دنياي اقتصاد/متن پيش رو در دنياي اقتصاد منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست

 در دومين روز هفته، دلار نوسان زيادي را تجربه نکرد و تغييرات خود را در دامنه محدودي به ثبت رساند. روز يکشنبه،‌ اسکناس آمريکايي در بازه ۲۱ هزار و ۴۰۰ تا ۲۱ هزار و ۶۰۰ توماني جا به جا شد و خبري از افزايش و کاهش‌‌هاي شديد در بازار نبود. بازار در روزي که آرامش نسبي را تجربه مي‌کرد، ۱۵۰ تومان افزايش ارزش را تجربه کرد و به بهاي ۲۱ هزار و ۶۰۰ تومان رسيد. به گفته فعالان، خريداران و فروشندگان تمايل چنداني نداشتند که در معاملات روز يکشنبه فعاليت کنند و ترجيح مي‌دادند که تماشاچي وقايع بازار باشند. به نظر مي‌رسد پس از نوسانات شديد هفته‌هاي اخير،‌ معامله گران بازار نياز به يک استراحت موقت داشتند. به گفته يکي از بازيگران باتجربه بازار، معامله گران در انتظار مشخص شدن نتايج مذاکرات هسته‌اي هستند و ترجيح دادند روز يکشنبه محتاطانه رفتار کنند. بازار از يکسو اميدوار است که مذاکرات وين به نتيجه برسد و حداقل بخشي از تحريم‌ها برداشته شود. از سوي ديگر، طولاني‌تر شدن روند مذاکرات موجب شده که احتياط معامله گران براي فروش ارز افزايش پيدا کند.
 
در اين ميان، شماري از معامله گران عنوان مي‌کنند که بازار به محدوده اشباع فروش نزديک شده است. اين دسته باور دارند که دلار در هفته گذشته افت سنگين بالاي ۸درصد را تجربه کرد و بخش زيادي از معامله گران در موقعيت فروش قرار گرفتند. از نگاه فعالان در اين شرايط، ممکن است برخي معامله گران به دنبال جايگزين کردن بخشي از دلارهاي فروخته شده خود باشند. روند نزولي بازار نيز در هفته جاري کند شده است و همين عامل موجب شده است که خريداران با احتياط به بازار بازگردند.  در روزي که دلار نوسان زيادي نداشت، سکه امامي نيز به رشد کمتر از يک درصد قناعت کرد. در دومين روز هفته، سکه امامي ۸۰ هزار تومان افزايش قيمت را به ثبت رساند و به  ۹ ميليون و ۶۰۰ هزار تومان رسيد. به اعتقاد شماري از فعالان، سکه بازان اميدوارند در هفته جاري، طلاي جهاني به روند صعودي خود ادامه دهد و به همين دليل ميزان خريد سکه در بازار زياد شد. ماندن سکه بالاي محدوده ۹ ميليون و ۵۰۰ هزار توماني عامل مهم ديگري بود که موجب شد انتظارات افزايشي تقويت شود.

پس از ساعت ۴ بعدازظهر ميزان خريدها در بازار سکه و دلار کمي زياد شده بود. به گفته تحليلگران فني، سکه تا زماني که از محدوده ۹ ميليون و ۸۰۰ هزار توماني عبور نکند، با خريداران سنگين رو به رو نخواهد شد. در بازار ارز براي دلار نقطه تعيين‌کننده محدوده ۲۱هزار و ۸۰۰ توماني است.

دو نيمه متفاوت در بازار ارز
در ابتداي روز يکشنبه تمايل به فروش ارز در بازار بيشتر بود و قيمت بيشتر در حوالي محدوده ۲۱ هزار و ۴۰۰ توماني نوسان کرد. شنبه شب، حسن روحاني در بخشي از صحبت‌هاي خود عنوان کرده بود، «تقريبا همه تحريم‌هاي اصلي و اصولي برطرف شده و مذاکرات براي برخي جزئيات ادامه دارد.» صحبت‌هاي رئيس‌جمهور که حاکي از اميدواري نسبت به نتايج مذاکرات هسته‌اي بود، موجب شد که فروش‌ها در معاملات پشت خطي افزايش پيدا کند. نتيجه نطق روحاني اين بود که دلار معاملات خود را در روز يکشنبه در سطح قيمتي پايين‌تري نسبت به نرخ بسته شده روز شنبه آغاز کرد. با وجود کاهش ابتداي روز، معامله‌گران به تدريج خريدار شدند و توانستند اسکناس آمريکايي را تا محدوده ۲۱ هزار و ۶۰۰ تومان بالا بياورند. يکي از دلايل رشد قيمت دلار در روز يکشنبه،‌ افزايش تقاضاي حواله‌اي بود. ديروز نرخ حواله درهم ۲۰ تومان رشد را تجربه کرد و به بهاي ۵ هزار و ۹۷۰ تومان رسيد. نرخ حواله درهم و دلار به طور سنتي با يکديگر رابطه مستقيمي دارند و رشد يکي منجر به افزايش ديگري مي‌شود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar