شرق/ متن پيش رو در شرق منتشر شده و انتشار آن به معناي تاييدش نيست

به دنبال اعتراضات اخير در خوزستان به بحران کم‌آبي و بازداشت و زخمي‌شدن تعدادي، دبير شوراي عالي امنيت ملي اعلام کرد: به نيرو‌هاي امنيتي دستور داده شد بازداشتي‌هاي حوادث اخير خوزستان که عمل مجرمانه‌اي نداشته‌اند به سرعت آزاد شوند. «علي شمخاني» پنجشنبه در توييتي نوشت: به نيرو‌هاي امنيتي دستور داده شد بازداشتي‌هاي حوادث اخير خوزستان که عمل مجرمانه‌اي نداشته‌اند به سرعت آزاد شوند. اعتراض حق طبيعي و قابل پذيرش در جمهوري اسلامي است.


 عليرضا معزي، معاون ارتباطات و اطلاع‌رساني دفتر رياست‌جمهوري هم درباره اعتراضات مردم خوزستان در توييتي نوشت: روحاني اعتراضات مدني و حتي به خيابان آمدن را حق شهروندان خوزستاني دانست. شهرونداني که در کاهش بارندگي، خشکسالي شديد، گرماي طاقت‌فرساي 50 درجه و بي‌آبي قرار دارند. اين حق مسلم شهروندي آنهاست و نبايد معترضان را به گروه‌هاي کوچک امنيت‌ستيز تقليل داد. مصطفي کواکبيان دبيرکل حزب مردم‌سالاري هم در توييتي نوشت: ‏مردم ‎خوزستان حق دارند به ‎بحران آب معترض باشند. ‎تنش آبي در خوزستان زماني آغاز شد که طرح‌هاي آب‌رساني در استان نيمه‌کاره ماند و با بي‌تدبيري، طرح‌هاي متعدد انتقال آب از سرشاخه‌هاي رودهاي استان اجرائي شد؛ حال بايد تبعات اجتماعي و امنيتي را مديريت کرد؛ قطعا هيچ‌کس نبايد خشونت را راه‌حل بداند.

آيت‌الله فاضل‌لنکراني عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم با طرح اين سؤال مهم که چرا مسئولان مرتبط با خوزستان در اين سال‌ها که براي حل مشکلات آب و ساير مشکلات موجود در آن استان تلاش نکرده‌اند مورد مؤاخذه قرار نمي‌گيرند، گفته است: روشن است که براي رفع مشکلات در اين استان تلاش‌هايي صورت گرفته اما مسئولاني که سال‌هاي گذشته در خوزستان مسئوليت داشته‌اند و براي حل جدي مشکلات آنجا تلاش و کوشش شايسته و مؤثري نکرده‌اند بايد مورد مؤاخذه قرار گيرند.


واکنش روحاني و رئيسي
حسن روحاني هم در تماس تلفني با «قاسم سليماني‌دشتکي» استاندار خوزستان ضمن دريافت گزارش استاندار از وضعيت استان و اقدامات انجام‌شده براي حل مشکلات اخير، تأکيد کرد: تحمل بي‌آبي و گرماي بالاي 50 درجه، بسيار سخت و طاقت‌فرساست و مردم حق دارند به شرايط موجود اعتراض کنند. رئيس‌جمهور با بيان اينکه شرايط ايجادشده در استان به دلايل کاملا ناخواسته بوده است، گفت: مردم خوب، صبور و مقاوم استان ترديد نداشته باشند که دولت گوش شنواي صداي اعتراض بحق آنهاست و همه سعي و تلاش خود را براي حل سريع مشکل بي‌آبي ناشي از خشکسالي بي‌سابقه کشور و انباشت مشکلات باقي‌مانده از سال‌هاي گذشته، به کار خواهد بست. رئيس‌جمهور با تأکيد بر ضرورت پاسخ‌گويي مقام‌هاي استان به مردم و تشريح دلايل وضعيت ايجادشده به صورت کاملا شفاف و دقيق به مردم به استاندار خوزستان دستور داد از همه امکانات لازم در استان و همچنين استان‌هاي هم‌جوار استفاده کرده و با هماهنگي و همکاري همه دستگاه‌ها نسبت به حل سريع مشکلات ايجادشده اقدام کند. رئيس‌جمهور همچنين با اشاره به سفر معاون اول رئيس‌جمهور به استان براي بررسي و پيگيري از نزديک مشکلات به نمايندگي از رئيس‌جمهور و دولت، تأکيد کرد هماهنگي‌هاي لازم براي حداکثر استفاده از ظرفيت اين حضور براي رفع سريع مشکلات انجام شود.


سيد‌ابراهيم رئيسي هم در نشست ويژه بررسي مسائل استان خوزستان با حضور علي شمخاني دبير شوراي عالي امنيت ملي، با بيان اينکه در روزهاي شروع به کار دولت، درگير مسائل مختلف هستيم، گفت: ما بايد با مردم حرف بزنيم و آنها را محرم بدانيم. اگر امروز به هر دليلي کمبودي وجود دارد، هر‌کدام از کمبودها دلايلي دارند. يک‌سري دلايل طبيعي هستند و يک‌سري مشکلات ديگر هم وجود دارند اما اين را بايد با مردم گفت. به هيچ عنوان سخن‌نگفتن، در ميان نگذاشتن و نقش‌ندادن به مردم را نمي‌پسندم و معتقدم بايد به مردم نقش داد. ما بايد به مردم بگوييم امروز داشته‌هاي ما در آب، برق و گاز اين‌قدر است و دلايل آن را هم بيان کنيم. مردم يقين بدانند که خودشان مشارکت خواهند کرد. آب شرب مسئله اولويت مردم است و حتما بايد در اولويت حل شود و به هيچ عنوان مردم نبايد مشکل آب آشاميدني داشته باشند. رئيسي درباره دام هم عنوان کرد: مسئله حفظ دام مردم به دليل حساسيت‌هايي که به‌عنوان سرمايه اساسي در زندگي مطرح است در اولويت قرار دارد. بنابراين بايد در اولويت قرار بگيرد و مورد توجه باشد.
او درباره مسئله تأمين خسارت‌ها گفت: بايد به مردم اطمينان داد خسارت‌هايي که در اين قضيه متحمل شده‌اند به نحو مقتضي تأمين شود و عزيزاني که دچار خسارت شده‌اند خسارت‌هاي آنها به نحوي مورد توجه قرار گيرد و اين نکته مورد توجه است.


واکنش ابراهيم رئيسي به اعتراضات در خوزستان
اعتراضات اخير خوزستان به بحران بي‌آبي پاي رؤساي جمهوري سابق را هم به ميان کشيده است. برخي معتقدند طرح‌هايي که در دولت‌هاي گذشته به اجرا گذاشته شده مسبب بحران امروز است. ادعايي که حداقل محمد خاتمي آن را پذيرفته. رئيس دولت اصلاحات در بيانيه‌اي از جان‌باختن شهروندان در جريان اعتراضات اظهار تأسف کرده. او مسئوليت اين وضع را برعهده همه «دولت‌ها در گذشته و حال» دانسته است. خاتمي گفته است: «مردم بحق ناراضي هستند و نسبت به آنچه بر آنان مي‌گذرد اعتراض دارند».

در اين ميان محمدعلي ابطحي چهره سياسي اصلاح‌طلب و رئيس دفتر رئيس‌جمهور در دولت اصلاحات در توييتر نوشت: هر وقت تقّي به توقي مي‌خورد يک خبر دروغ وايرال مي‌شود که در زمان آقاي خاتمي قرارداد فروش سي‌ساله آب با کويت از رود کرخه بسته شده. جهت اطلاع، هيچ قراردادي درمورد انتقال آب با کويت درمورد انتقال آب بسته نشده است.

از آن سو پخش کليپي از سعيد محمد درباره پروژه انتقال آب هم واکنش‌برانگيز شده تا جايي که در بيانيه‌اي اعلام کرده صحبت‌هايش تقطيع شده بوده. در اين بيانيه آمده است: «قرارگاه سازندگي خاتم‌الانبيا در هيچ‌يک از پروژه‌هاي خود هيچ‌گاه حتي يک متر مکعب آب از استان خوزستان را خارج نکرده و با توجه به اينکه چندين پروژه هم در اين خصوص مطرح بوده، اما فرمانده وقت قرارگاه جناب آقاي سعيد محمد علي‌رغم فشارهاي وزارت نيرو کليه اين طرح‌ها را در سال ۹۹ تعطيل کرده است و لذا نشر چنين مطالبي صرفا در جهت تخريب ايشان بوده است؛ و همچنين لازم به ذکر است، آبي که امروز در لوله‌هاي شهرهاي اهواز، خرمشهر، آبادان و شادگان و برخي شهرهاي ديگر جريان دارد از محل سد کرخه و توسط طرح آب‌رساني غدير که هر دو پروژه جزئي از پروژه‌هايي بوده که توسط ايشان در آن زمان احداث شده است و در انتها يادآور مي‌شود قرارگاه خاتم در احداث پروژه‌هاي آب‌رساني در استان خوزستان نيز پيش‌گام بوده که مي‌توان به‌عنوان نمونه پروژه انتقال آب غيزانيه در ۳۰ روز به ۸۰ روستا را اشاره کرد و همچنين در زمان بحران و سيل سال ۹۸ استان خوزستان پيش از همه در وسط ميدان و در جهت مديريت بحران سيل حضور داشته و عملکرد به‌موقع قرارگاه در اين زمينه از ورود آب به شهر اهواز جلوگيري کرده است».

اما عبدالرضا داوري، مشاور اسبق احمدي‌نژاد در توييتي و در واکنش به اظهارات اخير احمدي‌نژاد درباره بحران کم‌آبي در خوزستان و اعتراضات نوشت: ‏محمود احمدي‌نژاد در تمام دوران هشت‌ سال دفاع مقدس، حتي براي يک ساعت در جبهه خوزستان حاضر نبوده تا از مردم و خاک خوزستان در برابر دشمن بعثي دفاع کند. او در دولتش هم با استاني‌کردن مديريت آب، خوزستان را به بي‌آبي و خشکسالي کشاند. احمدي‌نژاد، دلسوز خوزستان نيست. 
 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar