انتخاب/متن پيش رو در انتخاب منتشر شده و انتشار آن در اخرين خبر به معناي تاييد تمام يا بخشي از آن نيست

انتصاب احتمالي رابرت مالي، دستيار ويژه باراک اوباما و يکي از اعضاي گروه مذاکره‌کنندگان هسته‌اي با ايران،  به عنوان نماينده ويژه دولت جديد آمريکا در امور ايران باعث انتقاد شديد گروه هاي تندرو شده است.

 الي ليک از چهره هاي تندرو در يادداشتي تحت عنوان «نخستين گاف سياست خارجي بايدن ممکن است در بحث ايران باشد»، از انتصاب احتمالي رابرت مالي به شدت انتقاد کرد.

سناتور تام کاتن چهره ضد ايراني نيز درباره اين انتصاب نوشت: اين به شدت مشکل ساز است که بايدن مي خواهد راب مالي را براي هدايت سياست ها در قبال ايران، منصوب کند. 

وي افزود: مالي سابقه طولاني اي در همدردي با ايران و دشمني با اسرائيل دارد. اگر او انتخاب شود، تهران نمي داند چه شانسي نصيبش شده است.

بن رودز از دستياران اوباما در واکنش به مخالفت چهره هاي تندرو با اين انتصاب نوشت: فکر مي کند جو بايدن بايد نماينده ويژه در حوزه ايران را انتخاب کند، نه تام کاتن و يک مشت حامي بن سلمان و استبداد امريکايي.

وي سپس افزود: بدانيد که انتخابات ها پيامدهايي دارد.

مت داس مشاور سياست خارجي بايدن نيز نوشت: اگر مي خواهيد بدانيد راب مالي چقدر عالي است، نگاه کنيد منتقدانش چه کساني هستند.

پيتر باينارت روزنامه نگار برجسته نيز توييت کرد: بسياري از افرادي که با برجام مخالف بودند و فکر مي کردند فشار حداکثري استراتژي عالي است، اکنون نگرانند، چون باب مالي احتمالا بتواند برجام را نجات دهد.

رابرت مالي کيست؟
رابرت مالي، فرزند يکي از يهوديان سوريه است که در مصر به دنيا آمده است. او که به عنوان دستيار ويژه رئيس جمهور و هماهنگ کننده امور خاورميانه، آفريقاي شمالي و منطقه خليج فارس فعاليت مي‌کرد، پس از خروج از کاخ سفيد به عنوان رئيس و مدير عامل «گروه بين‌المللي بحران» مستقر در واشنگتن دي‌سي فعاليت خود را پي گرفت.

رابرت مالي که از زمان رياست جمهوري بيل کلينتون به کاخ سفيد راه يافته بود، در سال ۲۰۰۸ به دليل گزارش ملاقاتش با اعضاي حماس ابتدا از ستاد انتخاباتي اوباما کنار گذاشته شد، اما در مارس ۲۰۱۴ به عنوان مشاور عالي او در امور خاورميانه به خدمت گرفته شد. او در سال آخر دولت اوباما نيز مسئول و هماهنگ‌کننده سياست‌هاي دولت در قبال گروه تروريستي داعش بود.

نام مالي و خبر انتصاب احتمالي او در حالي دوباره بر سر زبان افتاده که اعضاي تيم انتقالي بايدن تحقق بخشيدن به ديدگاه رئيس جمهوري منتخب را براي ديپلماسي با ايران پس از خروج ترامپ از برجام آغاز کرده‌اند.

 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar