اعتماد/متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست

شهاب شهسواری/ بار دیگر ۷ سال بعد از آغاز درگیری‌های شورشیان جدایی‌طلب شرق اوکراین با نظامیان دولت مرکزی، این منطقه به یکی از نقاط داغ بحران در جهان تبدیل شده است. طی ماه‌های گذشته دولت جدید در ایالات متحده امریکا و اتحادیه اروپا، سیل تازه‌ای از تحریم‌ها علیه مسکو به بهانه حکم زندان الکسی ناوالنی، منتقد غرب‌گرای دولت روسیه وضع کرده‌اند، حالا از‌سرگیری‌ درگیری‌ها در شرق اوکراین از سوی رسانه‌های غربی به عنوان اقدام ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه برای انتقام‌گیری از این تحریم‌ها ارزیابی می‌شود. مسکو هم چندان تمایلی به فروکاستن از موج رسانه‌ای ایجاد شده در مورد ازسرگیری درگیری‌های شرق اوکراین ندارد. در طول روزهای گذشته رسانه‌ها خبر از افزایش گسترده یگان‌های نظامی روسیه در مرزهای این کشور با اوکراین می‌دهند و به تدریج آرایش تهاجمی روسیه در مرزهای غربی تقویت می‌شود. سخنگوی کرملین در پاسخ به  خبرنگاران در مورد تحرکات نظامی در مرز اوکراین می‌گوید که جابه‌جایی نیروهای نظامی روسیه درون خاک این کشور به هیچ کشوری ارتباط ندارد، هر چند تاکید می‌کند که تهدیدی از جانب روسیه علیه کشوری خارجی وجود ندارد. اما درون خاک اوکراین، درگیری‌ها بیش از یک هفته است که آغاز شده، شورشیان جدایی‌طلب به تدریج مواضع خود را محکم‌تر می‌کنند و حملات پراکنده علیه ارتش اوکراین را ازسر گرفته‌اند. اوکراین مدعی شده که جدایی‌طلبان به صورت نظام‌مند آتش‌بس در این منطقه را نقض می‌کنند. در طول روزهای گذشته، اعلام تحریم‌های جدید ایالات متحده امریکا علیه روسیه با واکنش مسکو مواجه شد. به نوشته رسانه‌ها در پی تحریم‌های تقابلی روسیه علیه امریکا، واشنگتن سفیر خود را از روسیه برای مشورت فراخوانده است. خبرگزاری‌ها نوشته‌اند که جان سولیوان، سفیر امریکا در مسکو در طول هفته آینده این کشور را به مقصد امریکا ترک می‌کند. همزمان روند اخراج دیپلمات‌های روسیه از برخی کشورهای اروپایی و اقدامات تلافی‌جویانه مسکو همچنان ادامه دارد. در طول هفته گذشته روسیه تعدادی از دیپلمات‌های جمهوری چک و بلغارستان را به تلافی اخراج دیپلمات‌هایش از خاک این کشورها از خاک خود اخراج کرده است. هفته گذشته نیز یک دیپلمات اوکراینی در خاک روسیه به اتهام جاسوسی بازداشت و بلافاصله به اوکراین مسترد شد که با واکنش اوکراین و اخراج یک دیپلمات روس از خاک این کشور مواجه  شد.

تناقض‌گویی در مورد تعداد نظامیان امریکایی در مرز اوکراین
جوزپ بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا شامگاه دوشنبه بار دیگر درباره تنش‌ها در مرز اوکراین و روسیه هشدار داد. اتحادیه اروپا مدعی شده که یک جرقه می‌تواند باعث بروز یک جنگ تمام عیار در شرق اوکراین شود. بورل که بعد ازگزارش وزیر خارجه اوکراین به جلسه وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نشست خبری صحبت می‌کرد، مدعی شد روسیه بیش از ۱۵۰ هزار نیروی نظامی را در شبه‌ جزیره کریمه و در مرز اوکراین مستقر کرده است. او گفت:«خطر تنش‌های بیشتر بسیار مشخص است. بیش از ۱۵۰ هزار نیروی روسی در مرزهای اوکراین وکریمه تجمع کرده‌اند.» اظهارنظر بورل در مورد تعداد نظامیان روسی در مرزهای اوکراین با ادعاهای پیشین مقام‌های غربی متفاوت بود و چند ساعت بعد از انتشار آن، وب‌سایت رسمی اتحادیه اروپا بدون هیچ توضیحی این بخش از اظهارات بورل را تغییر داد. خبرگزاری رویترز ضمن اشاره به بی‌اطلاعی بورل از اخبار مربوط به نیروهای روسیه در مرز اوکراین نوشت: دفتر بورل علت تغییر این آمار را اعلام نکرده است. بورل روز گذشته در این کنفرانس خبری گفت که تحریم‌های اقتصادی جدید یا اخراج دیپلمات‌های روس فعلا در برنامه است. او گفت: تاکنون این بیشترین تعداد نیروهایی است که در مرز اوکراین مستقر شده‌اند. در واشنگتن، وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) صف‌آرایی نظامی روسیه را در مقایسه با سال ۲۰۱۴ گسترده‌تر دانست و گفت معلوم نیست که این استقرار نیروها برای اهداف آموزشی است یا نه. رویترز نوشت: یک مقام امریکایی نیز که نخواست نامش فاش شود،گفت که ده‌ها هزار نیرو در مرز اوکراین مستقر شده‌اند اما اطلاعاتی ندارد که نشان دهد تعداد نیروهای روس(آن‌طور که بورل ادعا کرده) بیش از ۱۵۰ هزار نفر است.

کی‌یف: دنبال جنگ با روسیه نیستیم
وزیر خارجه اوکراین سه‌شنبه احتمال حمله روسیه به اوکراین را رد نکرد. به گزارش منابع خبری «دیمیتری کولبا» وزیر خارجه اوکراین گفت:«در هفته‌های آتی شمار نیروهای روسیه مستقر در مرز با اوکراین به بیش از 120 هزار نفر می‌رسید.» وزیر خارجه اوکراین در ادامه گفت، کی‌یف در پی جنگ یا تنش‌زایی با روسیه نیست. کولبا گفت:«سناریو یا مرحله جدیدی از تجاوز روسیه به اوکراین را نمی‌توان نادیده گرفت.»  او افزود که وضعیت در مرزها پرتنش است اما به ارتش دستور داده شده واکنشی از خود نشان ندهد. 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar