اعتماد/متن پيش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن در اخرين خبر به معناي تاييد تمام يا بخشي از آن نيست

انتخابات هنوز شروع نشده ولي کنايه‌هاي انتخاباتي بين کانديداهاي انتخابات پيشين آرام‌آرام شروع شده و کم‌کم نيز تندتر و تندتر مي‌شود. محسن رضايي که چند نوبت کانديداي انتخابات رياست‌جمهوري بوده، در سخنراني‌ اخير خود با يک وعده انتخاباتي پشت تريبون رفته بود، حالا با واکنش رقيب سابق انتخاباتي‌اش مواجه شده است. 
محسن رضايي، دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام که بعيد نيست براي انتخابات 1400 نيز وارد گود شود، چندي پيش در جمع جوانان عضو جمعيت گام دوم انقلاب گفته بود: «اگر اقتصاد و توليد ملي ما راه بيفتد هيچ ايراني نيست که درآمد سرانه او زير ۵۰ هزار دلار باشد. همه‌چيز براي اين جهش و تحول آماده است. هر تحول در ايران، بر زندگي ۵۰۰ميليون نفر در اطراف ايران تاثير مي‌گذارد به شرط آنکه بازارهاي منطقه و حوزه نفوذ فرهنگي را در اهداف خود داشته باشيم. ۱۵۰ سال پيش در شبه قاره هند و کشمير زبان فارسي رونق داشت. هنوز هم مي‌توانيم اين حوزه فرهنگي را بازيابي کنيم.»
حالا مصطفي هاشمي‌طبا، کنشگر سياسي اصلاح‌طلب و رقيب انتخاباتي پيشين رضايي در واکنش به اين وعده انتخاباتي به برنا گفته است: «اصولگرايان و گروه‌هاي ديگر هيچ‌کدام برنامه داخلي ندارند و فقط حرف‌هاي گنده‌گنده مي‌زنند و از ميان صحبت‌هاي‌شان، راهکاري براي رفع مسائل مملکت پيدا نمي‌شود. مساله پيچيده است، بايد طرح مشخصي براي اداره کشور منهاي رابطه با امريکا داشته باشيم. چگونه مي‌توانيم درآمد سرانه را ۵۰ هزار دلار کنيم؛ اگر شدني است، راهکار بدهند، بايد خط مشي و برنامه‌ريزي داشت. جالب است که به دلار هم مي‌گويند يعني همه دنبال دلار هستند و چشم‌شان به امريکا است. به ريال بگوييد چرا به دلار مطرح مي‌کنيد؛ متاسفانه خودمان را وابسته به امريکا و پول امريکا مي‌دانيم، زماني که توانستيم وابستگي به دلار را از بين ببريم آن‌وقت مي‌توان کاري کرد. به ملانصرالدين گفتند وسط دنيا کجاست، يک ميخ روي زمين کوبيد و گفت همين جاست. آقايان فقط جمله‌بندي نکنند و با واقعيت مسائل روبه‌رو شوند که چگونه مي‌شود، اين راه را سامان داد و چگونه مي‌شود به درآمد سرانه ۵۰ هزار دلار رسيد. حرف زدن کاري ندارد، اثبات آن مهم است.»
البته سخنراني‌هاي محسن رضايي فقط درباره مسائل داخلي نيست. او که اين‌ روزها تلاش مي‌کند درباره مسائل مختلف تحليل ارايه دهد، ديروز در صفحه اينستاگرامش از انتخابات امريکا گفت و در يادداشتي مختصر نوشت: «خوشبيني دولت‌هاي گذشته نسبت به امريکا و اروپا، بارها به ملت ايران آسيب زده است. سريال 40‌ساله سياست تحريم و برداشتن تحريم ازسوي دولت‌هاي امريکا و خوش‌خيالي برخي از دولتمردان ايران طي 40سال گذشته فرصت‌هاي اقتصاد ملي ما را از بين برده است. دولتي در امريکا آمده ايران را تحريم کرده و دولت ديگري مي‌آيد و آن را در کاغذ برمي‌دارد. سريال کاغذي و قهرمان بازي عده‌اي در ايران و امريکا با شکست برجام کاملا آشکار شده است. بنابراين ازسويي رييس‌جمهور جديد امريکا بايد در اولين فرصت کليه تحريم‌ها را بردارد، از ملت ايران به خاطر اقدامات گذشته عذرخواهي کند، خسارات اقتصادي ناشي از تحريم‌ها را که به ملت ايران وارد شده، جبران کند و از سوي ديگر نبايد منتظر برداشتن تحريم‌ها بمانيم؛ بلکه با استفاده از توانايي‌هاي خود و قوي شدن در اقتصاد، فرهنگ و تقويت امنيت داخل و جبهه مقاومت در منطقه از ديوار نيمه ويران امريکا که در مقابل ملت ايران قرار دارد، بپريم.»
در همين حال هاشمي‌طبا هم در همان مصاحبه درباره مذاکره با امريکا و پيروزي بايدن نيز اظهارنظر کرده و گفته بود: «اصولگرايان خودشان از مذاکره بدشان نمي‌آيد، آنها مشتاق هستند. اگر اداره اجرايي کشور دست آنها بيفتد مي‌فهمند که کاري نمي‌توانند انجام‌ دهند و نمي‌دانند بايد چکار کنند. رابطه‌هاي اقتصادي ايران بسيار پيچيده است و به اين سادگي نيست که فقط حرف بزنيم. مجلسي‌ها طرح و لايحه به دولت بدهند و بگويند دولت روحاني موظف است اين کارها را انجام بدهد، اما آنها لايحه‌اي براي برون رفت از مشکلات ندارند؟ چرا وقتي دولت روحاني در بازار به قيمت آزاد ارز مي‌فروشد مجلس مي‌گويد دولت حق ندارد در بازار ارز آزاد بفروشد. آنها نمي‌دانند راه چيست، هر وقت توانستند راه را نشان دهند حرف‌شان هم درست مي‌شود.» هرچه هست، اين مواجهه‌هاي سياسي اتفاقي معمول در سال‌هاي انتخاباتي است و احتمالا با نزديک شدن به انتخابات سيزدهمين دوره رياست‌جمهوري، بايد بيشتر و بيشتر منتظر شدت‌گرفتن اين دست رويارويي‌ها باشيم. 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar