آرمان ملی/  متن پیش رو در آرمان ملی منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
   
آنفلوآنزای پرندگان، نوعی ویروس است که توسط پرندگان مهاجر و با شروع فصل سرد سال شیوع پیدا می‌کند و ممکن است سلامتی مردمی که از گوشت و تخم مرغ آنها استفاده می‌کنند را به خطر می‌اندازد. این در شرایطی است که با تایید شیوع آنفلوآنزای فوق‌حاد پرندگان در تالاب میغان اراک و تالاب سد میل مغان اردبیل، حالا کشور با یک چالش سلامتی جدید روبه‌رو شده و ممکن است به پرندگان اهلی مانند مرغ و خروس نیز سرایت پیدا کند. روز سه‌شنبه خبر شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان را در تالاب میغان، رضا میرزایی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی تایید کرد و گفت: «تاکنون 500 هکتار از تالاب پایش و 45 لاشه پرنده دفن شده است.»

خطر شیوع در تالاب سد میل
روز گذشته نیز روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان اردبیل با صدور اطلاعیه‌ای مجدد نسبت به بروز و شیوع این بیماری در طیور صنعتی و روستایی هشدار داد. در متن این اطلاعیه آمده است: «با عنایت به بروز یک کانون بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در حیات وحش تالاب سد میل مغان به اطلاع تمامی فعالان صنعت طیور و پرورش‌دهندگان طیور بومی، سنتی و روستایی به‌ویژه در حاشیه 20 کیلومتری منطقه می‌رساند ضمن تقویت شدید اقدامات بهداشتی و قرنطینه‌ای، از هرگونه تردد غیرضروری خودداری نموده و در صورت بروز هرگونه تلفات غیرمتعارف و یا افت معنی‌دار آب و دان و یا کاهش تولید مراتب را سریعا به نزدیکترین اداره دامپزشکی اطلاع رسانی نمایند.» اداره کل دامپزشکی استان اردبیل از عموم مردم شهرستان اصلاندوز مغان و روستاهای منطقه خواسته از نزدیک شدن به تالاب و تماس با پرندگان مهاجر و آبزی پرهیز نموده و از هرگونه نقل و انتقال و خرید و فروش طیور بومی و روستایی جدا خودداری کنند.

گوشت پرندگان مهاجر را نخورید
زمانی خطر این موضوع بیشتر نمایان می‌شود که این روزها بازار گوشت پرندگان مهاجر در بازار فریدونکنار مازندران و دیگر بازارهای محلی در شهرهایی که تالاب آنها میزبان پرندگان مهاجر است، طرفداران بسیاری دارد و حتی گوشت این پرندگان به‌عنوان یک غذای لاکچری در رستوران‌های تهران به فروش می‌رسد. در فریدونکنار شکار پرندگان وضعیت به حدی وخیم است که تخمین زده می‌شود بین 500هزار تا یک‌میلیون قطعه پرنده مهاجر در فریدونکنار و در فصل زمستان‌گذرانی شکار شوند. با یک حساب سرانگشتی از فروش 500هزار تا یک‌میلیون قطعه پرنده با قیمت متوسط 150هزار تومان، می‌توان به گردش مالی 57تا 115میلیارد تومان در بازار غیرقانونی عرضه مستقیم پرندگان مهاجر رسید. پرندگان وحشی و آبزی، که در فصل سرما از قطب و از طریق کشورهایی مانند روسیه به مناطق گرم‌تر جهان مهاجرت می‌کنند، به‌عنوان مخازن این بیماری شناخته شده و می‌توانند بدون نشان دادن علائم، باعث انتقال بیماری به حیوانات و یا حتی انسان‌ها شوند بنابراین شیوع این بیماری در فصل سرما از سایر زمان‌ها بیشتر است. جالب این است که ویروس آنفلوآنزای خطرناک H5N1 که سال 2006 جان صدها نفر در کشور ما گرفت، از طریق پرندگان مهاجر به انسان منتقل شد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar