آفتاب يزد/متن پيش رو در آفتاب يزد منتشر شده و انتشار آن در آخرين خبر به معناي تاييد تمام يا بخشي از آن نيست
   
نماينده بابل در مجلس: هجوم بي‌سابقه مسافران به استان‌هاي شمالي در تعطيلات کرونايي سلامت مردم اين استان‌ها را به مخاطره انداخته است
 ويروس کروناي دلتا تمام کشور را در نورديده است. وضعيت در تمامي شهرهاي کشور وخيم گزارش شده است. آنقدر که تمامي بيمارستان‌ها پر از بيماران کرونايي است و جاي خالي ندارند. به دنبال اين موضوع مسئولان تصميم گرفتند که فارغ از محدوديت‌هاي هميشگي، شش روز تعطيلات براي کشور (سه روز تعطيلات پايان هفته، سه روز تعطيلات کرونايي)، هرچند نصف و نيمه، در نظر بگيرند تا مردم در خانه بمانند و شرايط کمي بهتر شود. اما غافل از آنکه آن‌ها با اين کار بهترين فرصت را در اختيار مردم گذاشتند تا در اين شرايط خطرناک راهي سفر شوند. اين مسئله را مي‌توان از شلوغي شهرهاي شمالي در اين تعطيلات ديد. جالب آنجاست که آنقدر مردم نسبت به کرونا بي‌توجه و بي‌مسئوليت شده‌اند که حتي با وجود ممنوعيت سفر به شهرهاي قرمز، بلدند که چگونه قانون را دور بزنند. يعني از آنجا که مي‌دانند با پلاک‌هاي غير بومي نمي‌توانند به شهر موردنظرشان سفر کنند، خودروهايي با پلاک بومي اجاره مي‌کنند تا به هدف مورد نظرشان برسند حتي که بهاي اين سفر جان خود و ديگران باشد.
> شکست محدوديت‌ها با اجاره خودروهاي بومي در شمال
به هر حال اجاره خودرو با پلاک بومي در برخي شهرهاي مازندران طي روزهاي اخير به يکي از راه‌هاي دور زدن محدوديت‌هاي کرونايي و فرار از جريمه روزانه خودروهاي مسافران تبديل شده است. به گزارش ايرنا؛ اين در حالي است که شواهد و گزارش‌هاي رسمي طي روزهاي اخير نشان مي‌دهد مازندران با سخت‌ترين موج همه‌گيري ويروس کرونا مواجه است و آمار حدود پنج هزار نفري مراجعه مبتلايان سرپايي و رسيدن تعداد بستري‌هاي کوويدي به دو هزار نفر مهري تاييد بر اين مسئله است. اما بي‌توجهي به محدوديت‌ها و پروتکل‌ها هرروز بيشتر از روزهاي قبل ديده مي‌شود. طبق تازه‌ترين اظهار نظر مسئولان دانشگاه علوم پزشکي مازندران تقريبا تمام بخش‌هاي بيمارستاني استان درگير بيماران کوويدي هستند و در برخي از بخش‌ها حتي جايي براي بيماران معمولي نيز وجود ندارد. شمار بيماران بستري در برخي شهرستان‌ها همچون آمل از مرز ۴۰۰ نفر نيز عبور کرده و حتي بيمارستان‌هاي خصوصي و درمانگاه‌هاي شخصي نيز درگير با بيماران کوويدي هستند. در شهرهاي ساحلي همچون نوشهر و محمودآباد نيز ظرفيت بيمارستان‌ها تکميل شده است.
> انتقاد نماينده مجلس از هجوم مسافران به شمال
حتي اين موضوع انتقادهايي را در پي داشته است. در اين راستا نماينده مردم بابل (مازندران) در مجلس شوراي اسلامي از کوتاهي وزارت کشور در ممانعت از ورود سيل‌آساي مسافران به استان‌هاي شمالي در تعطيلات کرونايي انتقاد کرد. به گزارش عصرايران، علي کريمي فيروزجايي گفت: هجوم بي‌سابقه مسافران به استان‌هاي شمالي در تعطيلات کرونايي سلامت مردم اين استان‌ها را به مخاطره افکنده است. اين نماينده مجلس با اشاره به وضعيت قرمز مازندران در نقشه کرونايي کشور، افزود: مسئوليت بالا رفتن آمار مبتلايان کرونا در شمال طي هفته‌هاي آينده با وزارت کشور است. وي ادامه داد: وزارت کشور از اهرم‌هاي در اختيار براي کنترل مبادي ورودي استانهاي شمالي در چند روز اخير استفاده نکرده است. کريمي فيروزجايي با اشاره به زحمات مضاعف کادر درمان در شرايط جديد، افزود: ناديده انگاشتن بحران ناشي از افزايش تصاعدي مبتلايان کرونا براي سلامت کشور خسارت آفرين است. عضو مجمع نمايندگان مازندران با اشاره به وضعيت خطرناک موج پنجم کرونا، گفت: برخورد با ناقضان پروتکل‌هاي بهداشتي در سراسر کشور بايد تشديد شود. اين مسئول با تاکيد بر مسئوليت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي در مقابله با کرونا، افزود: تامين سلامت عمومي جامعه در شرايط بحراني کنوني نيازمند هم‌افزايي و مشارکت گسترده است. نماينده مردم بابل خاطرنشان کرد: وزير کشور به خاطر کوتاهي در ايفاي وظايف قانوني و ناتواني در برخورد با ناقضان پروتکل‌هاي بهداشتي بايد پاسخگو باشد. کريمي فيروزجايي گفت: از طريق مجاري قانوني کوتاهي وزارت کشور و ساير مسئولان در جلوگيري از سفر پايتخت نشينان به شمال کشور در تعطيلات کرونايي پيگيري خواهد شد.
> سفرهاي اخير، صف‌هاي واکسن کرونا را خلوت کرد
از سوي ديگر مديرکل دفتر امور اجتماعي و فرهنگي استانداري قزوين با انتقاد از بي‌توجهي مردم به شيوع ويروس کرونا گفت: خلوت شدن صف‌هاي واکسن طي روزهاي اخير نشان داد که بسياري از افراد بدون توجه به پيک پنجم کرونا به سفر رفته و پيشگيري از بيماري کوويد ۱۹ نيز برايشان اولويت بعدي محسوب مي‌شود. مريم بيدخام در گفتگو با ايرنا اظهار داشت: گزارش برخي از مراکز واکسيناسيون بيانگر آن بود که تنها ۴۰شهروند قزويني براي واکسيناسيون به محل از پيش تعيين شده مراجعه داشته و در ساعات ديگر روز نيز هيچ درخواست‌کننده‌اي به اين مرکز مراجعه نداشته است. وي با بيان اينکه در تعطيلات اخير، سفر شهروندان به خارج از استان باعث کاهش صف‌هاي واکسيناسيون شده، تاکيد کرد: در شرايطي که جامعه با پيک پنجم شيوع ويروس کرونا دست و پنجه نرم مي‌کند و نوع جهش يافته آن موسوم به دلتا با عوارض شديدتري روبرو است، انتظار داشتيم که عموم شهروندان با توجه به اين مسئله از سفرهاي غيرضروري خودداري کرده و به پيشگيري از اين ويروس مبادرت کنند. به گفته بيدخام، اين نوع رفتارهاي اجتماعي بيانگر آن است که هنوز جامعه به درک واقعي و عميقي در خصوص مخاطرات بيماري کوويد ۱۹ پي نبرده و لازم است که شيوه نامه‌هاي بهداشتي را با اهتمام و قانونمندي بيشتري در سطح جامعه اجرايي ساخت. اين مسئول بر رعايت زمان و ساعت مراجعه شهروندان براي واکسيناسيون تاکيد و يادآور شد: پيش‌بيني مي‌شود که پس از تعطيلات با ازدحام شهروندان براي واکسيناسيون مواجه شويم که به همين خاطر درخواست مي‌شود مردم با توجه به زمان و روز اعلام شده، براي انجام واکسيناسيون مراجعه کنند.
اينکه چرا مردم کرونا را جدي نمي‌گيرند و نسبت به پروتکل‌ها و محدوديت‌ها بي‌توجه هستند را در تناقض گويي مسئولان و صادق نبودن آن‌ها با مردم در مورد بيماري کرونا، مشکلات اقتصادي و خستگي از شرايط مي‌دانند اما نکته اينجاست که دود اين بي‌توجهي‌ها به چشمان خود همين مردم مي‌رود. ضمن آنکه آفتاب يزد هفته قبل پيش‌بيني کرده بود تعطيلات ۶ روزه منجر به افزايش مسافرت‌ها مي‌شود و تاثيري بر کاهش بيماري ندارد. از سوي ديگر سوالي که مطرح است اينکه چرا مسئولان اقدامات و برخورد جدي‌تري با متخلفان در دستور کار ندارند؟ اينطور که پيش مي‌رود رفتن کرونا از کشور و بازگشت روزهاي عادي به مانند يک روياي دست نيافتني است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar