اعتماد/متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست

بایدن و تیمش در مراحل اولیه انتخاب اعضای دولت بعدی قرار دارند و بازار گمانه‌زنی در خصوص گزینه‌های احتمالی داغ است. یکی از بخش‌هایی که ترکیب نفرات مسوول آن اهمیت بسیاری دارد، حوزه خاورمیانه است. پایگاه خبری تحلیلی «اکسیوس» با استفاده از منابع خود در تیم بایدن، پیش‌بینی خود از مقامات مسوول در حوزه خاورمیانه در وزارت دفاع، وزارت خارجه و شورای امنیت ملی دولت بایدن را به شرح زیر منتشر کرده است: هنوز هیچ چیز قطعی نیست، اما چندین منبع در حلقه مشاوران سیاست خارجی بایدن می‌گویند به احتمال زیاد، نفرات جدید همگی از میان مقامات دولت اوباما انتخاب می‌شوند. گروهی که بایدن برای بررسی وضعیت وزارت خارجه منصوب کرده بود شامل سه کارشناس حوزه خاورمیانه بود. این سه نفر به احتمال زیاد در دولت جدید نیز نقش خواهند داشت: 


   پونیت تالوار در دولت اوباما یکی از مشاوران ارشد در حوزه خاورمیانه محسوب می‌شد و به باز شدن باب مذاکرات هسته‌ای با ایران کمک زیادی کرد. او بعدا در دوران وزارت خارجه جان کری به عنوان دستیار وزیر در امور سیاسی -  نظامی منصوب شد.


 هادی عمر در دوران جان کری، معاون نماینده ویژه امریکا در فرآیند صلح اسراییل و فلسطین بود و بیشتر بر مسائل اقتصادی تمرکز داشت. وی اخیرا در موسسه بروکینگز مشغول به کار شده است.


 دانا استرول در دوران وزارت دفاع رابرت گیتس و لئون پانه‌تا به عنوان مشاور خاورمیانه پنتاگون فعالیت می‌کرد. او بعدا به عنوان مشاور کمیته روابط خارجی سنا در حوزه خاورمیانه منصوب شد. وی اکنون در موسسه سیاست خاور نزدیک واشنگتن مشغول به کار است.


انتظار می‌رود چند تن از دیگر مقامات دولت اوباما  نیز در دولت جدید مشغول به کار شوند: 


  رابرت مالی، مشاور ارشد اوباما در حوزه خاورمیانه و رییس فعلی گروه بین‌المللی بحران احتمالا در دولت جدید به عنوان مذاکره‌کننده با ایران منصوب می‌شود.
  دن شپیرو که مدیر دپارتمان خاورمیانه شورای امنیت ملی بود و شش سال به عنوان سفیر امریکا در اسراییل فعالیت کرد یکی از گزینه‌ها برای تصدی مناصب مهم در واشنگتن یا خدمت مجدد به عنوان سفیر است.


  تامارا کافمن ویتس که در دوران وزارت خارجه هیلاری کلینتون معاون دستیار وزیر در مسائل خاور نزدیک بود، یکی از کسانی است که انتظار می‌رود در دولت جدید در حوزه خاورمیانه مشغول به کار شود.


  مارا رودمن، مدیر خاورمیانه در آژانس توسعه بین‌المللی امریکا در دوران اوباما و مشاور کارزار انتخاباتی بایدن در حوزه سیاست خاورمیانه یکی دیگر از گزینه‌های احتمالی است.


اسامی دیگری که برای تصدی مناصب مهم به گوش می‌رسد عبارتند از: 

  یان گولدنبرگ که در تیم صلح خاورمیانه جان کری فعالیت داشت و اکنون عضو مرکز «امنیت جدید امریکا» است. 
  اندرو میلر که در دولت اوباما در شورای امنیت ملی به عنوان کارشناس مسائل خاورمیانه فعالیت داشت. 
  دنیل بنایم که در دوران معاون اولی بایدن، مشاور او در حوزه خاورمیانه بود.


در پایان باید گفت به جز مساله ایران، در برنامه کاری بایدن، خاورمیانه چندان اهمیتی ندارد. با این حال دولت جدید نیز چه بخواهد چه نخواهد مثل دولت‌های قبلی در مورد خاورمیانه با حجم زیادی از کار روبرو خواهد شد.

ترجمه گلی اصغری

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar