اعتماد/متن پيش رو در اعتماد منتشر شده و بازنشر آن در آخرين خبر به معناي تاييد متن منتشر شده نيست

اعتراض‌ها به تنش‌هاي آبي خوزستان در حالي شامگاه جمعه نيز در چند شهرستان استان خوزستان ادامه داشت که خبرهايي در خصوص برگزاري تجمع‌هاي اعتراضي مشابه در حمايت از مردم خوزستان يا به ‌منظور بيان مطالبات مشابه در برخي استان‌هاي همجوار و نزديک به استان خوزستان نيز به گوش مي‌رسد و از جمله شهرهاي اليگودرز لرستان و شاهين‌شهر استان اصفهان شاهد اين دست تجمع‌هاي اعتراضي شهروندان‌شان بودند. تجمع‌هايي که البته در مواردي به خشونت کشيده شد و حتي به کشته و زخمي شدن چند نفر ديگر انجاميد. آن ‌هم در حالي که بنا بر اعلام برخي منابع محلي و شهروندان اين استان‌ها، وضعيت اينترنت نيز نامساعد بوده و اين درحالي است که فرماندار اليگودرز اعلام کرده که اين شهر به ‌دليل شرايط خاص ناشي از همه‌گيري کرونا و قرار گرفتن در منطقه قرمز، به‌ حالت «نيمه‌تعطيل» درآمده است. آن‌طور که خبرگزاري جمهوري اسلامي به ‌نقل از فرماندار اليگودرز گزارش داده، «مشاغل رتبه‌هاي 3 و 4 تعطيل شده‌اند.» ماشاالله نعمتي عصر پنجشنبه به ايرنا گفته است: «در صورت رعايت نکردن شيوه‌نامه‌هاي بهداشتي، واحدهاي صنفي متخلف پلمب و به مراجع قضايي معرفي خواهند شد.» همزمان در گزارشي که خبرگزاري صداوسيما از آخرين وضعيت اين اعتراض‌ها در شهرستان اليگودرز منتشر کرد، آمده است: «تيراندازي‌هاي مشکوکي از طرف برخي عوامل ناشناس آغاز شد. نتيجه اين تيراندازي‌ها هدف قرار گرفتن يک جوان ۲۰ ساله بود. همچنين در اين تيراندازي‌ها دو نوجوان ۱۶ ساله نيز زخمي شدند.» در بخش ديگري از اين گزارش همچنين دو ويديو از «صحبت‌هاي پدرِ جوان جانباخته حوادث اليگودرز» و «پدربزرگ يکي از مجروحان حوادث اليگودرز» نيز منتشر و در ادامه تاکيد شده که «نيروهاي حافظ امنيت در برخي خيابان‌هاي اليگودرز حضور يافتند.» گفتني است برخي منابع جوان 20 ساله کشته شده در جريان اعتراض‌هاي شهرستان اليگودرز را «اميد آذرخوش» معرفي کرده اما گزارش مستندي از عامل يا عواملي که در تيراندازي به او نقش داشتند، منتشر نشده است.


همچنين بنا بر گزارش ديگري که خبرگزاري صداوسيما از آخرين وضعيت اعتراض‌ها در استان خوزستان منتشر کرد، آمده است: «درپي تنش‌هاي آبي به وجود آمده در خوزستان در چند شب گذشته تجمعاتي در استان شکل گرفته بود. شب‌هاي گذشته در برخي شهر‌هاي استان خوزستان همچون ماهشهر، شادگان، دشت آزادگان، هويزه، شوش و ايذه و در مواردي هم دزفول که در روز‌هاي گذشته شاهد اعتراضات مردمي بود.» اين گزارش اگرچه اشاره‌اي به تعداد کشته‌شدگان اين اعتراض‌ها طي بيش از يک هفته گذشته ندارد اما از اين خبر داده که 2 برادر که هر دو از ماموران نيروهاي انتظامي بودند، هدف حملاتي از سوي عناصري ناشناس قرار گرفته‌اند. بنا بر گزارش خبرگزاري صداوسيما، «ستوان دوم ضرغام‌پرست» يکي از اين دو مامور انتظامي در جريان اين ناآرامي‌ها به شهادت رسيده و برادرش نيز از ناحيه پا مجروح و براي مداوا به مرکز درماني منتقل شده است. از سوي ديگر مراسم خاکسپاري هادي بهمني، معترض 17ساله‌اي که در اعتراضات سه‌شنبه شب ايذه کشته شد، روز پنجشنبه در روستاي سوسن ايذه برگزار شد. 


اين اعتراض‌ها اما در شرايطي همچنان ادامه دارد که طي روزهاي گذشته هيات‌هايي از جانب رياست‌جمهوري، رييس مجلس شوراي اسلامي، رييس قوه قضاييه و همچنين رييس‌جمهوري منتخب به منطقه اعزام شده و عصر ديروز نيز معاون اول رييس‌جمهوري عازم منطقه شد. همچنين رهبر انقلاب پيش از ظهر ديروز در سخناني که پس از دريافت نوبت دوم واکسن کرونا مطرح کردند، نسبت به بي‌توجهي به توصيه‌هايي که طي سال‌هاي گذشته درباره وضعيت آب استان خوزستان صورت گرفته، ابراز نارضايتي کرده و در بخشي ديگر از سخنان‌شان با اشاره به اين اعتراض‌ها گفتند: «مردم ناراحتي خود را بروز دادند اما هيچ گله‌اي از آنها نمي‌توان داشت؛ چراکه مساله آب، آن‌ هم در آن آب‌وهواي گرم خوزستان مساله کوچکي نيست.» ايشان با اشاره به حضور وفادارانه و فداکارانه مردم خوزستان در خط مقدم مشکلات 8سال دفاع مقدس گفتند: «اين مردم نبايد دچار مشکلات باشند و اگر به وقت خود به کار مردم رسيدگي مي‌شد، اين وضعيت ايجاد نمي‌شد.» جالب آنکه پيش از اين سخنان رهبري، معترضان در برخي تجمع‌هايي که طي اين مدت تشکيل شد، در شعارهاي‌شان با گلايه از بي‌توجهي مسوولان به وضعيت اين مناطق، تاکيد کردند که حاضر به کوچ و خروج از اين مناطق نيستند و شهرهاي محل سکونت‌شان را رها نخواهند کرد؛ بلکه خواهان توجه و تدبير مسوولان براي حل مشکلات و تعامل بيشتر حاکميت با شهروندان ساکن اين مناطق هستند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar