کيهان/متن پيش رو در کيهان منتشر شده و انتشار آن در آخرين خبر به معناي تاييد تمام يا بخشي از آن نيست

منابع خبري از هدف قرار گرفته شدن يک کشتي متعلق به رژيم صهيونيستي در شمال اقيانوس هند با قايق‌هاي بدون سرنشين و يا کماندوهاي دريايي خبر مي‌دهند. اين کشتي، شنبه شب از سوي افراد ناشناس هدف قرار گرفته است.

شنبه شب بود که براي چندمين بار طي ماه‌هاي گذشته اعلام شد، يک کشتي متعلق به صهيونيست‌ها، اين بار در اقيانوس هند مورد حمله قرار گرفته و خسارت‌ديده است. شبکه خبري «الميادين» جزو نخستين شبکه‌هاي خبري بود که اين حمله را رسانه‌اي و اعلام کرد. بر اساس گزارش اين شبکه خبري، کشتي فوق با سلاحي نامشخص هدف قرار گرفته و شعله‌هاي آتش از آن به آسمان بلند شده است. الميادين در گزارش خود اين را هم نوشته که اين کشتي قبل از حرکت به سوي ساحل امارات، در بندر جده عربستان لنگر‌انداخته بود و «تاکنون هيچ کسي مسئوليت اين حمله را بر عهده نگرفته و نمي‌توان با قاطعيت اعلام کرد که چه کسي پشت اين حمله قرار دارد». بلافاصله، صهيونيست‌ها هم دست به کار شده و هريک به شکلي به اين خبر واکنش نشان دادند. رسانه‌هاي اين رژيم تاييد کردند که کشتي فوق متعلق به آنها بوده اما «خدمه اين کشتي اسرائيلي نبوده‌اند». مثلا يک کارشناس امور نظامي اين رژيم به شبکه 13 تلويزيون اسرائيل گفت «اين حمله از سوي ايران صورت گرفته و کشتي هدف قرار گرفته شده نيز متعلق به يک بازرگان اسرائيلي است». رويترز نيز خبر داد که مقام‌هاي نظامي رژيم صهيونيستي هدف قرار گرفته شدن «يک کشتي اسرائيلي را تاييد کرده‌اند اما دليل اين حادثه هنوز مشخص نيست». شبکه خبري «الحدث» وابسته به عربستان هم اعلام کرد اين حمله با يک موشک و ساعت 10 به وقت‌گرينويچ انجام شده است. بنابر اعلام شبکه خبري الميادين نام کشتي هدف قرار گرفته شده «CSAV TYNDALL»‌ است که متعلق به شرکت «زودياک ماري» است و مالک آن «ايال عوفر» است. الميادين در شبکه تلگرامي خود هم نوشت که «رسانه‌هاي اسرائيلي مي‌گويند ايراني‌ها مراقب هستند که حملات با تلفات همراه نباشد و تنها به دنبال انتقال پيام به طرف مقابل هستند».
تغيير روايت‌ها در کمتر از چند ساعت!
البته برخي خبرگزاري‌ها ساعاتي بعد ترجيح دادند روايت ديگري منتشر کنند. مثلا ايسنا در گزارشي نوشته «ابتدا گفته مي‌شد که اين کشتي اسرائيلي است اما اکنون گزارش مي‌شود که شرکت «دريانوردي زودياک» متعلق به ايال اوفر، تاجر اسرائيلي، گفته که اين کشتي متعلق به آن يا تحت مديريت آن نيست». شبکه ان۱۲ رژيم صهيونيستي هم گزارش داده بود که کشتي به نام «تيندال» تحت مالکيت شرکت بين‌المللي «دريانوردي زودياک ال‌تي‌دي» که مقر آن در لندن است، بود. اما اين شرکت اکنون اعلام کرده کشتي «سي اس اِي وي تيندال» را چندين ماه پيش فروخته بود!
روايت نيويورک تايمز
«نيويورک تايمز» اما به نقل از آنچه «يک مقام امنيت ملي اسرائيل» ناميده اين طور اين خبر را پوشش داده است: «تصور مي‌شود اين کشتي هدف حمله يک هواپيماي بدون سرنشين يا کماندوهاي دريايي قرار گرفته باشد. اين مقام هم گفت که کشتي دچار خسارات جزئي شده است. منابع آگاه گفته‌اند اين کشتي اخيرا به شرکتي فروخته شده که هيچ ارتباطي با اسرائيل ندارد». بي.بي.سي انگليس هم اعلام کرد داده‌هاي شرکت رهگيري ترددهاي دريايي، ريفينيتيو آيکان، نشان مي‌دهد که تيندال که با پرچم ليبريا حرکت مي‌کرد آخرين بار در بندر جده پهلو گرفته بود و اکنون در آب‌هاي نزديک دوبي است. امير بوهبوت، دبير نظامي و امنيتي وبسايت خبري والا در تل‌آويو مدعي شده «هيچ يک از خدمه کشتي اسرائيلي نبوده‌اند و کسي هم کشته نشده است».

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar