جام جم/ « پیشینه رابطه ایرانیان و حضرت معصومه(س) » عنوان سرمقاله روزنامه جام جم نوشته حجت‌الاسلام شیخ علی خزاعی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
 
عمدتا رابطه ایرانیان با حضرت معصومه(س) به دو قسمت تقسیم می‌شود: قسمت اول، کسانی که با حضرت و طرز تفکر اهل‌بیت(ع) به طور کلی مخالف بودند و مثل همه بلاد و سرزمین‌ها در ایران نیز حضور داشتند. به عنوان مثال وقتی حضرت معصومه وارد شهر ساوه شدند، در آن شهر یک کشمکش و درگیری رخ داد و حضرت برخی از عزیزان‌شان را در این درگیری از دست دادند و به شهادت رسیدند.
اما در طرف مقابل، بسیاری از مردم جامعه به‌خصوص در برخی شهرها مثل قم، به حضرت عرض ارادت و مودت می‌کردند و وقتی متوجه شدند فرزندی از فرزندان رسول خدا(ص) پا به شهرو دیار آنها می‌گذارد، اتفاقاتی را رقم زدند که می‌توان گفت تا آن زمان در تکریم اهل‌بیت(ع) بی‌سابقه بوده است. به عنوان مثال تمام مردم شهر قم برای استقبال جمع شدند و مشتاقانه منتظر تشریف‌فرمایی حضرت به منظور تکریم ایشان بودند. آنها مخدرات‌شان را به بیرون از شهر فرستادند تا حضرت را در ورود به شهر مشایعت کنند. پیرترین و باتقواترین فرد شهر را فرستادند تا این پیرمرد عنان ناقه حضرت را بگیرد و این نشان از اوج احترام این مردم به حضرت بوده است. همچنین وقتی حضرت را به شهر وارد می‌کنند، ایشان را در خانه‌ای -که امروز آن را به نام بیت‌النور می‌شناسیم- منزل می‌دهند و عبور و مرور مردها تا محدوده‌ای از منزل ایشان ممنوع بوده است. در تاریخ آمده است وقتی ناقه ایشان وارد شهر شد، همه مردم از بالای بام‌ها گل به پای ناقه ایشان می‌ریختند و کل می‌کشیدند.
حضرت در قم ساکن بوده‌اند و زمانی که از دنیا رفتند نیز مردم با عزت و احترام به مقام شامخ ایشان عرض ارادت کردند؛ چرا که می‌دانستند پدر ایشان بارها در شان این بانو فرموده‌اند که «فداها ابوها» و معصوم جان خود را برای او فدا می‌کند. مردم در تشییع و خاکسپاری حضرت نیز سنگ تمام گذاشتند و تا امروز که حرم ایشان، قبله‌گاه معنوی شیعیان و حتی دیگر مذاهب اسلامی است، این حفظ احترام و بزرگداشت ادامه دارد.
باید در اینجا اضافه کنم از قدیم‌الایام و قبل از فتوحات نیز این مردم به اهل‌بیت(ع) ارادت داشته‌اند و امروز نیز از پیشینه فرهنگی ما این‌طور برمی‌آید که در آینده نیز ان‌شاءا... همین‌طور خواهد بود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar