نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
تحلیل ها

خطر مرگ در کمین تماشاچیان جنگ!

منبع
وطن امروز
بروزرسانی
خطر مرگ در کمین تماشاچیان جنگ!

وطن امروز/متن پيش رو در وطن امروز منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست

درگيري‌ها ميان ۲ همسايه شمالي ايران يعني آذربايجان و ارمنستان در حالي وارد نهمين روز خود شده است که طرفين به هدف قرار دادن شهرهاي يکديگر رو آورده‌اند. در همين حال از همان آغاز مناقشه ميان اين ۲ کشور همجوار با اصابت تعدادي خمپاره‌ به مناطق و روستاهاي مرزي کشورمان، پاي ايران هم ناخواسته به اين درگيري باز شد. تا جايي که واکنش مقامات کشورمان و هشدار به طرفين مورد مناقشه را در پي داشت. به گزارش «وطن امروز»، در همين اوضاع بود که سعيد خطيب‌زاده، سخنگوي وزارت امور خارجه روز شنبه با اشاره به گزارش‌هاي برخي تعرضات انجام‌شده به خاک جمهوري اسلامي ايران در جريان درگيري‌هاي اخير بين جمهوري آذربايجان و جمهوري ارمنستان، هشدار داد تحرکات در مناطق مرزي کشورمان به طور جدي و با حساسيت تمام از سوي ايران در حال رصد است و اظهار داشت: ضمن اعلام غيرقابل تحمل بودن هر گونه تعرض از سوي هر يک از طرف‌هاي درگير در منطقه به خاک کشورمان، به همه طرف‌ها در زمينه مراقبت لازم در اين باره هشدار جدي مي‌دهيم. منازعه ۲ کشور آذربايجان و ارمنستان همچنين براي کشورمان مساله قابل چشم‌پوشي و تابعي از منافع کوتاه‌مدت نيست؛ از سويي پيوندهاي فرهنگي و عاطفي ميان مردم آذري‌زبان کشورمان با مردم آذربايجان و از سوي ديگر رابطه ديرينه و گسترده سياسي- اقتصادي ايران با ارمنستان مبتني بر حسن همجواري با اين همسايه شمالي، اهميت اين مناقشه براي سياست‌هاي راهبردي کشورمان در منطقه قفقاز را دوچندان کرده است. همين مساله باعث شد هيأتي از کميسيون امنيت ملي مجلس شوراي اسلامي به مناطق مرزي مورد اشاره روانه شود تا تحولات قره‌باغ از نزديک مورد بررسي قرار گيرد. در اين زمينه ابوالفضل عمويي، سخنگوي کميسيون امنيت ملي اظهار کرد: روز گذشته هيأتي از کميسيون امنيت ملي به منطقه مرزي ايران و آذربايجان براي بررسي تحولات اخير در منطقه قره‌باغ رفتند. طبق بازديد به عمل آمده متاسفانه طي اين چند روز چند خمپاره و راکت به مناطق داخل خاک ايران اصابت کرد و ما از منزل آسيب‌ديده و همچنين زمين کشاورزي مورد هدف در شهرستان خداآفرين بازديد کرديم. وي ادامه داد: در ادامه اين بازديد هيأت ۳ نفره کميسيون امنيت ملي به رياست شهريار حيدري، نايب‌رئيس کميسيون، بنده به عنوان سخنگو و آقاي آقازاده، رئيس کميته دفاعي کميسيون وارد استان اردبيل شديم و از گذرگاه مرزي بيله‌سوار بازديد کرديم.
سخنگوي کميسيون امنيت ملي با اشاره به حضور هيأتي از اين کميسيون در جلسه شوراي تامين استان اردبيل اظهار کرد: در اين جلسه نمايندگان دستگاه‌هاي نظامي، انتظامي، امنيتي و سياسي استان به ارائه اطلاعات و نظرات خود درباره تحولات مرتبط با درگيري بين جمهوري آذربايجان و ارمنستان پرداختند. 
 
* تماشاي جنگ
در اين ميان پنجشنبه گذشته علي اميري‌راد، فرماندار شهرستان خداآفرين از اصابت ۵ خمپاره نيروهاي آذربايجان و ارمنستان به خاک اين شهرستان خبر داد و گفت: ۳ خمپاره به اطراف روستاي «پرويز‌خانلو» اصابت کرده که ۲ تا از اين خمپاره‌ها به يونجه‌زارهاي اطراف روستا و ديگري به يکي از باغ‌ها برخورد کرده است. ۲ خمپاره نيز به منطقه مسکوني روستاي پرويز‌خانلو اصابت کرده که يکي به پشت‌بام يکي از منازل مسکوني برخورد کرده و ديگري نيز به شيشه‌هاي ساختماني مسکوني آسيب وارد کرده است. همچنين بر اثر اصابت اين خمپاره‌ها يک کودک ۶ ساله مصدوم شده بود که بلافاصله به مرکز درماني منتقل و به صورت سرپايي درمان شد. 
همچنين فرماندار شهرستان خداآفرين روز شنبه نيز از اصابت بيش از ۱۰ گلوله‌ منازعه‌ بين ارمنستان و جمهوري آذربايجان به روستاهاي شهرستان خداآفرين خبر داد. علي اميري‌راد با بيان اين مطلب اظهار کرد: شنبه دوازدهم مهرماه به دنبال تداوم درگيري بين جمهوري آذربايجان و ارمنستان، از ساعت 13 ظهر الي 17 عصر بيش از 10 گلوله‌ به اطراف روستاهاي قلي بگلو و خلف بگلو در شهرستان خداآفرين اصابت کرده است. اين در حالي است که برخي اهالي روستاهاي مرزي ايران که همجوار با مناطق درگيري هستند، با حضور در مناطق مشرف به درگيري‌هاي ميان آذربايجان و ارمنستان به صورت خانوادگي به تماشاي جنگ مي‌نشينند(!) اين نکته هر چند بيانگر وجود امنيت بالا در مرزهاي ايران است اما احتمال خطا در به کارگيري تسليحات نظامي همواره وجود دارد، بنابراين به تماشا نشستن جنگ مي‌تواند مخاطراتي را براي آنان در پي داشته باشد، بويژه آنکه با توجه به عکس‌هاي منتشر‌شده، فاصله بسيار کمي ميان مناطق محل درگيري با مناطقي که اهالي روستاهاي مرزي ايران درگيري‌ها را مشاهده مي‌کنند وجود دارد. علاوه بر اين، تماشاي جنگ و درگيري که در آن احتمال کشته شدن نيروهاي طرفين درگيري وجود دارد، شايسته نيست. کشته شدن در جنگ امر طبيعي به حساب مي‌آيد و نيروهاي نظامي درگير جنگ با اين موضوع کنار آمده‌اند اما به نظاره نشستن کشته شدن و تخريب اموال و طبيعت در قالب ماجراجويي و  سرگرمي امر پسنديده‌اي به حساب نمي‌آيد. در چنين شرايطي نيروهاي نظامي و انتظامي براي جلوگيري از آسيب وارد آمدن به اهالي اين روستا بايد از حضور مردم در مناطق مشرف به درگيري‌ها جلوگيري کنند. 
 
* طرح ايران براي حل مناقشه قره‌‌باغ
سخنگوي وزارت امور خارجه روز گذشته ضمن اعلام مجدد خطوط قرمز ايران در تعرض به مرزهاي کشورمان از طرح ايران براي حل بحران اخير منطقه قره‌باغ خبر داد. سعيد خطيب‌زاده در اين باره اعلام کرد: اتفاق و جنگي که در مرزهاي شمال غربي ايران در جريان است با حساسيت و دقت و از نزديک و در تماس مداوم با همه طرف‌ها در حال بررسي است. ايران از روز اول به همه طرف‌ها اعلام کرد مسير نظامي براي حل‌و‌فصل اين منازعه چند دهه‌اي وجود ندارد. ضمن احترام به تماميت ارضي آذربايجان و خروج نيروها از شهرهاي اشغالي، تاکيد مي‌کنيم بايد هر چه زودتر توقف درگيري‌هاي نظامي رخ دهد. براي آغاز گفت‌وگوهاي سياسي و زمان‌دار بين ۲ طرف، جمهوري اسلامي ايران آماده است تمام مساعي خود را به کار ببرد. 
ديپلمات ارشد ايراني بيان کرد: جمهوري اسلامي ايران طرحي را آماده کرده است که با مشورت با هر دو طرف موضوع يعني جمهوري آذربايجان و ارمنستان و دولت‌هاي منطقه و همسايگان ما پيگيري خواهد شد. خطيب‌زاده عنوان کرد: اميدواريم ۲ طرف با رسالت تاريخي خود از ادامه جنگ و خشونت اجتناب کنند. حقوق اصلي درباره عدم تعرض به غيرنظاميان را با دقت رعايت کرده و توجه داشته باشند جمهوري اسلامي ايران نمي‌تواند درگيري در مرزهاي خود و تعرض به خاکش را تحمل کند. وي افزود: اين جزو خطوط قرمز ايران است که مرزهاي ايران حتي مورد تعرض ناآگاهانه و غيرعمدي قرار نگيرد. 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar