همشهری/متن پیش رو در همشهری منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست

حمله دونالد ترامپ به فرمانداران جمهوریخواه، شروع مسیر تازه‌ای است که در نهایت او را به دشمن هم‌حزبی‌هایش تبدیل خواهد کرد
 
دونالد ترامپ روزهای اخیر را به حمله به فرمانداران جمهوریخواهی گذراند که از نظر او، از ادعاهای انتخاباتی‌اش حمایت نمی‌کردند. به گزارش پولتیکو، جمهوریخواهان نگران هستند که این تازه شروع مسیر متفاوتی باشد که رئیس‌جمهور آمریکا در پیش گرفته است. حمله ترامپ به برایان کمپ فرماندار جورجیا و مایک دی‌واین فرماندار اوهایو، که هر دوی ‌آنها می‌خواهند دوباره در سال 2022نامزد انتخابات فرمانداری شوند، این نگرانی را درون حزب ایجاد کرده که ترامپ در دوران بعد از ریاست‌جمهوری، به انتقام گرفتن از دشمنانش بپردازد و وارد مناسباتی شود که به نفع هیچ‌کس نیست. هر چند هنوز با انتخابات میان‌دوره‌ای 2022فاصله زیادی داریم اما حملات رئیس‌جمهور بر آتش اختلاف نامزدها در هر دو ایالت نفت ریخته است. برخی نگران هستند که حزب جمهوریخواه به اجبار وارد یک بازی پرهزینه و کشمکش داخلی شود و به همین‌خاطر، موقعیت خود در هر دو ایالت را از دست بدهد. دخالت‌های ترامپ در جورجیا و اوهایو، نشانه‌ای زودهنگام از چگونگی استفاده ترامپ از نفوذ خود در پایگاه رأی محافظه‌کاران برای کنترل حزب در زمانی است که دیگر در کاخ سفید حضور ندارد. چشم‌انداز چنین کاری، به این معنی است که هرگونه دور زدن یا عبور از ترامپ، هزینه‌هایی هم خواهد داشت. مایک دوهایم، استراتژیست جمهوریخواه گفته است: «حملات رئیس‌جمهور به فرمانداران جمهوریخواه می‌تواند نامزدهای دیگر را ترغیب کند تا با قدرت بیشتری پا پیش بگذارند و این دقیقا همان چیزی است که او دوست دارد اتفاق بیفتد. ترامپ به این خاطر روی منتخبان جمهوریخواه نفوذ دارد که هم‌اکنون در میان رای‌دهندگان در هر ایالت نفود دارد. او تا سال‌ها می‌تواند در انتخابات درون‌حزبی هر نامزدی را از میدان به در کند یا به اوج برساند.»


فرماندار جمهوریخواه اوهایو در گفت‌وگو با سی‌ا‌ن‌ان جو بایدن را رئیس‌جمهور منتخب خوانده و گفته بود که به‌خاطر مصالح کشور، بهتر است  انتقال قدرت شروع شود. ترامپ پس از این بود که علیه او موضع گرفت. رئیس‌جمهور آمریکا در توییتر نوشت: «چه‌کسی می‌خواهد فرماندار ایالت بزرگ اوهایو شود؟ رقابت داغی خواهد بود.» ترامپ همچنین بارها مدعی شده بود که روند انتخابات در جورجیا غیرعادی بوده و از اینکه فرماندار از این ادعاها حمایت نکرد به‌شدت عصبانی بود. متحدان ترامپ از جمله‌ شان هنیتی مجری سرشناس فاکس و استیو بنن استراتژیست ارشد سابق کاخ سفید هم ترامپ را در این حملات همراهی کرده‌اند. نفود ترامپ بین رای‌دهندگان درون‌حزبی احتمالا فراتر از جورجیا و اوهایو است. او همین حالا وعده داده که از کارزارهایی که علیه لیسا مورکوفسکی سناتور آلاسکا به راه خواهد افتاد حمایت خواهد کرد. او چنان در این کار مصمم است که گفته اصلا برایش مهم نیست نامزد مقابل مورکوفسکی خوب باشد یا بد، چون هدفش تنها پایین کشیدن مورکوفسکی است.


نگرانی جمهوریخواهان از رفتارهای آتی ترامپ بی‌دلیل نیست. او نشان داده که نیرویی تعیین‌کننده در انتخابات درون‌حزبی جمهوریخواهان است. در انتخابات 2018فرمانداران، کمپ و ران ده‌سانتیس فرماندار فلوریدا، عملا با کمک ترامپ به قدرت رسیدند. در همان سال، برخی نامزدها، ‌تنها به این دلیل که ترامپ از آنها روی برگردانده بود عملا در انتخابات اولیه غرق شدند و هیچ شانسی برای موفقیت به‌دست نیاوردند. او همان سال برخلاف نظر رهبری حزب، از کریس کوباخ در برابر یک فرماندار مستقر حمایت کرد و در میان تعجب آنها، نامزد مورد حمایت ترامپ در انتخابات درون حزبی موفق شد اما در نهایت، در انتخابات عمومی، به گزینه دمکرات‌ها باخت و جمهوریخواهان یک کرسی مهم را از دست دادند.


پایگاه رأی ترامپ در میان محافظه‌کاران‌، وقتی که او کاخ سفید را ترک کند، او را همچنان به‌عنوان یک نیروی تعیین‌کننده در میان جمهوریخواهان حفظ خواهد کرد. و این واقعیت که حامیان او اعتقاد دارند این انتخابات از آنها دزدیده شده، حمایت از ترامپ را بیشتر هم خواهد کرد.
اما استراتژیست‌های حزب معتقدند که این شرایط در انتخابات پیش رو می‌تواند دردسرساز باشد. جان تامپسون یکی از مقامات سابق حزب جمهوریخواه گفته است: «در کوتاه‌مدت، حمله رئیس‌جمهور به این فرمانداران، در راستای زیر سؤال بردن نتیجه انتخابات به نفع او خواهد بود. اما اگر این کار باعث شود تا رقابت‌های درون‌حزبی بسیار داغ شود، جمهوریخواهان در درازمدت آسیب خواهند دید و منابعی را از دست خواهند داد که می‌توانستند در یک انتخابات عمومی (در مقابل دمکرات‌ها) راهگشا باشند.» اما این تنها راهی نیست که ترامپ می‌تواند جمهوریخواهان را زمینگیر کند. بازی با ایده حضور در انتخابات 2024توسط ترامپ، فرصت را از دیگر نامزدهای جمهوریخواه که برنامه‌هایشان را از همین حالا شروع کرده‌اند می‌گیرد. همه اینها باعث شده تا جمهوریخواهان نگرانی‌های زیادی درباره آینده نقش‌آفرینی سیاسی دونالد ترامپ داشته باشند. تاکر مارتین، ‌مشاور سابق فرماندار سابق ویرجینیا در این‌باره گفته است: «او به دنیا از دریچه منافع شخصی‌اش نگاه می‌کند.»

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar