جام جم/ « تروریسم دریایی » عنوان سرمقاله روزنامه جام جم نوشته حسن هانی‌زاده است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
 
طبق گزارش‌های اولیه، انفجار در کشتی لجستیکی ساویز متعلق به جمهوری اسلامی ایران در سواحل اریتره در دریای سرخ، نتیجه همکاری نظامی و امنیتی مشترک عربستان سعودی و رژیم‌صهیونیستی بوده است. این انفجار زمانی صورت گرفته که مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۴ در وین تحت عنوان کمیسیون مشترک برجام آغاز شد و هدف این است که خروجی این مذاکرات، تحت‌تاثیر قرار گیرد و بیشتر نگاه‌ها متوجه این حادثه تروریستی شود. اگر کمیته فنی ایرانی که در حال تحقیق و بررسی درباره این انفجار است گزارش خود را منتشر کند و ثابت شود رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی در این انفجار دست دارند طبیعتا جمهوری اسلامی ایران واکنش‌های مناسبی از خود نشان می‌دهد.
 طبق برخی گزارش‌ها،‌ رژیم‌صهیونیستی یک مین دریایی را به بدنه کشتی ساویز متصل و آن را منفجر کرده که البته خسارات، جزئی بوده است. اتخاذ چنین رویه‌ای از سوی رژیم‌صهیونیستی می‌تواند یک جنگ کشتی‌ها را در دریاهای منطقه ایجاد کند و امنیت دریانوردی را به خطر اندازد. در طول ماه‌های گذشته، رژیم‌صهیونیستی بارها تلاش کرده برای کشتی‌های ایرانی و هم پیمانان جمهوری اسلامی ایران در منطقه، ناامنی ایجاد کند و این یک اقدامی است که مغایر با مقررات دریانوردی و قوانین بین‌المللی است و رژیم‌صهیونیستی باید پیامدهای سختی را در قبال چنین اقدامات تروریستی متحمل شود.
عربستان سعودی طی چهار سال اخیر یک نوع همکاری نظامی و امنیتی پنهانی با رژیم‌صهیونیستی در دریای سرخ ایجاد کرده و بیشتر اتفاقات در دریای سرخ و دریای مدیترانه که در واقع حوزه نفوذی مشترک عربستان سعودی و رژیم‌صهیونیستی است صورت گرفته است.  این‌گونه اقدامات تروریستی موجب خواهد شد هیچ‌یک از کشتی‌هایی که در دریای مدیترانه و خلیج‌فارس و دریای سرخ در حال تردد هستند در آینده امنیت نداشته باشند و در حقیقت یک نوع جنگ دریایی را در منطقه و آب‌های بین‌المللی ایجاد خواهد کرد.
عربستان سعودی و رژیم‌صهیونیستی به طور قطع در این انفجار دست داشته‌اند و جمهوری اسلامی ایران نیز امکانات گسترده‌ای را به لحاظ دریانوردی و توان نظامی و دفاعی در اختیار دارد که در مقابل این‌گونه عملیات تروریستی واکنش مناسبی انجام و پاسخ مناسبی به رژیم‌صهیونیستی و عربستان سعودی یا هر متجاوز دیگری که بخواهد تهدیدی برای ایران محسوب شود، بدهد. تردیدی نیست که جمهوری اسلامی ایران همواره از منافع خود دفاع خواهد کرد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar