نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
تحلیل ها

رویارویی روحانی-قالیباف

منبع
اعتماد
بروزرسانی
رویارویی روحانی-قالیباف

اعتماد/متن پيش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست
 
همه‌ چيز از لغو غيرمنتظره يک نشست شروع شد. لغو يک نشست مواجهه دوباره دولت و مجلس يا به عبارتي رويارويي حسن روحاني و محمدباقر قاليباف را رقم زد. آنها اگرچه هر دو سکوت کرده‌اند اما مشاوران و ملازمان و نزديکان‌شان در فضاي مجازي و رسانه‌اي ادله خود را براي محکوم کردن طرف مقابل مطرح کردند و البته بي‌محابا به يکديگر تاختند. هجمه نمايندگان مجلس به رييس‌جمهوري به‌دليل لغو نشست سران قوا چنان بي‌سابقه بود که حتي ماجراي توهين به رييس‌جمهوري از تريبون مجلس و راي اعتماد ندادن به وزير پيشنهادي به دليل عدم حضور رييس‌جمهوري را هم به حاشيه برد.

ماجرا از حضور محمدباقر قاليباف در بيمارستان 
امام خميني(ره) شروع شد. روز دوشنبه، رييس مجلس همان‌طور که اين روزها سرزده و يک‌باره سر از اين استان و آن شهرستان درمي‌آورد، سرزده به بيمارستان امام خميني (ره) رفت تا با پزشکان و پرستاران اين بيمارستان ديدار کند. در جريان اين بازديد که تنها به يک اتاق کنفرانس و جلسه با متوليان اداره بيمارستان ختم نشد، رييس مجلس راهي ICU شد که بيماران مبتلا به کوويد‌۱۹ در آن بستري بودند. او با ماسک و دستکش و گان پزشکي با پرستاران و پزشکان و البته بيماران اين بخش خوش و بشي کرد و در خلال گفت‌وگو با آنها متذکر شد که در نشست سران قوا که روز سه‌شنبه برگزار مي‌شود، از وضعيت بيمارستان‌ و پزشکان و پرستاران در مديريت کرونا خواهد گفت. با اين حال اين فرصت محقق نشد. ساعاتي بعد از اين ديدار خبر آمد که نشست سران قوا لغو شده است. نشستي که قرار بود به ميزباني قاليباف، رييس مجلس و در «بهارستان» برگزار شود.

اعلام رسمي
اگرچه خبر لغو نشست سران قوا ساعاتي پس از انتشار عکس‌ها و تصاوير و متن خبر بازديد رييس مجلس از مجتمع بيمارستاني، درماني امام‌خميني(ره)، توضيح رسمي درمورد چرايي لغو اين جلسه در نشست خبري هفتگي سخنگوي دولت مطرح شد. علي ربيعي در نشست خبري ديروز گفت که الگوي دولت «رهبري» است. اشاره او به رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي در مورد رهبري بوده که اخيرا در برگزاري مراسم‌هاي مجازي کاري و مذهبي به وضوح مشخص بود. ربيعي توضيح داد که پيشنهاد برگزاري اين جلسه را حسن روحاني داده و زماني که رييس‌ مجلس براي بازديد به بيمارستان امام خميني مي‌رود، روحاني از وزير بهداشت پرس‌وجو مي‌کند که اين بازديد در کدام بخش‌ها بوده که گويا وزير بهداشت توضيح داده که قاليباف حتي در بخش‌هايي که افراد بدحال بوده‌اند هم حضور يافته است. درنهايت هم ربيعي اعلام کرد که رييس‌جمهوري از وزير بهداشت پرسيده است «نظر شما در اين باره چيست» که گويا کميته بهداشت ستاد ملي کرونا اعلام کرده چند وقتي اين جلسه به تعويق بيفتد.آن‌طور که «اعتماد» از ستاد ملي مقابله با کرونا کسب اطلاع کرده‌، مصوبه‌اي درمورد لغو ديدارهاي عمومي براي مقام معظم رهبري و سران سه قوه در اين ستاد وجود دارد. با اين حال به نظر مي‌رسد در اين مدت به‌ جز لغو ديدارهاي عمومي رهبري و روحاني، رييس مجلس و رييس دستگاه قضا به اين مصوبه پايبند نبوده‌اند. 
مقابله مشاوران و ملازمان
واکنش‌ها به لغو جلسه ازسوي دولت کم نبود؛ از کاربران عادي توييتري تا نمايندگان مجلس يا تحليلگران و روزنامه‌نگاران اما رويارويي که مشاوران دو رييس قوه در فضاي مجازي با يکديگر داشتند نماي تمام‌قد تفاوت مديريتي در اين دو نهاد بود. عليرضا معزي، معاون ارتباطات و اطلاع‌رساني دفتر رييس‌جمهوري در توييتر خود در قالب يک رشته‌توييت تاکيد کرد که اولا ستاد ملي کرونا توصيه‌ها و پروتکل‌هاي روشني براي مقامات ارشد نظام تدوين و ابلاغ کرده است، پروتکل‌هايي که مانع از ايجاد اختلال در اداره امور کشور در شرايط بحران مي‌شود و هم از عادي‌سازي تجمعات و انتقال پيام غلط به جامعه جلوگيري مي‌کند. او همچنين اين سوال را مطرح کرد که اصرار بر ناديده گرفتن اين پروتکل‌ها و تاکيد بر ايجاد تمايز با چه انگيزه‌اي است آن‌هم در شرايطي که همه سطوح حاکميت بايد پيشتاز رعايت توصيه‌ نهادهاي تخصصي باشند اما با کوچک شمردن پروتکل‌ها دست به عادي‌سازي زده‌اند. او همچنين نوشت که فارغ از فضاي قطبي و احساسي اين التزام به پروتکل‌هاست که مقامات را هم‌تراز مردم مي‌کند و نقض آن باعث ايجاد تصويري فرادستي مي‌شود و البته تاکيد کرد که امروز مجالي براي طعنه و کنايه يا بحث سياسي و تبليغاتي نيست اما نقض پروتکل‌ها پيامي خطرناک براي حفظ سلامت عمومي است و انتظار مي‌رود که دغدغه‌هاي تبليغاتي و برندسازي شخصي را آن‌قدر فربه نکنيم که دغدغه سلامت عمومي هم از آن پيشي بگيرد، چراکه «حضور در بخش بيماران بدحال و به همراه بردن خبرنگار و دوربين نه ايستادن در کنار مردم که بي‌اهميت کردن سلامت مردم است.»
اين توييت بلندبالا ساعتي بعد با واکنش توييتري محمد سعيد احديان، دستيار سياسي و رسانه‌اي رييس مجلس مواجه شد. احديان در صفحه توييترش کليپي از سخنراني شهيد بهشتي منتشر کرد که در آن شهيد بهشتي مي‌گويد: «فساد وقتي رسوخ مي‌کند که رابطه مستقيم ميان مردم و مسوولان قطع شود. حجاب بين مردم و مسوولان حرام مطلق است! اگر از جان خودت مي‌ترسي، نبايد زمامدار شوي!» در انتهاي اين توييت هم خطاب به معزي گفت که اين سخنان بهشتي را براي رييس‌جمهوري پخش کند تا شايد «فرجي» شود و به «دوراني بازگرديم که رييس‌جمهوري در خط مقدم جبهه بود» طعنه‌ها و کنايه‌هاي مجلسي‌ها به رييس‌جمهوري اما با اين مجادله توييتري پايان نيافت. 
در اين ميان آنچه عجيب به نظر مي‌رسيد، تاييد اقدام رييس مجلس از سوي عليرضا زالي، فرمانده ستاد عمليات مديريت بيماري کرونا در کلان‌شهر تهران بود. زالي که در اين ديدار قاليباف را همراهي مي‌کرد، در ويديويي که از نشست رييس مجلس با مديران بيمارستان امام خميني منتشر شده، مي‌گويد که حضور در اين صحنه پرخطر تاييدي بر «مديريت جهادي و مردمي قاليباف» است که به ارتقاي روحيه مدافعان سلامت کمک مي‌کند. اما زالي به همين ميزان تمجيد از قاليباف اکتفا نمي‌کند و در ادامه به کنايه مي‌گويد که «حضور رييس يک قوه در خط مقدم مبارزه با کرونا، نقطه عطف جديدي براي التفات مسوولان ارشد کشور به حل مشکلات مدافعين عرصه سلامت خواهد بود.» اين ويديو پس از انتقادها به لغو نشست سران قوا در کانال تلگرامي قاليباف منتشر شد.
علاوه بر اين سيدمحسن دهنوي عضو هيات‌رييسه مجلس و نماينده تهران در توييتي نوشت که رييس‌جمهوري فقط دغدغه سلامتي خود را دارد. احمد اميرآبادي فراهاني، ديگر عضو هيات‌رييسه و نماينده قم نيز اين اتفاق را «خجالت‌آور» توصيف کرد. محمدمهدي زاهدي، نماينده مردم کرمان اقدام قاليباف را در راستاي اقدام نظارتي مجلس خواند و البته تهديد کرد که «اگر دولتمردان اين نظارت ميداني را برنمي‌تابند، بايد در انتظار استفاده مجلس از ابزار نظارتي قانوني خود باشند تا دولت در ريل اصلي خود قرار گيرد.» سيدنظام موسوي، عضو کميسيون اصل ۹۰ مجلس در همين مورد با خبرگزاري خانه ملت، ارگان رسانه‌اي مجلس -که از بدو اين اتفاق تريبون حمله به دولت شده ‌بود- گفت که حضور زالي، مسوول ستاد مقابله با کرونا در تهران نيز در اين ديدار مهر تاييدي بر رعايت پروتکل‌ها است.
مهدي سعادتي بيشه‌سري، عضو کميسيون امنيت ملي مجلس گفت که روحاني بايد از مردم عذرخواهي کند و محمود احمدي‌بيغش ديگر عضو کميسيون که همين ديروز به ايرنا خبرگزاري رسمي جمهوري اسلامي و ازجمله رسانه‌هاي رسمي دولت گفته بود «رييس‌محوري» در مجلس يازدهم تشديد شده، اين‌بار در مقام دفاع از قاليباف به خبرگزاري خانه ملت گفت ساير مسوولان هم بايد رويه رييس مجلس را پيش گيرند. احمد حسين فلاحي، نماينده مردم همدان و علي‌اکبر کريمي عضو کميسيون صنايع و معادن از ديگر نمايندگاني بودند که در تاييد اقدام قاليباف و تقبيح روحاني مصاحبه کردند. به اين ليست بايد اکانت‌هايي را اضافه کرد که اصطلاحا کاربران‌شان را «ارزشي» مي‌نامند؛ کاربراني که يکي بر «جانباز بودن قاليباف» اشاره کرد و ديگري به «مديريت جهادي» که قاليباف وعده داده بود.
بايدن-ترامپ ايرانيزه؟
اقدام روحاني درست بوده يا قاليباف؟ روحاني که پروتکل‌ها را رعايت کرده يا قاليباف که ميان مردم و بيماران رفته است؟ پاسخ به اين پرسش مشکل است. شايد بتوان اين‌گونه گفت که اقدام روحاني به عنوان رييس‌جمهوري و عالي‌ترين مقام اجرايي کشور اقدامي منطقي است؛ چراکه در معرض خطر قرار گرفتن کسي يا کساني که مديريت کشور را در سطوح عالي برعهده دارند، مي‌تواند اختلال جدي در امور جاري ايجاد کند اما آيا اين اقدام منطقي ازسوي افکار عمومي پذيرفته است؟ پاسخ اين پرسش احتمالا منفي است. در شرايطي که شيب ابتلا به کرونا و مرگ و مير ناشي از آن صعودي است اما تعطيلي‌هاي غيرمنطقي مثل دستور تعطيلي باغ‌وحش، سينما يا اماکن ديگري که اصولا در اين ايام کم رفت‌و‌آمد بوده‌اند، به نوعي عدم مديريت صحيح و چاره‌انديشي درست براي شرايط بحراني موجود است. علاوه بر اين در شرايط بحراني اقتصادي که کوويد‌۱۹ تنها تشديدکننده آن بوده و تحريم‌ها و مديريت ناصحيح اقتصادي شرايط سختي را براي شهروندان به وجود آورده، احتمالا امتناع روحاني از برگزاري اين نشست به‌دليل احتمال ابتلا به کرونا براي شهرونداني که براي دريافت حداقل دستمزدهاي‌شان هر روز با وسايل نقليه پرخطري چون مترو و اتوبوس و تاکسي به محل کارشان مي‌روند و اجبار به کار آنها را در موقعيت خطرناکي قرار داده، قابل درک و پذيرش نيست.
اين اقدام منطقي اما غيرقابل پذيرش البته به نوعي يادآور مواجهه بايدن و ترامپ دو کانديداي رياست‌جمهوري نيز هست که يکي با بي‌ملاحظگي و عدم رعايت پروتکل‌ها به کرونا مبتلا شد، هم او که بايدن را به خاطر استفاده از ماسک و فاصله فيزيکي به سخره مي‌گرفت. در ميان همه نقدهايي که به رفتار رييس‌جمهوري شده محمد مهاجري، فعال رسانه‌اي اصولگرا ازجمله کساني است که چالش روحاني-قاليباف را همين‌طور توصيف کرده، قاليباف را «مستر باقر ترامپ» ناميده و گفته است «آقاباقر هم مثل ترامپ عمل کرده. با خودش گفته يک ژست مردمي مي‌گيرم مي‌روم بيمارستان. اگر مريض شدم که به نفعم است و اگر هم کرونا نگرفتم، باز ژست مردمي بودن را گرفته‌ام و بازهم به نفعم است. يعني همان حساب و کتاب ترامپ را، قاليباف هم کرده است، البته بدون تنعم از دستيار!»

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره