اعتماد/متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست

انتخابات هنوز شروع نشده ولی کنایه‌های انتخاباتی بین کاندیداهای انتخابات پیشین آرام‌آرام شروع شده و کم‌کم نیز تندتر و تندتر می‌شود. محسن رضایی که چند نوبت کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری بوده، در سخنرانی‌ اخیر خود با یک وعده انتخاباتی پشت تریبون رفته بود، حالا با واکنش رقیب سابق انتخاباتی‌اش مواجه شده است. 
محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام که بعید نیست برای انتخابات 1400 نیز وارد گود شود، چندی پیش در جمع جوانان عضو جمعیت گام دوم انقلاب گفته بود: «اگر اقتصاد و تولید ملی ما راه بیفتد هیچ ایرانی نیست که درآمد سرانه او زیر ۵۰ هزار دلار باشد. همه‌چیز برای این جهش و تحول آماده است. هر تحول در ایران، بر زندگی ۵۰۰میلیون نفر در اطراف ایران تاثیر می‌گذارد به شرط آنکه بازارهای منطقه و حوزه نفوذ فرهنگی را در اهداف خود داشته باشیم. ۱۵۰ سال پیش در شبه قاره هند و کشمیر زبان فارسی رونق داشت. هنوز هم می‌توانیم این حوزه فرهنگی را بازیابی کنیم.»
حالا مصطفی هاشمی‌طبا، کنشگر سیاسی اصلاح‌طلب و رقیب انتخاباتی پیشین رضایی در واکنش به این وعده انتخاباتی به برنا گفته است: «اصولگرایان و گروه‌های دیگر هیچ‌کدام برنامه داخلی ندارند و فقط حرف‌های گنده‌گنده می‌زنند و از میان صحبت‌های‌شان، راهکاری برای رفع مسائل مملکت پیدا نمی‌شود. مساله پیچیده است، باید طرح مشخصی برای اداره کشور منهای رابطه با امریکا داشته باشیم. چگونه می‌توانیم درآمد سرانه را ۵۰ هزار دلار کنیم؛ اگر شدنی است، راهکار بدهند، باید خط مشی و برنامه‌ریزی داشت. جالب است که به دلار هم می‌گویند یعنی همه دنبال دلار هستند و چشم‌شان به امریکا است. به ریال بگویید چرا به دلار مطرح می‌کنید؛ متاسفانه خودمان را وابسته به امریکا و پول امریکا می‌دانیم، زمانی که توانستیم وابستگی به دلار را از بین ببریم آن‌وقت می‌توان کاری کرد. به ملانصرالدین گفتند وسط دنیا کجاست، یک میخ روی زمین کوبید و گفت همین جاست. آقایان فقط جمله‌بندی نکنند و با واقعیت مسائل روبه‌رو شوند که چگونه می‌شود، این راه را سامان داد و چگونه می‌شود به درآمد سرانه ۵۰ هزار دلار رسید. حرف زدن کاری ندارد، اثبات آن مهم است.»
البته سخنرانی‌های محسن رضایی فقط درباره مسائل داخلی نیست. او که این‌ روزها تلاش می‌کند درباره مسائل مختلف تحلیل ارایه دهد، دیروز در صفحه اینستاگرامش از انتخابات امریکا گفت و در یادداشتی مختصر نوشت: «خوشبینی دولت‌های گذشته نسبت به امریکا و اروپا، بارها به ملت ایران آسیب زده است. سریال 40‌ساله سیاست تحریم و برداشتن تحریم ازسوی دولت‌های امریکا و خوش‌خیالی برخی از دولتمردان ایران طی 40سال گذشته فرصت‌های اقتصاد ملی ما را از بین برده است. دولتی در امریکا آمده ایران را تحریم کرده و دولت دیگری می‌آید و آن را در کاغذ برمی‌دارد. سریال کاغذی و قهرمان بازی عده‌ای در ایران و امریکا با شکست برجام کاملا آشکار شده است. بنابراین ازسویی رییس‌جمهور جدید امریکا باید در اولین فرصت کلیه تحریم‌ها را بردارد، از ملت ایران به خاطر اقدامات گذشته عذرخواهی کند، خسارات اقتصادی ناشی از تحریم‌ها را که به ملت ایران وارد شده، جبران کند و از سوی دیگر نباید منتظر برداشتن تحریم‌ها بمانیم؛ بلکه با استفاده از توانایی‌های خود و قوی شدن در اقتصاد، فرهنگ و تقویت امنیت داخل و جبهه مقاومت در منطقه از دیوار نیمه ویران امریکا که در مقابل ملت ایران قرار دارد، بپریم.»
در همین حال هاشمی‌طبا هم در همان مصاحبه درباره مذاکره با امریکا و پیروزی بایدن نیز اظهارنظر کرده و گفته بود: «اصولگرایان خودشان از مذاکره بدشان نمی‌آید، آنها مشتاق هستند. اگر اداره اجرایی کشور دست آنها بیفتد می‌فهمند که کاری نمی‌توانند انجام‌ دهند و نمی‌دانند باید چکار کنند. رابطه‌های اقتصادی ایران بسیار پیچیده است و به این سادگی نیست که فقط حرف بزنیم. مجلسی‌ها طرح و لایحه به دولت بدهند و بگویند دولت روحانی موظف است این کارها را انجام بدهد، اما آنها لایحه‌ای برای برون رفت از مشکلات ندارند؟ چرا وقتی دولت روحانی در بازار به قیمت آزاد ارز می‌فروشد مجلس می‌گوید دولت حق ندارد در بازار ارز آزاد بفروشد. آنها نمی‌دانند راه چیست، هر وقت توانستند راه را نشان دهند حرف‌شان هم درست می‌شود.» هرچه هست، این مواجهه‌های سیاسی اتفاقی معمول در سال‌های انتخاباتی است و احتمالا با نزدیک شدن به انتخابات سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری، باید بیشتر و بیشتر منتظر شدت‌گرفتن این دست رویارویی‌ها باشیم. 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar