خراسان/ « ديمونا، نتانياهو و معادلاتي که تغيير مي کند » عنوان يادداشت روز در روزنامه خراسان به قلم امير مسروري است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد:
 
خبر سه عمليات مهم عليه رژيم صهيونيستي در يک هفته اخير جنجال هاي فراواني را به دنبال داشت. عمليات اول عليه يک مرکز جمع آوري اطلاعات و جاسوسي رژيم صهيونيستي در اربيل بود. خبري که تنها چند واکنش رسانه اي معدود داشت و رژيم صهيونيستي نه خبر اربيل را نفي و نه آن را تاييد کرد. عمليات بعدي ديگر، با صداي وحشتناکي همراه بود. يکي از مهم ترين مراکز ساخت موشک هاي رژيم صهيونيستي دچار آتش سوزي و به صنايع نظامي اين کشور آسيب جدي وارد شد. هرچند رژيم صهيونيستي باز سياست سکوت را در پيش گرفت و اعلام کرد اين کارخانه در يک آزمايش روتين دچار حادثه شده و بلافاصله هم حادثه مهار شده است؛ اما کارشناسان معتقدند حجم قارچ پس از انفجار و دود حاصل از انفجار روي کارخانه تامر حاکي از يک عمليات پيچيده است. عمليات سوم اما کاملا يک حمله نظامي بود. رژيم صهيونيستي پس از انتشار تصاوير مختلف در قبال حمله موشکي به يک مرکز تسليحات اتمي مدعي شد، موشکي سرگردان از سوريه به سمت مرکز اتمي ديمونا شليک شد و سامانه هاي پدافندي اين رژيم نتوانستند هدف مذکور را سرنگون کنند. رژيم صهيونيستي مدعي است اين موشک يک موشک ضد هوايي و هدفش يک جنگنده صهيونيستي در نقب بوده است. با اين حال شواهد نشان مي دهد بر خلاف ادعاي صهيونيست ها، اين موشک شليک شده يک موشک زمين به زمين بود و پس از اصابت به هدفي در منطقه نقب، خسارت هايي را به شهرک نشينان وارد ساخت تا جايي که سخنگوي عربي ارتش صهيونيستي مدعي شد: «ترکش هاي آن در نقب پخش شده است». بر همين اساس چند نکته حائز اهميت است:
يک: بر خلاف چند سال گذشته، پاسخ  به رژيم صهيونيستي حتمي است. عمليات در شمال لبنان، موشک باران يک مرکز جمع آوري اطلاعات و جاسوسي در اربيل، انفجار تامر و هدف گيري مرکز اتمي ديمونا، همگي حکايت از قدرت بازدارندگي و پاسخ متقابل از سوي گروه هاي مخالف رژيم صهيونيستي دارد. هرچند مقاومت رسما اين سه عمليات را برعهده نگرفت اما دور از ذهن نيست بگوييم بر پايه سياست عمليات عليه رژيم و حمايت از آن، محور مقاومت در اين عمليات نقش تعيين کننده اي داشت حتي اگر مسئوليت آن از سوي هيچ گروهي پذيرفته نشود. اين بدان معناست که صبر راهبردي مقاومت در قبال ناامني هاي ايجاد شده از سوي رژيم پايان يافته و به طور حتم در صورتي که رژيم صهيونيستي سياست خود را در منطقه تکرار و دنبال کند باواکنش رسمي مقاومت مواجه خواهد شد.
دو: رسانه هاي مختلف در چند هفته گذشته مدعي بودند توان پاسخ گويي به رژيم به سبب بحران هاي امنيتي و اقتصادي وجود ندارد. آن ها در تحليل خود اين گونه مي پنداشتند که هر پاسخ به رژيم صهيونيستي با واکنش اين رژيم مواجه خواهد شد و قدرت پاسخ گويي در طرف مقابل وجود ندارد. سه عمليات اخير که دو عمليات آن توسط تمامي رسانه هاي جهان پوشش داده شد، روايتي بر خلاف اين تحليل دارد. نه تنها رژيم صهيونيستي واکنشي به اين دو عمليات نشان نداد بلکه به سبب آشفتگي هاي داخلي قدرت مانور هم ندارد. ضعف ايجاد شده به سبب خلأ قدرت و توان مقابله رژيم صهيونيستي را گرفته و همين مسئله مي تواند به افزايش واکنش هاي گروه هاي مقابل کمک کند. مقاومت خوب مي‌داند وضعيت رژيم صهيونيستي دچار چه چالش هايي است و عمليات پاسخ به رژيم صهيونيستي با واکنش خاصي از سوي تل آويو مواجه نخواهد شد، همان راهبردي که پيشتر سيد حسن نصر ا... از آن به عنوان «ترس لانه عنکبوت» ياد کرد.
سه: موشک شليک شده چه از نوع زمين به زمين باشد و چه از نوع هوايي، سامانه پدافندي چند لايه مستقر در نقب نتوانست عکس العمل مناسبي نشان دهد. اين يعني اگر اين سامانه با اهداف بيشتري از جمله عمليات ترکيبي موشک – پهپاد مواجه شود عملا کارايي نخواهد داشت و خسارت هاي واردشده به طور حتم غير قابل جبران است. ضعف سامانه چند لايه پاتريوت، گنبد آهنين و پيکان در نقب کاملا آشکار بود. کارشناسان معتقدند در صورت رويارويي مقاومت و رژيم به صورت مستقيم و وعده هاي پيشين سيد حسن نصر ا... درخصوص هدف قرار دادن حيفا و تل آويو، صهيونيست ها با چالش حياتي مواجه مي شوند که کفه جنگ را به نفع مقاومت سنگين مي کند.
چهار: با انتشار تصاوير عمليات نقب و نگراني هاي ايجاد شده به سبب مرکز تسليحات اتمي ديمونا، مخالفان نتانياهو تمام قد به صحنه آمدند و با انتقاد از دولت مستقر مدعي شدند نتانياهو فاقد صلاحيت لازم براي تامين امنيت رژيم صهيونيستي است. فراموش نشود انتخابات رژيم صهيونيستي تازه پايان يافته و نتانياهو براي حفظ کرسي نخست وزيري مجبور است نظر ديگران را جلب کند. افتضاح امنيتي نقب به طور حتم تاثيرات مهمي در تشکيل دولت ائتلافي خواهد داشت و مي تواند ساختار سياسي حزب ليکود و نتانياهو را متزلزل کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar