نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
تحلیل ها

جماعتی که وزیر بهداشت را دور زدند

منبع
اعتماد
بروزرسانی
جماعتی که وزیر بهداشت را دور زدند

اعتماد/متن پيش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معناي تاييد تمام يا بخشي از آن نيست

ديروز، سخنگوي وزارت بهداشت خبر داد که آمار مرگ روزانه کرونا در کشور دوباره به وضعيت 3 ماه قبل بازگشته و 3 ‌رقمي شده است. سخنگوي ستاد ملي مقابله با کرونا روز پنجشنبه خبر داد که به دنبال سفرهاي نوروزي و ترددهاي غيرضروري در مراکز خريد و برگزاري مراسم عروسي و عزا و مهماني‌ها و شواهد غيرقابل انکار از شلوغي بازارها و خيابان‌ها و در نهايت کاهش شديد رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي در کل کشور، تعداد شهرهاي قرمز در ايران در فاصله 25 اسفند تا 12 فروردين از 11 شهر به 46 شهر و تعداد شهرهاي نارنجي هم در همين مدت از 31 شهر به 119 شهر افزايش يافته و در روزهاي آينده و پس از پايان نيمه فروردين ماه بايد انتظار مرگ‌هاي بيشتر و بستري‌هاي بدحال‌تر «کرونا» را داشته باشيم... .


مجموع اين اخبار به يک شائبه تاسف‌آور ختم مي‌شود؛ مردم و مسوولان کشور در يک اقدام هماهنگ نشده اما خودجوش از وزير بهداشت و همکارانش رو برگرداندند. 
آزادسازي سفر به تمام مقاصد گردشگري، فروش بليت قطار، اتوبوس و هواپيما بدون کنترل سلامت خريداران بليت و ناديده گرفتن الزام ارايه نتيجه تست کرونا، آزادسازي رزرو هتل در شهرهاي پرخطر بدون الزام ارايه نتيجه تست کرونا، تساهل و تسامح آشکار نيروي انتظامي در مواجهه با متخلفان رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي در سطح شهرها و جاده‌هاي کشور و در نهايت ضعف شديد نظارت بر مقررات الزام‌آور اعلام شده از سوي وزارت بهداشت، مصداق‌هاي غيرقابل انکار حاکي از رو برگرداندن مردم و دولت از يک عضو کابينه و همکاران او در وزارتخانه متولي حفاظت از سلامت است و هنوز معلوم نيست که اين روگرداني با چه هدفي و به چه دليلي اتفاق افتاده است.

3 ماه زحمت براي کاهش مرگ کرونا دود شد
بر اساس اعلام ديروز سخنگوي وزارت بهداشت، آمار مرگ روزانه کرونا با گذشت کمتر از 3 ماه، دوباره 3 رقمي شد.
سيماسادات لاري ديروز درگزارش خود گفت که ظرف شبانه‌روز 12 تا 13 فروردين 117 نفر از مبتلايان کوويد 19 در کشور فوت کرده‌اند و در همين بازه 24 ساعته هم 11 هزار و 660 مبتلاي جديد کوويد ۱۹ درکشور شناسايي شد که از اين تعداد، هزار و ۳۳۰ نفر به دليل وخامت شرايط در بيمارستان‌ها بستري شده‌اند. بنا به گفته لاري تا ظهر 13 فروردين ماه سال جاري، تعداد کل مبتلايان کوويد 19 در کشور به يک ميليون و ۹۰۸ هزار و ۹۷۴ نفر و تعداد کل فوتي‌هاي اين بيماري ويروسي به ۶۲ هزار و ۸۷۶ نفر افزايش يافته علاوه بر آنکه در حال حاضر چهار هزار و ۵ نفر از مبتلايان در بخش مراقبت‌هاي ويژه بيمارستان‌ها بستري هستند.
افزايش مجدد تعداد بستري‌ها و 3 رقمي شدن مرگ کرونا در کشور آن هم بعد از نتايج موفقيت‌آميز کاهش مرگ و بستري کوويد 19 به دنبال اعمال مقررات سختگيرانه‌اي که از ابتداي آبان ماه در کشور اجرا شد، نتيجه غيرقابل انکار زير پا گذاشتن پروتکل‌هاي بهداشتي از سوي مردم و مسوولان است. ديروز عکاسان خبرگزاري‌ها، تصاويري از بوستان‌هاي شيراز و تفرجگاه‌هاي اطراف تهران و مراکز گردشگري اصفهان منتشر کردند در حالي که در تمام اين عکس‌ها، دوربين عکاسان، موج جمعيتي را به نمايش مي‌گذاشت که با وجود اعلام ممنوعيت حضور در تمام پارک‌ها و اماکن تفرجگاهي در روز 13 فروردين بدون هيچ محدوديتي از سوي ماموران قانون، مشغول تفريح بودند. ظرف روزهاي گذشته در فضاي مجازي تصاويري از برگزاري دو مراسم تشييع جنازه در شهرستان شوش(خوزستان) و ديشموک(کهگيلويه و بويراحمد) با حضور هزاران تشييع‌کننده منتشر شد و تصاوير حاکي از آن بود که هيچ ممنوعيت و محدوديت قانوني براي برگزاري اين مراسم هم در کار نبوده و در عکس‌ها هم خبري از ماموران انتظامي براي جلوگيري از برگزاري اين مراسم نبود. در آخرين روزهاي سال 1399 صف‌هاي فشرده و شانه به شانه براي خريد ميوه و مرغ با قيمت تنظيم بازار در ميادين ميوه و تره‌بار پايتخت به درازاي 20 متر و 50 متر رسيد و بر اساس شنيده‌هاي «اعتماد» برخي رانندگان اتوبوس‌هاي بين شهري از مبدا رشت به مقصد تهران در روزهاي پاياني اسفند تا هفته اول فروردين با فريب ماموران ترمينال در پايانه‌هاي مسافربري فقط 3 يا 4 مسافر سوار کرده‌اند اما بيرون از ترمينال توقف کرده و در آن حد مسافر سوار کرده‌اند که برخي مسافران تا رسيدن به مقصد،کف اتوبوس نشسته‌اند و در مسير جاده‌اي هم ماموران پليس راه هيچ نظارتي بر اين تخلف راننده نداشته‌اند.

در کدام خانه دنبال مقصر بگرديم؟
نيمه اسفند ماه، وزير بهداشت، در پيامي سراسري از همه مردم خواست که با احترام به صدها پزشک و پرستار که پاي تخت بيماران کوويد 19 فرسوده شده و جان خود را بر اثر خدمت به هموطنان از دست داده‌اند در نوروز 1400 هم از سفر و مهماني و برگزاري مجلس عزا و عروسي چشم‌پوشي کنند تا شکست اين ويروس محقق شود و در حالي که انتظار اين بود همچون نوروز 1399 دولت محدوديت‌هاي سختگيرانه‌اي براي ترددهاي غيرضروري در تمام استان‌ها اعمال کند، در هفته پاياني سال، در اقدامي ناباورانه، تمام شهرهاي توريستي و مسافرپذير کشور به عنوان شهرهاي بي‌خطر و مجاز براي سفر معرفي شد که اين اعلام، تير خلاصي بود که دولت با دور زدن وزير بهداشت به خود شليک کرد چون هفته اول فروردين، کيانوش جهانپور؛ رييس مرکز اطلاع‌رساني وزارت بهداشت افشا کرد که با وجود هدف‌گذاري دولت براي دسترسي به بيش از دو ميليون و 800 هزار دوز واکسن کروناي وارداتي تا پايان اسفند ماه و اتمام واکسيناسيون يک ميليون و500 هزار نفر از جمعيت،  اولويت اول به دليل بدقولي فروشندگان جهاني تا پايان اسفند ماه کمتر از 450 هزار دوز واکسن کرونا به ايران ارسال شده بنابراين نه تنها تکميل واکسيناسيون کادر درمان مراقب مبتلايان کرونا هم امکان‌پذير نشده، باقي گروه هدف از «اولويت اول» که شامل سالمندان و معلولان و جانبازان ساکن در آسايشگاه‌ها بودند هم واکسن کرونا دريافت نکرده‌اند علاوه بر آنکه حالا حتي آغاز فاز دوم واکسيناسيون هم به دليل کمبود جدي واکسن، امکان‌پذير نيست.


در اين شرايط به نظر مي‌رسد که آزادسازي سفر و کاهش غيرقابل انکار نظارت‌ها بر تخلف از توصيه‌هاي بهداشتي وزارت بهداشت، يک اقدام نانوشته از سوي برخي اعضاي کابينه بوده و برخلاف انتظار، آنچه در نوروز 1400 اتفاق افتاد، نمايش نابخردانه‌اي از ناهماهنگي کابينه و مديران دولت بود. اينکه يک عضو کابينه به الحان مختلف و با زبان تهديد و خواهش خواستار احترام به حقوق انساني شهروندان باشد و باقي کابينه، از اين خواسته، رو برگردانند و به روالي در نقطه مقابل اين درخواست مجوز بدهند، معنايي جز شکست دولت براي تسري هماهنگي و يکدستي کابينه ندارد. در ايام پاياني سال 1399 و پس از اعلام نام شهرهايي دورافتاده و ناشناس به عنوان شهرهاي قرمز و نارنجي ممنوع از سفر و تشديد شائبه دور زده شدن وزير بهداشت توسط دولت و نهادهاي خارج از حيطه اختيار رييس‌جمهوري، اين نجوا در برخي محافل خصوصي شنيده مي‌شد که وزير بهداشت بايد در قبال اين بي‌توجهي همه‌جانبه و سراسري، حتي به صورت نمادين، استعفا دهد چون اين روال معنايي جز صفر شدن قدرت و اختيار متولي سلامت ندارد. 
اما به نظر مي‌رسد که وزير بهداشت هم دچار سندرم «بي‌تفاوتي» شده که بعد از سکوت دو هفته‌اي، ديروز در ياددشت کوتاهي در صفحه اينستاگرام خود، شاعرانگي را به اعتراض ترجيح داد و نوشت:«ويروس سرکش انگليسي از راه رسيد، خوزستان را گرفتار کرد، شبانه‌روز تلاش نموديم تا در آن استان که بيشتر از سه پيک کشوري قبلي گرفتارمان کرد، مهارش کنيم. عملا ضربه شست ويروس موتاسيون يافته را چشيديم، ويروس مهاجم از هوا و زمين به دلايلي که جاي بحثش در اين مقال نمي‌گنجد به همه جا پر گشود. نوشتيم... گفتيم... التماس کرديم... قسم داديم که دو تا سه هفته صبوري کنيد. مهلت بدهيد تا مثل سال قبل از فرصت تعطيلات سال نو استفاده کنيم و با تشديد بيماريابي در طرح شهيد سليماني خانه به خانه شعله‌هاي کوچک را شناسايي و مهار نماييم تا به هم نپيوندند و آتش دامن پهنه کشورمان را نگيرد.گفتيم سفر و جمعيت سيال نمي‌گذارد طرح اجرا شود و بيماري نيز از نقاط گرفتار به مراکز پاک‌تر منتقل مي‌شود.گفتيم صف‌هاي طولاني تهيه ارزاق شب عيد، جمعيت سالمند تنيده در اين صف‌ها را گرفتار مي‌کند.گفتيم مي‌دانيم تاب‌آوري مردم مهم است ولي تاب‌آوري مدافعان خسته سلامت پس از ۱۴ ماه کار بي‌وقفه و جانفشاني براي مديريت پيک‌هاي پيوسته نيز مهم است.گفتيم اقتصاد گردشگري اهميت دارد ولي سرمايه اجتماعي نظام سلامت و هزينه‌هاي شيوع مجدد بيماري و اثراتش بر اقتصاد خرد و کلان کشور نيز بي‌اهميت نيست. گفتيم اگر به حرف‌هاي کارشناسي‌مان گوش ندهند، بهار سختي در پيش است. شايد به اين دليل باور نکردند که اولا وزن ويروس موتاسيون يافته را در محاسبات اپيدميولوژيک ما نمي‌شناختند و ثانيا سه پيک سنگين قبلي را آرام، بي‌صدا و مظلومانه همکارانمان مديريت کردند و گروهي فکر کردند که فراز و فرود منحني‌ها شايد به شيوه فتوشاپ است!  در روزهاي گذشته با روساي خسته و دل شکسته دانشگاه‌هاي علوم پزشکي تماس داشتم. به ‌شدت نگرانند، بيمارانشان در حال افزايش و تخت‌هايشان در حال پر شدن است. ضمن آنکه مي‌دانند در اين خيز جديد، اولا زنجير مهار غول سرکش بيماري با ويروس جديد گسترده‌تر است و ثانيا خود و سربازان مدافع‌شان خسته‌تر. روزهاي سختي در پيش است. خداوند ياري‌مان کند تا نمانيم، تا دست‌آورد افتخارآميز روزهاي سخت تحريم به سادگي به باد نرود. تا شرمسار آنان که پايداري و همراهي‌مان کردند و شرمنده روح  بلند مدافعان سلامت  و خانواده‌هايشان نشويم، کمک کنند تا عزيزان ارجمند ديگري را از دست ندهيم.»
 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar