اعتماد/ « نمره منفي براي ژاپني‌ها » عنوان سرمقاله روزنامه اعتماد نوشته علي افتخاري است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد:

آن روزي که در سالن هيگاشي هيروشيما در خلال بازي‌هاي آسيايي ۱۹۹۴، ژاپني‌ها اتوبوس حامل کشتي‌گيران ما را دير به سالن آوردند، محمدرضا طالقاني را تا آستانه سکته پيش بردند، زيرا طلايي‌ترين کشتي‌گير ما آقاي رسول خادم چيزي نمانده بود که نتواند روي تشک حاضر شود، اعتراض ما به ژاپني‌ها تا جايي پيش رفت که هيات‌رييسه فيلا تاخير را موجه دانست و ‌خطر بزرگي از بيخ گوش کشتي ايران گذشت. در آن روز شوزو ساساهارا رييس فدراسيون کشتي ژاپن و نايب‌رييس ‌فدراسيون جهاني که خود قهرمان المپيک بود از همه ما عذرخواهي کرد و چهره غم‌زده محمدرضا طالقاني حکايت از احساس مسووليت او بود. اعتراض ايراني‌ها به شيوه ضعيف ژاپني‌ها در برگزاري مسابقات، ميلان ارسگان رييس وقت فيلا را بر آن داشت که به مسوولان برگزاري مسابقات اعتراض کند و قضيه با عذرخواهي ساساهارا خاتمه يافت. حالا بعد از ۲۷ سال از آن ماجرا در خلال مسابقات المپيک ۲۰۲۰ ژاپن وضعيت بدتر شده است، خبرها از ژاپن در چند بُعد نااميد‌کننده و نگران‌کننده‌ است. ژاپني‌ها که در نظم در جهان شهرتي وصف‌ناشدني‌ دارند در ميادين بزرگ در برگزاري مسابقات آسيب‌پذيرند. آنان در شلوغي اغلب اوقات مغزشان هنگ مي‌کند. درواقع آنها در تکرار کارها را مي‌آموزند و اکثر آنها خيلي از بهره هوشي بالايي برخوردار نيستند. نوابغ بي‌نظير ژاپني‌ها هستند که کشور را اداره مي‌کنند.  خبرها از فرودگاه ناريتاي توکيو حکايت از اين دارد که چشم‌بادامي‌ها ظاهرا با چشم بسته المپيک را هدايت مي‌کنند. صف‌هاي ‌وحشتناک ورزشکاران و اعضاي کاروان‌ها در فرودگاه توکيو خطر گسترش کرونا را در ناريتا افزايش مي‌دهد. آنها حتي تا ۱۲ ساعت هم اعضاي کاروان‌ها را در فرودگاه معطل کرده‌اند. کشورهاي مختلف از بي‌تدبيري ژاپني‌ها در بدو ورود بسيار نگران و ناراحتند. سختگيري آنان قابل درک است، آنان براي کنترل کوويد ۱۹ تلاش مي‌کنند ولي عملکرد آنان عملا به دليل ايجاد ازدحام زياد در ناريتا يک عامل اصلي انتقال ويروس است. حالا پس از گذر از ماراتن کنترل بسيار سختگيرانه از فرودگاه بايد منتظر اتوبوس و کاميون ماند تا ورزشکاران و وسايل و چمدان‌هاي‌شان را به دهکده ببرند. خبرها حکايت از اين دارد که ژاپني‌ها تقريبا يک‌سوم وسايل نقليه موردنياز را دارا هستند.
از کشوري با شاخص‌هاي مثبت اقتصادي خيلي بعيد به نظر مي‌رسد که چنين عملکرد بدي داشته باشند. اينها که در بدو ورود با مشکل وسايل نقليه مواجه هستند چگونه قادر خواهند بود که در اوج مسابقات ورزشکاران را به موقع به سالن‌هاي مختلف براي مسابقه برسانند؟  شانس بزرگ توکيو در اين است که در خلال المپيک از ترافيک ناشي از المپيک برخوردار نيستند وگرنه فاجعه ورزشي در تاريخ المپيک رخ مي‌داد.  معتقدم که انصراف خيلي از داوطلبان، عدم رغبت مردم ژاپن در برگزاري المپيک، وحشت بسيار زياد از کرونا، عدم تمايل ژاپني‌ها به واکسيناسيون عليه کوويد ۱۹ و واکسينه‌شدن ۴ درصد از جمعيت ژاپن، اختلاف در بين برخي از مسوولان در برگزاري المپيک، بحران روحي - رواني در ژاپن، جملگي وضعيت اسفناکي در توکيو ايجاد کرده‌اند که نويد برگزاري يک المپيک بي‌روح را مي‌دهد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar