آرمان ملی/  متن پیش رو در آرمان ملی منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
   
گزارش دیروز روزنامه «آرمان ملی» در خصوص ترور شهید محسن فخری زاده با تیتر «تله تنش - بازهم ترور‌دانشمندان هسته‌ای» با حمایت‌ها و انتقاداتی روبه‌رو شد که از این رو بهتر دیدیم موضع روزنامه «آرمان ملی» را در مساله اخیر بشکافیم. امروز در منطقه‌ای قرار گرفته‌ایم که دشمنان این مرز بوم که مثلث آمریکا، رژیم‌صهیونیستی و عربستان سعودی در آن نقش‌آفرینی می‌کنند همواره درصدد ضربه زدن به کشور هستند. از این جهت است که نباید در زمینی که آنها تعریف کرده و درست می‌کنند بازی کنیم. بلکه باید برخورد قاطع و انتقام سخت به تروریست‌ها و دشمنان را با درایت عملی کنیم. مساله مهم امنیت ملی است که محلی برای جناح‌بازی نیست.

در زمین دشمن بازی نکنیم!
ترور ناجوانمردانه شهید دکتر محسن فخری‌زاده باعث ناراحتی عمیق آحاد جامعه، مسئولان و رسانه‌ها شد و همگان نیز بر موضع انتقام و برخورد با عاملان و آمران این جنایت دهشتناک و تروریستی هم‌نظرند. این در حالی است که همه رسانه‌های مکتوب و رسمی به پوشش خبر این عمل تروریستی و تحلیل ابعاد، زوایا و کشورهای داخل در این عملیات پلید پرداختند و این مساله را مورد بحث و ارزیابی قرار دادند. روزنامه «آرمان ملی» نیز به‌عنوان یک رسانه مستقل در شماره گذشته خود این موضوع را از این زاویه بررسی کرد که مثلث ترامپ، نتانیاهو و بن‌سلمان درصدند که تا حد ممکن نگذارند ایران در فضای بین‌المللی به تحرک بپردازد و روابط دوجانبه یا چندجانبه خود را با کشورهای مختلف جهان برقرار سازد. قدر مسلم موضع جمهوری اسلامی نسبت به توافقات بین‌المللی چون برجام و ارتباط با کشورهایی همچون آمریکا مشخص است و همانطور که مقام معظم رهبری نیز فرمودند آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها مورد اعتماد نیستند. هدف ما نیز فارغ از جنجال‌های جناحی بر دفاع از منافع ملی است و در موضوع اخیر نیز بر همین محور گام برمی‌داریم. با این حال مطلب روز گذشته با تیتر «تله تنش» با واکنش‌های متفاوتی از جانب مخاطبان روبه‌رو شد. از حمایت‌ها و تشکر‌ها مخاطبان عبور می‌کنیم. اما منتقدان که اکثرا از خانم‌ها بودند در تماس با روزنامه بر این نظر بودند که ما از موضع ضعف و ترس چنین عنوانی را انتخاب کرده‌ایم. چنانکه پایگاه خبری مشرق‌نیوز با اشاره به مطلب منتشرشده در روزنامه «آرمان ملی» آورده است: «متاسفانه بخشی از بدنه طیف اصلاح‌طلب اصرار دارد که همواره نسخه «ذلت» و «حقارت» بپیچد.» با این حال منتقدان باید بر این نکته مهم توجه داشته باشند که مثلث آمریکا، رژیم‌صهیونیستی و عربستان سعودی درصدند با ایجاد تنش در منطقه، ایران را وارد تنش‌هایی کنند و با دستاویز قرار دادن همین امور مساله صلح جهانی که ایران همواره داعیه‌دار آن بوده را زیر سوال ببرند. مسلما پیگیری اخبار جهان می‌تواند در تحلیل بهتر مسائل به افراد کمک کند. اگر امروز توانسته‌ایم پس از سال‌ها آمریکای جنایتکار را در مجامع بین‌المللی محدود و منزوی کنیم برمبنای همین سیاست و حکمت بوده است.

انتقادات مخاطبان
یکی از بانوان منتقد انتقاداتی بیان داشت که در واقع سخن بسیاری از منتقدان بود، وی در تماس با روزنامه بیان کرد: اکنون در این اوضاع جامعه وقت تیتر زدن درباره مذاکره است؟ ما هنوز جواب خون سردار سلیمانی را نداده‌ایم و الان اتفاقات دیگری می‌افتد و معلوم نیست چند روز دیگر چه اتفاقاتی بیفتد. شما مسئولید که چه به خورد مردم بدهید. حرف زدن از مذاکره واقعا جایی برای گفتن دارد؟ مقداری به خودتان بیایید. همه ما مسئولیم در همه زمینه‌ها. این است قداست ایرانی بودنمان؟ مخاطب دیگری نیز اینگونه گفت: «سر تیتر روزنامه‌تان درخصوص برجام نوشته بودید. چرا حرف برجام را سرتیتر می‌کنید؟ وقتی که ما هیچ مذاکره‌ای با آمریکا نداریم و نمی‌خواهیم مذاکره‌ای داشته باشیم و سرمایه‌های ملی ما را به نحوی شهید می‌کنند، چرا از مذاکره می‌نویسید؟ نباید بگذارید طرح هیچ مذاکره‌ای در روزنامه شما بیاید. مردم ما هیچ مذاکره‌ای را قبول نمی‌کنند و باید بنویسید فقط «انتقام سخت». لازم به ذکر است که اکثر منتقدان نیز از همین جنس مطالب بیان داشتند و تفاوتی در بین انتقادات آنها چندان دیده نمی‌شد.

گرفتار تحلیل‌های جناحی نشویم
ترور ناجوانمردانه شهید فخری‌زاده مساله‌ای ملی است و همگان فارغ از گرایش سیاسی و جناحی در شهادت این دانشمند ناراحت، غمگین و منتظر انتقام سخت هستند. لذا اینکه این موضوع را به مساله‌ای جناحی تقلیل دهیم، درست و منطقی به نظر نمی‌رسد و به منافع ملی هم کمکی نمی‌کند. چنانکه محمود صادقی نماینده تهران در مجلس دهم در توئیتی آورده است: «به آنها که ترور شهید محسن فخری‌زاده را دستمایه‌ رقابت‌های سیاسی کرده‌ و آن را به توافق هسته‌ای ربط می‌دهند، یادآوری می‌کنم شهیدان شهریاری، علیمحمدی، احمدی روشن و رضایی‌نژاد همه در سال‌های 88 تا 90 ترور شدند. یعنی زمانی که شما قطعنامه‌های شورای امنیت را ورق‌پاره می‌دانستید.» با این حال برخی رسانه‌ها چنین برداشتی از موضوع ندارند و صرفا طبق منویات خود پیش می‌روند. مثلا سایت جهان‌نیوز با اشاره به گزارش «آرمان ملی» در خصوص ترور شهید فخری‌زاده به ظن خود و در حرکتی سیاسی و جناحی روزنامه آرمان! را به خانواده مرحوم آیت‌ا... هاشمی منتسب کرده و تیتر انتخاب‌شده برای این مطلب را نیز در ادامه راهبرد ذلت و تسلیم دانسته است. این در حالی است که اسم روزنامه نه آرمان که «آرمان ملی» بوده و موضع مستقل خود را داشته و دارد و وابستگی به هیچ خانواده و خاندانی هم نداشته و ندارد. هر چند آیت‌ا... هاشمی را از استوانه‌های نظام و بنیانگذاران انقلاب اسلامی می‌داند و همواره به عملکرد مثبت ایشان در دوران انقلاب و پس از آن اشاره می‌کند. مساله مهم اینجاست که در اتفاق ملی نباید گرفتار تحلیل‌های سطحی و جناحی شویم و نا‌خواسته در زمین دشمن بازی کنیم بلکه باید هوشیاری، تدبیر، عزت، مصلحت را همواره سرلوحه سیاست خارجی قرار دهیم. آنچه مسلم است برجام بماند یا نماند و چه تصمیمی در مورد این توافق گرفته خواهد شد که در اختیار مسئولان و بزرگان نظام خواهد بود اما مهم این است که امنیت ملی نباید به هیچ وجه خدشه‌دار شود. تحلیل‌های انتخاباتی برخی رسانه‌ها و کانال‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتسب به اصولگرایان تند نیز در این موضوع ملی امری ناروا و خلاف اصول اخلاقی است. رسالت و مبنای اصلی حرکت ما همواره در راستای حفظ امنیت ملی و مصالح عالیه نظام بوده و خواهد بود.
 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar