خراسان/ « شروع امیدوارکننده رئیسی » عنوان یادداشت روز در روزنامه خراسان به قلم مهدی حسن زاده است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
 
نخستین نشست خبری رئیس جمهور منتخب روز گذشته در شرایطی برگزار شد که بسیاری از مردم منتظر شنیدن پاسخ سید ابراهیم رئیسی به سوالات خبرنگاران درباره مهم ترین موضوعات سیاسی و اقتصادی روز بودند. در این میان، رویکرد وی در پاسخ به سوالات از چند منظر قابل تحلیل است که در ادامه به آن اشاره می کنیم:
1- تسریع در پاسخ به پرسش های افکار عمومی از طریق نشست خبری، اقدام به جایی است که نشان می دهد رئیس جمهور منتخب شفاف سازی در افکار عمومی و پاسخ گویی از مسیر تعامل رو در رو با رسانه ها را به عنوان مسیر اصلی اطلاع رسانی خود تعریف کرده است. این خبر خوبی است و اگر این روند ادامه داشته باشد و رئیس جمهور منتخب در بازه های زمانی مشخص به طور مستقیم و صریح پاسخ گوی سوالات رسانه ها و افکار عمومی باشد، کمک زیادی به سهولت مدیریت  افکار عمومی خواهد کرد.
2- پرهیز از هیجان زدگی چه در موضوعات داخلی و خارجی و چه در پاسخ به سوالات سیاسی و اقتصادی نشان می دهد که سید ابراهیم رئیسی نمی خواهد تجربه برخی  روسای جمهور قبلی در موضع گیری های شاذ و هیجانی را تکرار کند. رئیسی نه می خواهد به سبک روحانی «آن چنان رونق اقتصادی ایجاد کند ...» و نه می خواهد به سبک احمدی نژاد سراغ «هولوکاست» برود. این پرهیز از هیجان زدگی از این منظر مهم است که مردم خاطره تلخی از انبوه شعارها و وعده ها دارند و آستانه پذیرش حرف های درشت اما کم عمق در مردم کاهش یافته است.
3- بسیاری از فعالان اقتصادی با انبوهی از وعده های کمتر عمل شده دولت فعلی منتظرند تا ببینند دولت جدید چه رویکردی را در پیش می گیرد. رویکرد رئیسی در مقایسه با رقبای انتخاباتی خود کمتر متکی بر وعده های رنگارنگ بود. اکنون مهم تر از وعده های رنگارنگ، تصمیمات مهمی است که اعتماد و آرامش را به اقتصاد بازگرداند. 
تاکید رئیسی بر بازگرداندن اعتماد به فعالان اقتصادی و پرهیز از درگیر شدن در جزئیات طرح ها و وعده های آینده، اقدام به جایی بود که می تواند، دست وی را برای تامل جدی تر در جزئیات طرح ها باز کند. واقعیت این است که دوران انتخابات و تبلیغات انتخاباتی، دوران طراحی دقیق برنامه ها نیست، بلکه دوران طراحی کمپین های تبلیغاتی است. بنابراین کار اصلی طراحی برنامه ها اکنون آغاز شده است و نباید انتظار داشت که رئیس جمهور منتخب خیلی زود، جزئیات اقدامات اصلاحی خود در زمینه اقتصاد را بیان کند، بلکه باید منتظر ماند تا روند طراحی برنامه ها به همراه تعیین تیم اقتصادی کابینه نهایی شود.
4- با همه این نکات و ملاحظات درست در زمینه پرهیز از هیجان زدگی و نیفتادن به دام جزئیات، باید توجه داشت که این رویکرد، صرفا برای کوتاه مدت است و باید به تدریج سراغ مصادیق و حرف های عملیاتی و اجرایی رفت و وعده ها را مشخص تر کرد. پرهیز از هیجان زدگی و نیفتادن به دام جزئیات، رویکردی است که برای شروع خوب است، نه برای ادامه. از این پس هر دو سه روز باید منتظر مواضع مصداقی و تصمیمات جدی تر رئیس جمهور منتخب باشیم تا هم عموم مردم و هم فعالان اقتصادی، نشانه های تغییر جدی رویکرد و تحول را ببینند و اعتماد کم رنگ شده به دولت بازیابی شود.
در هر صورت با توجه به انبوه مسائل پیش رو و چالش های سنگین دولت، فرصت چهار ساله فعالیت دولت، شاید کوتاه به نظر برسد اما بروز نشانه های عقلانیت و تغییر موجب همراه کردن مردم و نخبگان می شود و مسیر حرکت پیش روی رئیس جمهور منتخب را هموار خواهد کرد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar