دنیای اقتصاد/متن پیش رو در دنیای اقتصاد منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست

 ترکیه با بازگشایی تمامی مرزهای خود برای ورود گردشگران خارجی به مسافران جهان چراغ سبز سفر نشان داده و این امر منجر به برگزاری تورهای سفر به ترکیه از سوی آژانس‌های مسافرتی شده است. اما باتوجه به اوج‌گیری مجدد شیوع کرونا در ترکیه و اتخاذ اقدامات سختگیرانه دولت این کشور برای مقابله با کرونا، بازار گردشگری ترکیه عملا در این ایام کرونایی به برهوتی برای مسافران تبدیل شده است.
 
سازمان جهانی گردشگری در جدیدترین گزارش خود از شرایط محدودیت‌های سفر در سراسر جهان که اطلاعات خود را براساس آمارهای ارائه شده از سوی کشورها اعلام می‌کند، ترکیه را به همراه سه کشور آمریکایی در زمره کشورهایی قرار داده است که از اول نوامبر تمامی محدودیت‌های سفر مربوط به کووید-۱۹ را برداشته است. یعنی علاوه بر اینکه مسافران از تمامی مرزها به شکل هوایی، زمینی و دریایی می‌توانند به این کشور سفر کنند حتی اقداماتی که در بدو ورود به کشورها برای اطمینان از سلامتی مسافران همچون ارائه تست کرونا، قرنطینه، ورود تنها از کشورهای خاص و... انجام می‌شود نیز برداشته شده است. این درحالی است که به‌دلیل اوج‌گیری شیوع کرونا در ترکیه که تاکنون نزدیک به ۷/ ۱میلیون نفر به کووید-۱۹ مبتلا شده‌اند و روزانه بیش از ۱۰۰ فوتی دارد دولت ترکیه اقدامات سختگیرانه‌ای جهت پیشگیری و مقابله با کرونا برای شهروندان و مشاغل اتخاذ کرده است. سازمان جهانی گردشگری رکود سفر طی ۸ ماه نخست را با کاهش ۷۰درصدی برآورد کرده است که باتوجه به اوج‌گیری مجدد کرونا از ماه اکتبر این روند کاهشی می‌تواند به منفی ۷۵ تا منفی ۸۰درصد برسد.

اگرچه ترکیه تمامی مرزهای بین‌المللی خود را به‌روی گردشگران خارجی باز کرده است، اما ورود به این کشور به‌رغم اعلام سازمان جهانی گردشگری مبنی بر برداشتن محدودیت‌های کووید-۱۹ همچنان با شرایط خاصی امکان‌پذیر است. باوجود اینکه گردشگران در بدو ورود به‌جز افراد مشکوک نیاز به ارائه تست منفی کرونا ندارند اما غربال‌گری پزشکی انجام شده و کلیه متقاضیان ویزا باید از بیمه درمانی معتبر در طول اقامت در ترکیه برخوردار باشند. همچنین شهروندان ترکیه‌ای برای سفرهای داخلی و بین‌المللی نیازمند دریافت کد HES که تایید‌کننده سلامت آنهاست، هستند که البته این امر برای اتباع خارجی و گردشگران اعمال نمی‌شود.

دولت ترکیه محدودیت‌های گسترده‌ای را برای پیشگیری‌ و مبارزه با همه‌گیری کرونا درنظر گرفته است که براساس آن علاوه بر تمدید آموزش‌های آنلاین تا پایان سال، محدودیت‌هایی در رفت و آمد اتخاذ کرده که برای تعطیلات آخر هفته محدودیت تردد از ساعت ۲۰ شب تا ۱۰ صبح در سراسر ترکیه اعمال شده، و افراد بالای ۶۵سال و زیر ۲۰ سال به‌جز شاغلان منع تردد خواهند داشت و ساعات کاری در مراکز خرید و فروش، سوپرمارکت‌ها و آرایشگاه‌های زنانه و مردانه نیز به همین ساعات محدود خواهد بود. همچنین سینماها نیز تا پایان سال بسته خواهند بود و تمامی مسابقات ورزشی بدون تماشاگر برگزار خواهد شد. کافه‌ها و رستوران‌ها تنها خدمات سفارش آنلاین ارائه خواهند داد و قهوه‌خانه‌ها نیز برای مدتی تعطیل است. رستوران‌های هتل‌ها و مراکز اقامتی تنها برای مشتریان خود باز است. البته اتباع خارجی در این کشور به‌طور موقت برای گردشگری از مقررات منع رفت و آمد و اخذ مجوز سفر معاف هستند و افراد دارای رزرو هتل می‌توانند بدون اخذ مجوز اضافی مشروط به همراه داشتن سند رزرو محل اقامت با وسایل نقلیه شخصی خود سفر کنند.

به گزارش «دنیای‌اقتصاد» بازگشایی مرزها و برداشتن محدودیت‌ها از یکسو و ایجاد محدودیت‌های سختگیرانه از سوی دیگر نشان‌دهنده رفتار متناقض متولیان این کشور در بازار گردشگری است. همچنین تبلیغات و برگزاری تورهای سفر به ترکیه از سوی آژانس‌های مسافرتی باتوجه به اعمال محدودیت‌های شدید در این کشور و سفر به ترکیه صرفا به‌دلیل باز بودن مرزهای آن و برداشتن محدودیت‌های کووید-۱۹ در بدو ورود منفعتی برای گردشگران به‌همراه نخواهد داشت.

ترکیه به‌عنوان یکی از ۱۰ مقصد گردشگرپذیر جهان متحمل خسارت‌های بی‌سابقه‌ ناشی از بحران کرونا شده است و براساس اعلام سازمان جهانی گردشگری طی ۸ ماه نخست سال ۲۰۲۰ با کاهش بیش از ۷۰ درصدی در ورود گردشگران بین‌المللی مواجه شده است و تعداد ورود گردشگران بین‌المللی در سال ۲۰۲۰ کمتر از ۱۵ میلیون نفر بوده است. بنابراین، برداشتن محدودیت‌های سفر در واقع برای جبران خسارت‌های وارده و احیای مجدد بازار گردشگری درنظر گرفته شده است، اما عدم بهره‌گیری مسافران از جاذبه‌های گردشگری و نبود خدمات گردشگری همچون محدودیت فعالیت رستوران‌ها، مراکز خرید و بسته بودن تمامی مراکز تفریحی تاثیری در بازار گردشگری ترکیه و جهان نخواهد داشت و تنها می‌تواند منافع واسطه‌های بازار گردشگری را تا حدودی تامین کند، اما پس از ورود گردشگران به برهوت ترکیه و عدم بهره‌گیری از خدمات گردشگری در این کشور سفر به ترکیه و انتخاب این مقصد از جانب گردشگران بسیار کاهش خواهد یافت و حتی می‌تواند تا پیش از پایان بحران کرونا به‌طور کامل تعطیل شود. درحال‌حاضر سفرهای تجاری بهترین نوع سفر به ترکیه است، زیرا مسافران که با اهداف تجاری به این کشور سفر کرده‌اند تنها نیازمند به استفاده از خدمات خاص گردشگری همچون حمل‌ونقل هوایی، زمینی و دریایی، هتل‌ها و رستوران‌ها هستند.

 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar