اطلاعات/ « مدال المپیک به چه قیمت؟ » عنوان یادداشت روزنامه اطلاعات به قلم داود مختاریانی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

کسب مدال در المپیک افتخاری است که کمتر ورزشکاری توانایی رسیدن به آن را دارد. 

مدال المپیک یعنی رسیدن به قله قهرمانی در بالاترین سطح ورزش جهان. همه کشورهای دنیا تلاش می‌کنند ورزشکارانی پرورش دهند که بتوانند در المپیک مدال کسب کنند و باعث خوشحالی و افتخار مردم کشورشان شوند.

ورزشکاران ما همواره در المپیک درخشیده‌اند و خوشبختانه طی چند دوره اخیر این مسابقات، به غیر از کشتی، چند رشته ورزشی دیگر هم مدعی کسب مدال شده‌اند.

احسان حدادی ورزشکاری است که توانست در المپیک لندن و در رشته دو و میدانی به اولین مدال المپیکی این رشته مهم دست یابد.

وی بعد از کسب مدال نقره المپیک لندن، چهار سال بعد یعنی در المپیک ریو نه تنها نتوانست روی سکو برود، بلکه در همان مرحله مقدماتی حذف شد تا معلوم شود برنامه ریزی درستی برای حفظ آمادگی خود طی چهار سال نداشته است.

قصد ورود به حواشی پیش آمده برای این ورزشکار بعد از المپیک لندن را نداریم ولی شکی نیست که دلیل عمده افت کیفی حدادی همین حواشی بوده است. بسیاری از کارشناسان دو و میدانی بعد از المپیک ریو تذکر دادند که با این وضع، وی در المپیک توکیو هم حرفی برای گفتن نخواهد داشت و بهتر است فدراسیون به جای تمرکز روی مدال‌آوری حدادی، روی استعدایابی در دو و میدانی هزینه کند، زیرا کشور ما به دلیل تنوع آب و هوایی و اقلیمی، دارای استعدادهای زیادی در شاخه‌های مختلف دو و میدانی است.

هرچند مجید کیهانی رئیس وقت فدراسیون دو و میدانی موافق این پیشنهاد بود و حتی در مقطعی حمایت فدراسیون از این ورزشکار به چالش کشیده شد، ولی کسب مدال طلای بازی‌های آسیایی جاکارتا باعث شد تا مدیران رده بالای ورزش و بخصوص کمیته ملی المپیک با حمایت همه جانبه خود از حدادی باعث عقب نشینی کیهانی از مواضع خود شوند.

امید بستن کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش به تک مدال احتمالی حدادی در مسابقات دو و میدانی المپیک توکیو و نگاه ویژه به وی، حتی باعث دلخوری سایر ورزشکاران دو و میدانی شد. تدارک اردوی بلند مدت آمریکا علیرغم هزینه‌های زیاد آن به خاطر تغییرات نرخ ارز و اصرار این ورزشکار برای عمل خار پاشنه‌اش در آلمان، هزینه‌هایی بود که تشکیلات ورزش به آنها تن داد تا حدادی بهانه‌ای برای عدم کسب نتیجه در توکیو نداشته باشد ولی اخیراً ادعای بروز مشکل دیسک کمر در تمرینات توسط حدادی نگرانی‌هایی برای عدم کسب نتیجه در المپیک به وجود آورده است.

به راستی برای به دست آوردن یک مدال در المپیک چقدر باید هزینه کرد؟ با هزینه‌ای که طی ۸ سال برای این مدال خاص شده است، چند استعداد بکر و پر انگیزه می‌توانستیم پرورش دهیم؟ چرا بعضی از مدیران برای کسب نتیجه در کوتاه مدت حاضرند هر هزینه‌ای بدهند؟

پشتوانه‌سازی مهمتر است یا کسب احتمالی مدالی پر هزینه و پرحاشیه؟

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar