صبح نو/متن پيش رو در صبح نو منتشر شده و انتشار آن در اخرين خبر به معناي تاييد تمام يا بخشي از آن نيست

سير نزولي قيمت‌ها در حالي در بازار ارز از عصر چهارشنبه 14‌آبان‌ماه آغاز شده و همچنان ادامه دارد که قيمت دلار با کاهش حدود 6‌هزار توماني همراه بوده و از 30‌هزار تومان ظهر چهارشنبه به 24‌هزار تومان در ظهر روز شنبه 17‌آبان رسيده است؛ کاهشي که نتيجه انتخابات رياست جمهوري آمريکا در آن تأثير‌گذار بود.
با نهايي شدن گزينه رياست جمهوري آمريکا، سناريوهاي بدبينانه براي آينده روابط تجاري و اقتصادي ايران کنار رفته و بازار با اميدواري به آينده شاهد ريزش قيمت‌هاست. هرچند که اين ريزش قيمت‌ها هيجاني است همچنانکه افزايش افسارگسيخته نرخ ارز نيز غيرمنطقي بود و کارشناسان اعتقاد داشتند رشد افسارگسيخته قيمت دلار دليل اقتصادي ندارد. هرچند بازار با ديد مثبت نسبت به آينده خود مي‌نگرد و احتمال آزادسازي منابع بلوکه شده و گشايش‌هاي اقتصادي وجود دارد اما دلال‌هاي بزرگ در اين بازارها سعي دارند مانع از کاهش بيشتر قيمت‌ها شوند؛ همچنانکه انتظار مي‌رفت روز شنبه شاهد کاهش بيشتر نرخ دلار باشيم اما شاهد توقف در اين روند ريزشي بوديم.


«عباس آرگون» کارشناس مسائل اقتصادي در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به چرايي کاهش يا افزايش بهاي دلار و سکه در روزهاي اخير عنوان کرد: کاهش يا افزايش بهاي دلار و سکه بستگي به عرضه و تقاضا دارد. بايد ديد چقدر تقويت مي‌شود و يا اينکه چقدر پايدار است. آيا گشايشي روي مي‌دهد يا خير. اينکه اين روزها شاهد نوسانات بهاي دلار يا سکه بوديم به‌خاطر هيجان بازار است. همچنين مشاهدات ميداني از بازار ارز نشان مي‌دهد که خريدار دلار خيلي کم است و اکثر افراد حاضر در خيابان فردوسي و صرافي‌ها از ترس ريزش بيشتر قيمت‌ها براي فروش ارزهاي خود راهي بازار شده‌اند.


اين عضو اتاق بازرگاني تهران با بيان اينکه کاهش يا افزايش دلار به منابع ارزي و تبادلات بانکي بستگي دارد، افزود: هرچند نتايج انتخابات آمريکا بي‌تأثير در اين موضوع نيست اما چه بايدن و چه ترامپ به کاخ سفيد راه يابند ماهيت آن‌ها تفاوتي با يکديگر ندارد و هدف‌شان يکي است. به نوعي با ما مقابله مي‌کنند. اقدامي که در چهار دهه اخير داشتند. بايد ديد آيا صادرات نفتي، تحريم‌ها، تبادلات بانکي، برجام و... حل مي‌شود يا خير. تا زماني که اين موضوعات وجود داشته باشد اين‌گونه هيجانات در بازار ديده مي‌شود. وي ادامه داد: نبايد فراموش کرد ريشه تحريم‌ها را باراک اوباما رقم زد اما به شکلي مؤدبانه و با لبخند تحريم‌ها را عليه ما به کار برد. ترامپ هم تحريم‌ها را ادامه داد اما با هيجان. هرچند ترامپ دو ماه ديگر فرصت دارد تا مگر دوباره به کاخ سفيد بازگردد اما بايد به‌دنبال اين مسأله بود که اگر بايدن هم برنده انتخابات شود، بايد تحريم‌هاي نفتي و...  را بردارد تا ما به يک ثبات و پايداري در اقتصاد دست يابيم. مهم اين است که صادرات نفت و منابع ارزي داشته باشيم و صادرات غير‌نفتي را از سرگيريم و نقل و انتقال پول و صادرات قانوني خودمان را داشته باشيم و‌گرنه آمدن بايدن به قدرت، مشکلي از ما حل نخواهد کرد.


عباس آرگون با اشاره به اينکه نوساناتي که در بازار مي‌بينيم بيشتر هيجاني است، تصريح کرد: 20 تا 30‌درصد در بهاي دلار و سکه نوسان قيمت وجود دارد .اين نتيجه هيجان است و انتظار بيشتر از اين هم مي‌شود. بايد صبر کرد تا به شرايط عادي برگرديم و اگر گشايشي که در بالا اشاره کردم روي دهد حتماً   کاهش قيمت زيادي در بهاي دلار يا سکه مشاهده خواهيم کرد. محمد کشتي‌آراي، نايب ‌رييس اتحاديه طلا و جواهر در گفت‌وگو با «تسنيم» تأکيد کرد: برخي دلال‌ها مي‌خواهند براي کاهش ضرر خود با بالا بردن ساختگي قيمت‌ها، خريدهاي قبلي‌شان را تبديل به نقد کنند و به همين دليل هم سعي در افزايش قيمت‌ها در معاملات فردايي دارند. گفتني است؛ در کانال‌هاي تلگرامي و گروه‌هاي معاملاتي طلا و ارز و خودرو، اتحادي شکل گرفته است تا مانع از حرکت نقدينگي به‌سمت بازار سرمايه شود تا جايي که فعالان اين کانال‌ها سعي دارند با منفي جلوه دادن بازار بورس و انتشار شايعات، کماکان بورس را ريزشي کنند و اجازه ندهند پول‌ها از اين بازارها خارج شود.


هرچند بورس به‌دليل سياست‌هاي غلط همچنان قرمز است، اما با تخليه حباب طلا، ارز و تراز شدن بازار، نقدينگي قطعاً به سمت بورس هدايت خواهد شد و با روند کاهش نرخ دلار که صرافي‌ها و فعالان بازار ارز تاکيد دارند که برخلاف روزهاي قبل اين روند کاهشي ادامه‌دار خواهد بود تا جايي که دلار ۲۰هزار توماني و حتي کمتر از آن دور از ذهن نخواهد بود، نقدينگي‌ها در بازار راهي به‌جز بازار سرمايه نخواهد داشت.
 
 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar