اعتماد/متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست

«پیگیری یک رانت بزرگ»؛ این تیتر خبری است که روز گذشته علی خضریان، عضو کمیسیون اصل 90 از تخلف رییس مجلس در اجرای بودجه سال ۱۴۰۰ داد.


ماجرای تصویب بودجه ۱۴۰۰ در حالی که یک ماه از سال ۱۴۰۰ گذشته و این بودجه قرار است برای ۱۲ ماه این سال اجرایی شود، همچنان ادامه دارد.


پس از آنکه درپی کش و قوس فراوان بالاخره در روزهای پایانی اسفندماه، رییس مجلس، بودجه ۱۴۰۰ را پس از ارسال نامه تایید نهایی آن از سوی شورای نگهبان، برای اجرا به رییس‌جمهوری ابلاغ کرد، نوبت آن بود که جداول بودجه به دولت ارسال شود. اما جداولی که مطابق قانون باید تا پایان اسفندماه برای دولت ارسال می‌شد، به دست دولت نرسید و نهایتا پس از اینکه پرسش‌ها درباره چرایی عدم ارسال جداول بودجه به دولت محل سوال بسیاری از ناظران قرار گرفت، اعلام شد که این جداول چهاردهم اسفندماه برای دولت ارسال شده است. خبری که به نظر می‌رسد چندان صحیح نبوده؛ چه آنکه نهایتا همین چند روز پیش بالاخره جداول بودجه برای دولت ارسال شده است. چنانکه علی خضریان از اعضای جبهه پایداری و نماینده مجلس یازدهم در پیامی سرگشاده که خطاب به محمدباقر قالیباف، رییس مجلس و الیاس نادران، دیگر نماینده اصولگرای تهران و البته رییس کمیسیون تلفیق بودجه 1400 در صفحه اینستاگرامی خود منتشر کرد، آورده که «در کمال تعجب جداول ۲۵ روز پس از تصویب بودجه ابلاغ شده است» و این اقدام را در نوع خود بی‌نظیر توصیف کرده است. افشاگری درون‌ پارلمانی که گواه از آن دارد که برخلاف ادعاها، جداول بودجه نه‌ چهاردهم اسفندماه که احتمالا نوزدهم یا بیستم فروردین ۱۴۰۰ برای دولت ارسال شده است.


این اما پایان حاشیه‌های بودجه ۱۴۰۰ نبود، چراکه خضریان در ادامه پست اینستاگرامی خود از تخلف دیگری در بودجه ۱۴۰۰ پرده برداشته و مدعی است که «بررسی جداول بودجه ۱۴۰۰ حاکی از تغییرات گسترده ارقام و اعداد پس از رای‌گیری بودجه در صحن مجلس با اطلاع و تایید جناب‌تان است.» این عضو کمیسیون اصل 90 مجلس یازدهم در ادامه تاکید کرده که باتوجه به رانت ایجاد شده برای عده‌ای خاص و تذکرهای متعدد نمایندگان پیرامون این موضوع که البته به‌ گفته او هیچ‌ کدام شنیده نشده، با هدف جلوگیری از رانتی بزرگ که منجر به ذبح قانون‌گرایی در نظام بودجه‌ریزی کشور خواهد شد، این تخلف را پیگیری خواهد کرد. گفته‌های این عضو جبهه پایداری در مجلس یازدهم اما به مذاق برخی خوش نیامد.


بر همین اساس هم مجتبی توانگر، نماینده اصولگرای تهران و از جمله چهره‌های نزدیک به قالیباف بدون اشاره مستقیم به گفته‌های خضریان به این موضوع واکنش نشان داده و با خطاب قرار دادن صادق محصولی، دبیرکل جبهه پایداری در حساب توییتری خود نوشته است: «ظاهرا تمایل دارید در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ نقش فعال ایفا کنید. سلمنا ولی بدانید و به نمایندگان همراه خود در مجلس تفهیم کنید که مسیر پاستور از تخریب ناجوانمردانه بهارستان نمی‌گذرد.» توانگر نه نامی از خضریان برده و نه پاسخی به ادعاهای او داده و در واکنش به تخلف رخ داده در جداول بودجه، به گروکشی سیاسی و واکنش‌های حزبی بسنده کرده است. هر چه هست حال باید منتظر ماند و دید که در نهایت واکنش رییس مجلس یازدهم به ادعای اخیر نماینده عضو جبهه پایداری مجلس یازدهم چه خواهد بود.
 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar