وطن امروز/متن پيش رو در وطن امروز منتشر شده و انتشار آن در آخرين خبر به معناي تاييد تمام يا بخشي از آن نيست
 
حجت‌الاسلام والمسلمين محسني‌اژه‌اي در دومين بازديد از زندان‌هاي کشور در کمتر از يک ماه از انتصاب به رياست دستگاه قضا، بدون اعلام قبلي به زندان رجايي‌شهر کرج در مرکز استان البرز رفت. به گزارش «وطن‌امروز»، رئيس دستگاه قضا در بازديد از بخش‌هاي مختلف اين زندان از جمله بند زندانيان امنيتي و همچنين بند جرائم خشن، ضمن گفت‌وگوي چهره‌به‌چهره با زندانيان، از نزديک در جريان وضعيت، مشکلات،کمبود‌ها و خواسته‌هاي آنها قرار گرفت. 
اژه‌اي از ساختمان اداري زندان رجايي‌شهر کرج نيز بازديد کرد و با رئيس و کارکنان اين مجموعه درباره وضعيت کاري آنها و مشکلات و نيازهاي‌شان و همچنين امکانات بهداشتي و خدمات رفاهي و کارگاه‌هاي کارآفريني و آموزشي زندان و فعاليت‌هاي مربوط به اصلاح و تربيت و بازاجتماعي ‌شدن مددجويان به گفت‌وگو نشست. رئيس قوه‌ قضائيه پس از اين بازديد ۳ ساعته، در جمع مسؤولان و کارکنان زندان رجايي‌شهر با تقدير از زحمات رئيس و کارکنان سازمان زندان‌ها و همه کساني که در مجموعه ندامتگاه‌هاي کشور خدمت مي‌کنند، اظهار داشت: من تا به حال زندانباني نکرده‌ام اما به‌دليل حضورم در بخش‌هاي مختلف قضايي با بدنه زندان همکاري و با زندانيان برخورد داشته‌ام. اژه‌اي کار زندانباني را دشوار دانست و افزود: زندانبان‌ها با افراد مختلفي ارتباط دارند؛ چه آنها که مرتکب جرائم سنگين شده‌اند، چه کساني که جرم کوچکي انجام داده‌اند و چه افرادي که مشکلات ديگري دارند. وي در ادامه سخنانش به بيان توصيه‌هايي براي کاهش جمعيت کيفري و بهبود وضعيت ندامتگاه‌ها پرداخت و اول از همه از مسؤولان دادسرا‌ها و قضات خواست در اجراي دستورالعمل‌هاي صادره، تا حد امکان از صدور قرار بازداشت موقت پرهيز کنند. «استفاده از مجازات‌هاي جايگزين حبس» دومين توصيه اژه‌اي بود که تصريح کرد: هرچقدر امکانات زندان‌ها افزايش يابد، باز هم پاسخگوي افزايش جمعيت کيفري نخواهد بود و براي کاهش جمعيت کيفري بايد تا جايي که امکان دارد مجازات حبس ندهيم. رئيس قوه‌ قضائيه به صدور آراي خلاف شرع و قانون هم اشاره کرد و گفت: اگر بر اساس ماده ۴۷۷ به حکمي برخورديم که خلاف بَيّن شرع و قانون بود، بايد ضمن بررسي علت اينکه چرا بازپرس و قاضي چنين رأيي داده‌اند، به‌ صورت ريشه‌اي از صدور آراي خلاف شرع و قانون جلوگيري کنيم. اژه‌اي بر جداسازي محل نگهداري افراد بازداشت موقت از زندانيان نيز تأکيد کرد و گفت: در برخي زندان‌ها افرادي که براي‌شان قرار بازداشت موقت صادر مي‌شود، از زندانيان جدا نگهداري مي‌شوند اما اين رويه بايد در همه زندان‌ها اجرا شود. رئيس دستگاه قضا با اشاره به تنوع زندانيان بر اساس نوع جرم و روحياتي که دارند، «تفکيک زندانيان» را مورد تأکيد قرار داد و گفت: بايد زندانيان دسته‌بندي و تفکيک‌شده نگهداري شوند تا در ايام حبس نه امکان آموزش خلاف به همديگر را داشته باشند و نه آنکه برخي از آنها به ‌صورت باندي به ديگران ظلم کنند. وي براي حل مشکل کمبود قاضي ناظر در زندان‌ها نيز پيشنهاد داد براي بررسي مسائل زندان، از ظرفيت حقوقدانان و دانشجويان رشته حقوق و قضا استفاده شود و براي نمونه، 4 حقوقدان همراه با يک قاضي بر يک زندان نظارت کنند. رئيس قوه ‌قضائيه به مشمولان قصاص در ندامتگاه‌هاي استان تهران هم اشاره کرد و از مسؤولان سازمان زندان‌ها خواست با کمک دادستاني تيمي را براي جلب رضايت اولياي دم تعيين کنند و تأکيد کرد هر چند نفر از منتظران قصاص مشمول عفو و بخشودگي قرار گيرند، اين اقدام ارزشمند خواهد بود.
رئيس قوه ‌قضائيه همچنين در بازديد از زندان رجايي‌شهر از بند زندانيان تکفيري هم ديدن کرد و زنداني داعشي از حضور رئيس قوه ‌قضائيه در بند محکومان تکفيري تعجب کرد. اين محکوم پس از حضور حجت‌الاسلام اژه‌اي گفت: شوکه شديم، باور نکردني است. حجت‌الاسلام والمسلمين اژه‌اي هم از اين زنداني خواست درخواست‌هاي خود را بنويسد و تحويل دهد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar