انتخاب/ انتشار مطالب رسانه هاي خارجي با هدف اطلاع رساني از نوع نگاه و برداشت آنان از تحولات صورت مي گيرد و به منزله تاييد آن نيست.

جوئل روزنبرگ، تحليلگر اسرائيلي در ALL ISRAEL NEWS نوشت: هيچ مسئله‌اي براي اسرائيلي‌ها و متحدان عرب ما در منطقه نگران کننده‌تر از اقدامات ايران نيست، بدون شک تلاش اين دولت براي دستيابي به کلاهک هسته‌اي خود عامل دو چنداني براي نگراني است.

 در ادامه اين مطلب آماده است: با اين وجود شخصي که رئيس جمهور جو بايدن او را به عنوان مدير بعدي آژانس اطلاعات مرکزي معرفي کرده است ويليام جوزف برنز يکي از معماران اصلي توافق هسته‌اي فاجعه بار ايران موسوم به برنامه جامع اقدام مشترک يا همان برجام بود.

آيا اين انتصاب نشان مي‌دهد که رئيس‌جمهور در شرف رفتن همان مسير خطرناک با تهران است؟ مسيري که قبلاً باراک اوباما و خود بايدن، آن را پيموده بودند؟ يا اينکه برنز از نقايص جدي اين معامله آگاه است و آمادگي دارد تا گوش شنوا رهبران اسرائيلي و عرب سني که به طور فزاينده‌اي نگران ايران هستند، باشد؟ آيا برنز مي‌تواند به بايدن کمک کند تا مسير جديدي را براي تقابل با تهران انتخاب کند؟

طي يک ماه گذشته، من در حال کار بر روي موضوع انتخاب برنز براي آل اسرائيل نيوز (ALL ISRAEL NEWS) بوده‌ام. من درباره برنز با مقامات ارشد اطلاعاتي و ديپلمات‌هاي ارشد فعلي و سابق آمريکا و اسرائيل و ديپلمات‌هايي که وي را مي‌شناسند و با او کار کرده‌اند، صحبت کرده‌ام.

من چيز‌هاي خوب و بد زيادي درباره برنز مي‌شنوم.

بديهي است که در اسرائيل تمايل زيادي براي همکاري با برنز وجود ندارد، خصوصاً قبل از اينکه وي تاييد سنا را کسب کند. با اين حال مي‌توانم گزارش دهم که همين حالا براي برخي زنگ هشدار‌ها در حال خاموش شدن است.

در ادامه گزارش من پيرامون ويليام برنز را مي‌خوانيد.

چرا بايدن برنز را انتخاب کرد؟

من از سفير در اين باره مي‌پرسم. بايدن در ۱۱ ژانويه در توئيتي نوشت: بيل برنز براي هدايت آژانس اطلاعات مرکزي يا همان سيا با چالش‌هاي جهاني بسياري مواجه است. او به عنوان يک ديپلمات فوق‌العاده حرفه‌اي با صداقت و مهارتي مثال زدني به حل موضوعات پيچيده مي‌پرداخت. او دقيقاً به همين ترتيب سيا را رهبري خواهد کرد.

بايدن گفت: وقت آن است که استقلال جامعه اطلاعاتي خود را دوباره بازيابي کنيم، در همين راستا بايد براي بازگرداندن اعتماد و اطمينان تلاش کنيم. بيل برنز دقيقاً فردي مناسب براي رياست سيا است.

با اين حال تعداد کمي از آمريکايي‌ها و حتي غير آمريکايي‌ها نام او را شنيده‌اند.

يک افسر ارشد اطلاعات سابق آمريکا به من گفت که برنز براي بسياري از همکاران من در سيا چهره‌اي ناشناخته است و به همين خاطر اين انتخاب براي بسياري تعجب آور بود.

کساني که او را مي‌شناسند هم در ارزيابي‌هاي خود از او به شدت اختلاف نظر دارند.

بنابراين، بيل برنز دقيقاً کيست؟

آيا او دوست اسرائيل و همراه ايران است؟!

يکي از اولين کساني که به آن‌ها مراجعه کردم سفير دني آيالون بود، او در حال حاضر در هيئت مشاوره آل اسرائيل نيوز فعاليت مي‌کند.

آيالون به عنوان معاون وزير خارجه و سفير اسرائيل در آمريکا، چندين سال با برنز همکاري نزديک داشته است.

او به من گفت: برنز يک ديپلماتيک حرفه‌اي، باهوش و باتجربه است. او مسائل را به صورت عيني و غير احساسي تجزيه و تحليل مي‌کند، برنز شخصيتي صادق و شايسته است که هيچ تعصبي ندارد.

ساير مقامات فعلي و پيشين نيز در ارزيابي آيالون مبني بر تيزبيني، صداقت و دوستانه بودن رويکرد برنز در قبال اسرائيل اشتراک نظر دارند.

آن‌ها همچنين مي‌گويند که او نگراني رهبران اسرائيلي و عرب را درک مي‌کند، چرا که زمان زيادي را صرف کار بر روي مسائل منطقه کرده است.

با اين وجود برخي نگران رويکرد نرم رئيس جديد سيا در قبال ايران هستند و اين امر هم به مشارکت برنز در برجام و اظهاراتي که وي در سال‌هاي اخير در مورد آن داشته است اشاره دارد.

برنز و جيک ساليوان که اکنون مشاور امنيت ملي بايدن است هر دو از مذاکره کنندگان اصلي توافق هسته‌اي با ايران بودند.

آن‌ها در مقاله‌اي در سال ۲۰۱۹ براي آتلانتيک، ترامپ و تيمش را به دليل خروج از برجام، اعمال فشار حداکثري و تحريم‌هاي بي حد و حصر اقتصادي مورد انتقاد قرار دادند. در واقع، برنز خروج ترامپ از برجام را اقدامي احمقانه توصيف کرد.

برنز به خبرنگاري گفت: من فکر کردم و اکنون نيز فکر مي‌کنم که اين يک اقدام احمقانه براي ما بود که خود، بدون هيچ گونه مدرکي درباره نقض توافق از سوي ايران، در مقابل مخالفت شرکايمان در سازمان ملل و اروپا از برجام خارج شويم. در مجموع خروج از برجام اقدامي احمقانه بود.

در ژانويه ۲۰۲۰، برنز با انتقاد از تصميم ترامپ براي ترور قاسم سليماني، فرمانده نيروي قدس اين اقدام را يک عقب گرد استراتژيک قابل توجه در اهداف سياسي ترامپ و منافع آمريکا در قبال ايران دانست.

وي با هرگونه صحبت در مورد برکناري رهبران ارشد در ايران مخالف است و ترجيح مي‌دهد که تنها آن‌ها را محدود کند.

برنز به واشنگتن پست گفت: من در مورد نسخه‌اي از استراتژي مهار صحبت مي‌کنيم، يعني بايد تهران را محدود و درگير مديريت چالش‌هاي بزرگ کرد، دقيقا مشابه کاري که با شوروي کرديم. ما بايد به دنبال راه‌هاي خلاقانه براي بهره برداري از اين تضاد‌هاي دروني ايران باشيم.

قبل از اينکه مساله انتخاب برنز را بيشتر بشکافيم، بياييد نگاهي گذرا به زندگي حرفه‌اي وي بيندازيم.

وي متولد ۱۹۵۶ است و اکنون ۶۴ سال دارد.

برنز ۳۳ سال در حوزه ديپلماسي آمريکا خدمت کرده است.

مسلط به روسي، فرانسوي و عربي است.

وي اخيراً به عنوان رئيس بنياد کارنگي براي صلح بين المللي، يک انديشکده چپ ميانه در واشنگتن خدمت کرده است.

برنز همچنين نويسنده اثر "کانال بازگشت: خاطره‌اي از ديپلماسي آمريکايي و پرونده تمديد آن (۲۰۱۹) " نيز بوده است.

از جمله ديگر سمت‌هاي وي را مي‌توان اين موارد نام برد:

معاون وزير امور خارجه از ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ (دولت اوباما)

معاون وزير امور خارجه در امور سياسي از ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۱ در دولت اوباما

سفير آمريکا در روسيه از ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۸ در دولت بوش

دستيار وزير امور خارجه در امور خاور نزديک از ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵ در دولت بوش

سفير اردن از سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۱ در دولت کلينتون

برنز همچنين به عنوان دستيار چندين وزير امور خارجه، از جمله وارن کريستوفر و مادلين آلبرايت، در ستاد برنامه ريزي وزارت امور خارجه و به عنوان دستيار ويژه رئيس جمهور و مدير ارشد امور خاور نزديک و جنوب آسيا در شوراي امنيت ملي فعاليت کرده است.

نقطه قوت او چيست؟

ترديدي نيست که برنز طرفداران زيادي در فضاي سياسي و نظامي دارد.

ديويد شد، سرپرست سابق آژانس اطلاعات دفاعي در مورد برنز به من گفت: بيل برنز، اگر توسط سنا تأييد شود، سال‌ها تجربه در نقش‌هاي ديپلماتيک را پشت سر خود دارد.

شيد که هم اکنون در هيئت مشورتي آل اسرائيل نيوز فعاليت مي‌کند، افزود: او کاملاً از مسائل ژئوپليتيک در سراسر جهان شناخت کامل دارد. برنز به احتمال زياد مسير نفوذ خود را در کاخ سفيد مستقل از مدير اطلاعات ملي و بقيه جامعه اطلاعاتي ترسيم خواهد کرد.

نقاط ضعف او چيست؟

همزمان همان مقام ارشد سابق که از نقاط قوت برنز مي‌گفت نگراني‌هاي جدي نيز در مورد نقاط ضعف وي بر شمرد و در اين باره گفت: برنز معتقد است که هيچ مشکل ژئوپليتيکي وجود ندارد که از طريق روش‌هاي ديپلماتيک حل نشود.

مخالفان اميدوارند که بايدن، برنز و بقيه تيم جديد امنيت ملي در واشنگتن برجام را دوباره ارزيابي کرده و چشم خود را به روي اقدامات ايران باز کنند، آن‌ها بايد متوجه شوند که تهران تا چه حد در اين توافق تقلب کرده است، ضمن اينکه اگر فشار تحريم‌ها زودتر از موعد برداشته شود خطرات جمهوري اسلامي زياد خواهد شد.

مهم‌ترين نکته چيست؟

اين واقعاً بستگي دارد که در مورد بيل برنز با چه کسي صحبت کنيد.

برخي در واشنگتن معتقدند که او مردي مناسب در شغل مناسب و در زمان مناسب است.

ديگران در واشنگتن دي سي و اورشليم نگران اين هستند که عکس اين قضيه صادق باشد.

تأييد برنز در سنا تقريباً قطعي است.

چه اتفاقي خواهد افتاد؟

اين که بعدا چه خواهد شد بايد بگويم من از نزديک تحولات را دنبال خواهم کرد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar