دنیای اقتصاد/متن پیش رو در دنیای اقتصاد منتشر شده و انتشار آن به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست

وقتی یائیر لاپید یک ستون‌نویس در حال ظهور در رسانه‌های عبری در اواخر دهه ۹۰ بود، سردبیرش «ران مایبرگ» او را فردی مطلوب اما خودمحور و اغلب سازش‌ناپذیر یافت که تن به این نمی‌دهد که زمین را در بحث و جدل به رقیب واگذار کند. مایبرگ که در آن زمان سردبیر ارشد در «معاریو» بود می‌گوید: «او تا پای جان بحث و جدل می‌کند». همکاران لاپید و تحلیلگران می‌گوید، بیش از دو دهه بعد لاپید که ۵۷ ساله شده است مردی تغییر یافته و متحول است. او سیاستمداری برجسته است که فردی مصالحه جو تلقی می‌شود. شاید یکی از دلایل آن شرایطی باشد که اسرائیل امروز با آن دست به گریبان است.
 
«پاتریک کینگزلی» در گزارش ۱۲ ژوئن برای نیویورک تایمز نوشت، دیروز نمایندگان کنست رأی خود را به صندوق اعتماد کابینه جدید ریختند تا جایگزین نتانیاهو مشخص شود. البته کابینه جدید هم کابینه‌ای شکننده خواهد بود؛ چرا که متشکل از ۸ حزب کوچک است که هر یک دارای رویکردها و ایدئولوژی‌های خاص خود هستند. تنها دلیل اتحاد این کابینه ۸ تکه، نفرت از نتانیاهو و کنار زدن او از قدرت است. اگر کابینه مذکور تشکیل شود به این معناست که تلاش چند ماهه لاپید (تماس‌های تلفنی، نشست‌های چهره به چهره با رهبران احزاب و جناح‌های مختلف) برای دور هم نشاندن این ائتلاف ثمر داده است. در حقیقت کابینه فعلی محصول تلاش‌های چند ماهه اخیر لاپید است و به همین دلیل وی را «معمار» کابینه جدید در اسرائیل خوانده‌اند. لاپید در یک اقدام غیرمنتظره و البته هوشمندانه و برای تقویت و تحکیم ائتلاف دور اول نخست وزیری را به نفتالی بنت داد؛ هرچند بنت کرسی‌های کمتری نسبت به لاپید داشت. لاپید در سال ۲۰۲۳ دور دوم نخست وزیری را در دست خواهد گرفت. «اورن لیبرمان» در گزارش ۱۲ ژوئن برای سی.ان.ان نوشت، نتانیاهو در آخرین لحظات حضور در قدرت سخت به دست و پا افتاده تا مانع تشکیل کابینه جدید شود. او نوشت، در روزها و هفته‌های اخیر نتانیاهو بارها رقبای خود را در کابینه جدید مورد حمله قرار داده و اتهاماتی نصیب آنها کرده است. با این حال، حزب لیکود هم به راه نتانیاهو می‌رود اما گویی در این لحظات آخر از شدت لفاظی‌های خود کاسته است. نتانیاهو که وداع این چنینی از قدرت را برای خود سخت می‌بیند در آخرین لحظات کوشید آخرین تیرهای خود را پرتاب کند. در همین راستا، به بنی‌گانتس پیشنهاد نخست وزیری داد و اعلام کرد که از قدرت کنار می‌رود به این شرط که گانتس نخست وزیر شود. او با این کار تلاش داشت ائتلاف شکننده لاپید را متلاشی سازد. اما گانتس زیر بار نرفت.

با این حال، لیکود برخلاف رهبر طغیانگر خود نتانیاهو در بیانیه‌ای اعلام کرد:«همواره در اسرائیل گذار مسالمت‌آمیز قدرت وجود داشته است و باید همیشه چنین باشد». این بیانیه «دیگران» را مقصر اعلام سخنانی در مورد «تحریف» و «تقلب» کرد. نتانیاهو باید به زودی از خیابان بالفور که دفتر نخست وزیری در آن واقع است وداع کند. در هر حال، گزارشگر نیویورک تایمز، در بخش دیگری از گزارش خود نوشت، مایبرگ در مورد لاپید می‌گوید:«من هوادار خوبی نیستم اما اولین کسی هستم که می‌پذیرد که لاپید بزرگ شده، بالغ شده و بخش‌های زائد شخصیت خویش را دور ریخته است.» لاپید در سال ۱۹۶۳ در یک منطقه سکولار اما ثروتمند در تل آویو متولد شد. مادرش شولامیت ۸۶ ساله یک رمان نویس معروف بود و پدرش تامی که در ۷۸ سالگی در سال ۲۰۰۸ درگذشت روزنامه‌نگاری بود که بعدها یک وزیر میانه‌رو شد. لاپید دوران خدمت خود را به‌عنوان نویسنده در یک مجله نظامی تکمیل کرد و بعدها به‌عنوان روزنامه‌نگار پا جای پای پدرش گذاشت. او در دهه ۲۰۰۰ به یکی از برجسته‌ترین مجریان و مفسران تلویزیونی تبدیل شد. او در نظر داشت که تا پایان این دهه برای حرفه سیاسی خود برنامه‌ریزی کند. بنابراین در سال ۲۰۱۲ حزب «ییش‌عاتید» (آینده‌ای هست) را تاسیس کرد. حزب او در انتخابات عمومی سال ۲۰۱۳ پس از لیکود (نتانیاهو) جایگاه دوم را به دست آورد و در کابینه نتانیاهو به وزیر دارایی تبدیل شد. اما اکنون با خروج از سایه نتانیاهو، معمار کابینه جدید شده است.
 
 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar