دنياي اقتصاد/متن پيش رو در دنياي اقتصاد منتشر شده و انتشار آن در اخرين خبر به معناي تاييد تمام يا بخشي از آن نيست

«کاهش تنش‌هاي تجاري»، «تعيين تکليف انتخابات» و «احتمال تصويب بسته حمايتي» مي‌تواند موضوعات جذابي براي بازارهاي جهاني به خصوص در وال‌استريت باشد. از سوي ديگر، «سياست‌هاي مالياتي جديد» و «نحوه اعتراض ترامپ» مي‌تواند پاشنه آشيل حرکت شاخص‌ها باشد. پس از حدود ۵ روز شمارش آرا در ايالات‌متحده و رقابت تنگاتنگ آراي الکترال دو نامزد، روز شنبه با قطعي شدن نتايج در دو ايالت نوادا و پنسيلوانيا، رياست‌جمهوري جوبايدن و خداحافظي دونالد ترامپ با کاخ سفيد قطعي شده است.
 
اکنون بازارها و سرمايه‌گذاران خود را براي دوره‌اي جديد با رهبري جو بايدن و سياست‌هاي متفاوت او نسبت به ترامپ آماده مي‌کنند. يکي از پرسش‌هاي مهم در مورد آينده اين است که وضعيت بازارها در دوره رياست‌جمهوري پيرمرد ۷۷ ساله دموکرات، چه تفاوتي با دوره ترامپ خواهد داشت. در حالي جو بايدن در ماه‌هاي آينده پا به کاخ سفيد خواهد گذاشت که ايالات متحده مانند ديگر کشورها، با بحران بزرگ پاندمي کرونا دست‌و پنجه نرم مي‌کند. بحراني که البته در شکل‌گيري انتخابات ۲۰۲۰ و پيروزي جو بايدن از نظر بسياري از تحليلگران نقش بسيار بزرگي داشت. در اين گزارش وضعيت بازارهاي مختلف از جمله وال‌استريت، اوراق قرضه و بازار فلزات ارزشمند در آينده پيش‌رو و تحت حکومت بايدن بررسي خواهد شد.

خوشحال از نتيجه‌اي سريع
صرف نظر از اينکه چه کسي پيروز انتخابات رياست‌جمهوري آمريکا شده است، بسياري از تحليلگران بر اين باور بودند که مشخص شدن زودهنگام رئيس‌جمهور آمريکا مي‌تواند سبب بالا رفتن ارزش سهام‌ وال‌استريت شود. با اينکه کمپين دونالد ترامپ در روزهاي گذشته بارها صحبت از تقلبي بزرگ در انتخابات آمريکا کرده است، اما با پيش افتادن بايدن در ايالت‌هاي کليدي همچون پنسيلوانيا و جورجيا، ديگر بسياري از بازارها هم‌اکنون از نتيجه انتخابات مطمئن هستند و حتي اگر ترامپ بتواند کار را به دادگاه عالي نيز بکشاند باز هم بسياري از تحليلگران به‌دليل فاصله مطمئن بايدن نسبت به رقيب جمهوري‌خواه خود، نسبت به پيروزي بايدن مطمئن هستند. اين در حالي بود که در هفته قبل از انتخابات بسياري منتظر نتيجه سردرگمي بودند؛ موضوعي که مي‌توانست سبب عدم صعود شاخص‌هاي وال‌استريت شود. همچنين بسياري از سرمايه‌گذاران قبل از انتخابات سوم نوامبر  روي پيروزي دموکرات‌ها در کاخ سفيد و همچنين پيروزي جمهوري‌خواهان در سناي آمريکا حساب باز کرده بودند و اين نتيجه را محتمل‌ترين نتيجه مي‌دانستند و فرصت زيادي براي تحليل پيامدهاي آن داشتند.

با اين حساب و با وقوع نتيجه‌اي نسبتا مطمئن در انتخابات، اين موضوع مي‌تواند به سود بازارهاي سهام تمام شود ؛ زيرا بازارهاي پرريسک علاقه‌اي به عدم اطمينان ندارند.

از سوي ديگر بنا بر نظر تحليلگران يک کنگره که ميان دو حزب تقسيم شده باشد از چشم‌انداز سياست‌گذاري، مي‌تواند کنگره‌اي افراطي باشد و سياست‌هايي را به تصويب برساند که بسيار بلندپروازانه‌تر از دستور جلسات دموکرات‌ها يا جمهوري‌خواهان باشد. در حالي وال‌استريت پا به دوره رياست‌جمهوري بايدن خواهد گذاشت، که شاخص S&P ۵۰۰ در هفته گذشته بالاترين بازدهي‌هاي هفتگي خود را در ۶ ماه اخير به ثبت رساند و توانست طي يک هفته بيش از ۳/ ۷ درصد رشد کند.

وال‌استريت به وقت بايدن
نکته اول رياست‌جمهوري بايدن وضع اقدام‌هاي سخت‌گيرانه‌تر نظارتي و ضدانحصاري است. سهام شرکت‌هاي بزرگ فناوري ارتباطات مانند گوگل احتمالا استقبال خوبي از پيروزي بايدن به همين دليل به عمل نياورند. يکي  ديگر از عوامل تاثيرگذار  روي عملکرد وال‌استريت در دوره بايدن، وضع نرخ ماليات‌هايي است که بسيار سنگين‌تر از دوره ترامپ خواهد بود. به‌طور سنتي نيز بازارهاي سهام، به‌دليل سياست‌هاي مالياتي سختگيرانه‌تر دموکرات‌ها، معمولا از رياست‌جمهوري يک نامزد جمهوري خواه استقبال مي‌کنند. اما در وضعيت کنوني اقتصاد جهان و ايالات‌‌متحده دو عامل ديگر وجود دارد که تا حدودي وضع نرخ ماليات بالاتر توسط جو‌بايدن را به حاشيه مي‌برد.

عامل اول احتمال کاهش تنش‌هاي تجاري ميان آمريکا و چين در دوره بايدن است. منازعات تجاري ميان دو قطب اقتصادي بزرگ دنيا که از ابتداي رياست‌جمهوري ترامپ شدت گرفته بود و در سال جاري ميلادي نيز به‌دليل شيوع ويروس کرونا و مقصر قلمداد کردن چين توسط ترامپ، وارد ابعادي گسترده‌تر نيز شده بود. حال به نظر مي‌رسد حداقل شرکت‌هاي آمريکايي چشم‌اندازي با ثبات‌تر در رابطه دو کشور متصور هستند. موضوع دوم که سبب شده است تا بازارهاي سهام آمريکا تا حدودي از پيروزي بايدن در انتخابات منتفع شوند، احتمال اجراي بسته حمايتي در ابعادي بزرگ‌تر نسبت به قبل است. مذاکرات طولاني مدت استيون منوچين وزير خزانه‌داري آمريکا و نانسي پلوسي رئيس مجلس نمايندگان آمريکا اين سيگنال را به بازارها مخابره کرد که حزب دموکرات به دنبال تصويب بسته‌اي با ابعاد بزرگ‌تر از ۲ هزار مليليارد دلار است. البته بايد اين موضوع را در نظر داشت که احتمالا سياست‌هاي بايدن براي بسته حمايتي جديد با مخالفت جدي نمايندگان جمهوري‌خواه سنا مواجه شود و اين موضوع مي‌تواند مانع از تصويب يک بسته بلندپروازانه شود.

طلا در ابهام
از نظر تحليلگران رفتار اونس در هفته گذشته نشان داد، که اين فلز ارزشمند بيشتر متمايل به پيروزي جو بايدن در انتخابات است. طلا روز پنج‌شنبه پس از اينکه احتمال پيروزي بايدن در انتخابات افزايش پيدا کرد، طي يک روز بيش از ۳/ ۲ درصد افزايش قيمت داشت.

با اينکه پيروزي بايدن در انتخابات قطعي شده است، اما تحليلگران باور دارند که به احتمال زياد به‌دليل شکايت کمپين ترامپ و ادعاهاي او مبني بر تقلب در انتخابات، دوره‌اي از نااطميناني در پيش رو خواهد بود. موضوعي که در کنار موج جديد کرونا در آمريکا و اروپا مي‌تواند طلا را مجددا وارد هزاره سوم قيمتي خود کند. از سوي ديگر بسياري از اقتصادهاي بزرگ دنيا مجددا مجبور شده‌اند تا محدوديت‌هاي اجتماعي جديدي وضع کنند. اين موضوع مجددا اقتصاد اين کشورها را که در سه‌ماهه سوم جاني تازه گرفته بودند مجددا وارد بحراني جديد خواهد کرد و از اين رو بانک‌هاي مرکزي و دولت‌ها احتمالا ناچار به تصويب بسته‌هاي حمايتي جديد خواهند شد. تمام اين موضوعات مي‌تواند به سود طلا تمام شود.

يکي ديگر از موضوعاتي که سبب مي‌شد تا طلا از پيروزي بايدن در انتخابات حمايت کند بحث بر سر تصويب بسته حمايتي جديد در ابعادي بزرگ‌تر بود. البته اين موضوع در حال حاضر کمي با ترديد مواجه شده است. تحليلگران بر اين باورند که مجلس سناي تحت اکثريت جمهوري‌خواهان احتمالا مانعي بزرگ بر سر راه بايدن براي پياده‌سازي برنامه‌هاي بلندپروازانه‌اش باشد. اما گروهي ديگر از تحليلگران نيز اين موضوع را گوشزد کرده‌اند که بايدن فشارهاي خود را بر کنگره براي تصويب بسته حمايتي وارد خواهد کرد و هنوز سرنوشت مذاکرات مشخص نيست. طلا از ابتداي سال جاري با تکيه بر بسته‌هاي حمايتي و اقدامات انبساطي رشدي نزديک به ۳۰ درصد را به ثبت رسانده است و به گفته کارشناسان وابستگي زيادي به اين بسته‌ها پيدا کرده است.

 با اين وجود در حال حاضر و در دوره‌اي که بايدن پا به کاخ سفيد خواهد گذاشت طلا تحت تاثير عوامل مختلفي است که به نظر مي‌رسد برآيند آنها  به سمت صعودي بودن قيمت طلا دلالت دارد.

در حال حاضر تمامي بازارها منتظر پايان قطعي نتايج انتخابات هستند تا بتوانند چشم‌انداز شفاف‌تري نسبت به رئيس‌جمهور منتخب و تحليل سياست‌هاي او داشته باشند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar