کیهان/متن پیش رو در کیهان منتشر شده و انتشار آن به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست

روزنامه اصلاح طلب اعتماد روز گذشته در واکنش به اقدامات ایران بر اساس مصوبه مجلس  و درراستای مقابله با عهد شکنی غربی ها در برجام نوشت : «قابل پیش‌بینی بود که با توجه به روی کار آمدن دولت جدید در آمریکا و گام‌های ایران در مسیر کاهش جدی تعهدات، از جمله آغاز غنی‌سازی 20درصدی، تولید فلز اورانیوم و فرا رسیدن موعد توقف اجرای پروتکل الحاقی تلاش‌های مختلفی  در راستای بهره‌گیری از ابزار دیپلماسی به منظور تغییر سمت و سوی ایران شکل گیرد.. آمریکایی‌ها در حالی که تحریم‌های دوره ترامپ را همچنان حفظ کرده‌اند، طی رایزنی‌های گسترده با متحدان اروپایی تلاش می‌کنند مسیری را بگشایند که در انتهای آن هم راه احیای برجام باز شود و هم شرایط برای دستیابی به توافقی جدید یا توافقی مکمل برجام که شامل مشکلات منطقه‌ای و موشک‌های بالستیک ایران نیز باشد فراهم گردد.»
این روزنامه نوشت‌: «تغییر مواضع کشورهای اروپایی نیز جای تعجب ندارد. براساس برنامه‌ای که از مدت‌ها قبل در دستور کار اروپایی‌ها بود... آنها برجام را امضا کردند تا این توافق بین‌المللی مقدمه‌ای برای سایر اقدامات در موضوع ایران باشد اما با روی کار آمدن دولت دونالد ترامپ در آمریکا آنها مجبور شدند تغییر تاکتیک داشته باشند. کشورهای اروپایی طی این مدت تلاش داشتند تا به هر صورت برجام زنده بماند و به حیاتش ادامه دهد و به محض آنکه احساس شد ترامپ در انتخابات 2020 شکست خواهد خورد، نشانه‌هایی از بازگشت اروپا به اصل خویش نمایان شد. دقیقا پس از نهایی شدن شکست رئیس‌جمهور پیشین آمریکا، اروپا خواسته‌های جدید خود را مطرح کرد و از ایران خواست تا در موضوعات منطقه‌ای و موشکی مذاکره کند »
 گفتنی است دولتمردان و طیف اصلاح طلب در سالهای گذشته نیز با تاکید بر لزوم مذاکرات هسته ای و رسیدن به توافق، تاکید داشتند که اگر توافق هسته ای امضا شود، صبح بدون تحریم فرا رسیده و تحریم ها به تاریخ خواهد پیوست و گشایش عظیم اقتصادی ایجاد خواهد شد. بر همین اساس در صنعت هسته ای محدودیت های گسترده اعمال شد اما نه تنها صبح بدون تحریم فرا نرسید، بلکه در پسابرجام دامنه تحریم ها گسترده تر شد.
ماهیت اصلی مذاکره در عرف سیاسی بر پایه معامله و «داد و ستد» است. اما تجربه های گذشته- در توافقات ایران و دیگر کشورهای جهان با آمریکا- ثابت کرده که دولت آمریکا در مذاکره فقط در پی ستاندن(گرفتن) است؛ آن هم ستاندن مولفه های قدرت ساز طرف مقابل. در حقیقت مذاکره از دیدگاه دولت آمریکا صرفا ابزاری برای چیدن محصول فشارهایی است که پیش از مذاکره به کشور مقابل وارد کرده است.
برخلاف ادعای فعالین اصلاح طلب، تا زمانی‌که دولتمردان به آمریکا و شرکای اروپایی واشنگتن خوشبین باشند و اعتماد کنند و در مقابل به جوانان مومن و متخصص بی اعتماد باشند و از اجرای دقیق اقتصاد مقاومتی و رونق تولید و بهره‌مندی از توان عظیم داخلی غفلت کنند، خسارت‌ها ادامه دارد و خبری از گشایش اقتصادی نیست.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar