نماد آخرین خبر

پروژه القای نظامی‌گری انتخابات ۱۴۰۰

منبع
جهان
بروزرسانی
پروژه القای نظامی‌گری انتخابات ۱۴۰۰

جهان/متن پيش رو در جهان منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست

 
مهدي جهان تيغي/ در روزهاي گذشته نشريات زنجيرهاي اصلاح طلب به همراه رسانه هاي ضدانقلاب که اکثرا هم توسط نيروهاي اصلاح طلب فراري اداره مي شوند، تمرکز ويژه اي در برجسته سازي گزينه نظامي در انتخابات رياست جمهوري کرده‌اند. موضوعي که به يک معنا  از اساس وجود خارجي ندارد. يعني قرار نيست که يکي از فرماندهان نظامي فعلي کشور وارد عرصه انتخابات رياست جمهوري شود. اگر گزينه هاي نظامي همچون محسن رضايي و يا قاليباف و يا حتي حسين دهقان هم مطرح مي شوند ، اساسا اين افراد به عنوان يک مسئول ارشد نظامي اينک محسوب نمي‌شوند و بلکه چه بسا سوابق سياسي و مديريتي آنها از بسياري از چهره هاي اصلاح طلب مدعي رياست جمهوري هم بالاتر است.

بنابراين چرا اين موضوع در دستور کار همزمان نشريات اصلاح طلب و رسانه هاي ضدانقلاب و خارج نشين قرار گرفته است.

الف:  اصلاح طلبان و ايضا اپوزسيون خارج نشين طبق يک اصل تبليغاتي و رواشناسي اجتماعي معتقدند برجسته سازي هدفدار حضور نظاميان به عنوان کانديداي رياست جمهوري در واقع القاي دوباره غير مستقيم سايه جنگ در افکار عمومي در آستانه انتخابات 1400 است. به اعتقاد آنها اين القائات رواني نهايتا مي تواند  زمينه ترس اجتماعي از گزينه هاي همچون قاليباف، محسن رضايي، حسين دهقان و... را نيز فرآهم کند و بدين ترتيب تعدادي از رقباي احتمالي را منزوي کنند. براي کساني که «من سرهنگ نيستم» را در انتخابات سال 92 تبديل به يک پروژه تبليغاتي کردن، تکرار روش هاي نخ نما در اين روزهاي انزواي سياسي کاملا محتمل است.

ب: اما دليل دوم که بحث را از يک رقابت سياسي فراتر مي‌برد و حتي علائمي از خط دهي خارجي را نمايان مي کند اين مساله است که برجسته سازي دروغين گزينه نظامي و نظامي گري در انتخابات رياست جمهوري در راستاي ضربه به گفتمان برجسته شده اقتدار خواهي در ميان مردم ايران است. گفتماني که نويد انتخاب دولتي را در ايران مي دهد که در برابر طرف خارجي مقتدر باشد و امتيازگيري از او بسيار سخت شود. از اين منظر تلاش مي‌شود که طرح گزينه نظامي معادل اقتدارخواهي جلوه کند و عملا اين گفتمان در افکار عمومي دچار آدرس هاي غلط و ترديد شود. شکستن روحيه تقويت شده مقاومت خواهي مردم ايران و خدشه به مطالبه تشکيل دولت مقتدر، يکي از بزرگترين پروژه هاي دشمن تا انتخابات 1400 است.

ج: شواهد خارجي نيز نشان مي دهد که نگراني جدي سرويس اطلاعاتي آمريکا روي کارآمدن يک دولت انقلابي در ايران و توقف روند نفوذ و پايان امتيازگيري از طريق روند يک طرفه مذاکرات و اجراي تعهدات است. به همين دليل مهم مي توان گفت که برخي در داخل ايران از سرآگاهي و يا حداقل به خاطر منافع مشترک سياسي در حال تکميل کردن پازل طرف آمريکايي و غربي هستند. به راستي رابطين همراستا کردن نشريان زنجيره اي و طرف خارجي براي انتخابات 1400 چه کساني هستند؟! ريز بيني در پروژه هاي رسانه اي و رواني آتي بيشتر اين همفزايي و هسمويي و به خصوص چهره هاي مشترک و همکار را نمايان خواهد کرد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar