ در همايش انتخاباتي ايالت آريزونا در روز پنج‌شنبه مشارکت خواهد داشت. ترامپ تاکنون اختياراتش را به پنس واگذار نکرده است. به نوشته «آلپر- ماسون»، گزارشگران رويترز، روز جمعه آزمايش کروناي پنس منفي اعلام شد و قرار است با معاون بايدن يعني «کامالا هريس» در مناظرات انتخاباتي شرکت کند.

«پيتر بيکر» و «مگي هابرمان» هم در گزارش ۴ اکتبر در نيويورک تايمز نوشتند، کاخ سفيد پيام‌هاي ضد و نقيضي در مورد سلامت رئيس‌جمهور منتشر مي‌کند و همين موجب سردرگمي شده است. به نوشته اين گزارشگران، اين ويروس به طيف گسترده‌اي از دستياران و نزديکان او هم منتقل شده است. اين گزارشگران نوشتند، اظهارات ميدوز موجب خشم رئيس‌جمهور آمريکا شده است. اين گزارشگران به نقل از منابع آشنا و مطلع نوشتند که پس  از سخنان ميدوز، رئيس‌جمهور درصدد برآمد تا مستقيم مداخله کرده و در پيامي اعلام کند که حالش بهتر شده است. ترامپ از دوست و وکيل خود «رادولف. دابليو. جولياني» خواسته تا پيام او را به جهان خارج برساند: «من اين بيماري را شکست خواهم داد.» با اين حال، اين گزارشگران نوشتند که ترامپ در آن ويدئوي ۴ دقيقه‌اي کم انرژي‌تر از قبل به نظر مي‌رسيد. او ضمن اذعان به اين مساله که «ابتدا حالش خوب نبوده» افزود که «اکنون حس بهتري دارد». چنين بود که برخي در مورد اين کليپ ۴ دقيقه‌اي اما و اگرهايي به ميان آوردند. در اين کليپ چهار دقيقه‌اي، به نظر مي‌رسد رئيس‌جمهوري آمريکا بعد از دقيقه يک، سکسکه مي‌کند. شانه‌هاي او تکاني مي‌خورند و صدايي به گوش مي‌رسد. برخي معتقدند اين صدا و واکنش، از بابت تلاش ترامپ براي خفه کردن سرفه يا سکسکه بوده است، برخي ديگر هم مي‌گويند فيلم اديت شده تا صداي سرفه از آن حذف شود.

بسياري از رسانه‌ها از جمله نيويورک تايمز و واشنگتن پست به دنبال سرنخ‌هاي مربوط به نحوه شيوع کرونا در کاخ سفيد هستند. روز شنبه گذشته ۲۶ سپتامبر در «باغ رز» کاخ سفيد مهماني بزرگي براي پيشنهاد عضويت «ايمي بارت» برگزار شد. گفته مي‌شود که مدعوين در اين مراسم نه ماسک بر چهره داشتند و نه فاصله‌ها را رعايت کرده بودند. چند نفر از شرکت‌کنندگان در اين مراسم پس از آن به ويروس کرونا مبتلا شدند. از آن جمله شخص رئيس‌جمهوري آمريکا و همسرش. همچنين عده‌اي از کساني که در آن ضيافت بوده‌اند، از جمله جان جنکينز، رئيس دانشگاه نوتردام و همچنين دو سناتور آمريکايي به اين ويروس مبتلا شده‌اند. جان جنکينز، رئيس دانشگاه نوتردام يکي از کساني بوده است که در ضيافت معرفي بارت در باغ رز کاخ سفيد حضور داشته و مبتلا به ويروس کرونا شده است. کليان کان‌وي، مشاور ترامپ که در مراسم معرفي بارت حضور داشت نيز مبتلا به ويروس کرونا شد. کان‌وي در شمار مشاوران با سابقه ترامپ است و رهبري تيم انتخاباتي ترامپ در انتخابات رياست جمهوري را نيز برعهده داشت. او در ماه اوت، از سمت خود در تيم انتخاباتي ترامپ کناره‌گيري کرد. اما در مراسم معرفي امي بارت شرکت کرده بود. دو سناتور آمريکايي، مايک لي از ايالت يوتا و تام تيليس از ايالت کاليفرنياي شمالي نيز در بين مبتلايان به ويروس کرونا بودند.

«بيکر- هابرمان» در بخش ديگري از گزارش خود در نيويورک تايمز نوشتند، ترامپ گفته بود: «چاره‌اي ندارم. نمي‌توانم در کاخ سفيد بمانم. نمي‌توانم خودم را در اتاق حبس کنم و کاملا ايمن بمانم و بگويم چه مي‌شود يا چه نمي‌شود. نمي‌توانم چنين کنم. بايد با مشکلات پنجه در پنجه شويم.» لب کلام گزارشگران نيويورک تايمز اين است که چرا پزشکان و کاخ سفيد گزارش‌هاي ضد و نقيضي از وضعيت رئيس‌جمهور مي‌دهند. آنها مي‌افزايند، ناسازگاري و سردرگمي ممکن است دوره‌اي ناآرام براي رئيس‌جمهور و کشور به دنبال بياورد. همان‌طور که پزشکان نشان دادند، ممکن است يک هفته تا ۱۰ روز طول بکشد تا روند بيماري ترامپ روشن شود. اين سردرگمي‌ها باعث مي‌شود آمريکا و همچنين متحدان و دشمنان اين کشور به حدس و گمان در مورد رهبري تنها ابرقدرت جهان در روزهاي آخر مبارزات مهم انتخاباتي بپردازند. اين گزارشگران بر اين باورند که کاخ سفيد مي‌خواهد اين تصور را به جهان القا کند که حال رئيس‌جمهور خوب است و مي‌تواند امور را از داخل اتاقش در بيمارستان اداره کند و نيازي به انتقال قدرت به پنس نيست. «بيکر- هابرمان» بر اين باورند که ترامپ در واقع داراي مشکل بود و لحظات حساسي را پشت سر گذاشته است. اين ويروس تا کنون بيش از ۲۰۸ هزار نفر را در آمريکا به کام مرگ فرستاده است. اين گزارشگران همچنين نوشتند که دو منبع نزديک به کاخ سفيد در مصاحبه‌هاي جداگانه‌اي به شرط فاش نشدن نام به نيويورک تايمز گفتند که روز جمعه حال رئيس‌جمهور چندان خوب نبود و سطح اکسيژن او پايين آمده بود به گونه‌اي که پزشکان مجبور به استفاده از دستگاه اکسيژن براي او شدند. دکتر برايان گاريبالدي، يکي ديگر از پزشکان ترامپ گفت که او طي ۴۸ ساعت گذشته آنتي بادي‌هايي دريافت کرده است. در هر حال، هر چند به نوشته گزارشگران، ابهامات و سردرگمي‌هايي در مورد وضعيت رئيس‌جمهور وجود دارد اما حاميان رئيس‌جمهور هم شنبه شب به خيابان نزديک بيمارستان نظامي والترريد آمدند تا از رئيس‌جمهور حمايت کنند. آنها تصاوير ترامپ و تابلوهايي در دست داشتند که روي آنها نوشته شده بود: «زود خوب شو.»

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره