همشهري/متن پيش رو در همشهري منتشر شده و بازنشرش در آخرين خبر به معناي تاييد آن نيست

به‌طور موقت طرح موسوم به صيانت از حقوق کاربران از دستور کار مجلس خارج شده اما با همه مخالفت‌هاي صورت‌گرفته حاميان طرح مي‌خواهند آن را مجددا به صحن بياورند
 
عمادالدين قاسمي‌پناه/ روز گذشته قرار بود نمايندگان مجلس در مورد بررسي طرح حمايت از «حقوق کاربران و خدمات پايه کاربردي فضاي مجازي» در چارچوب اصل85 قانون اساسي راي‌گيري کنند. طبق اين اصل، طرح نه در صحن علني که در کميسيون و به دور از چشم نمايندگان و آحاد مردم بررسي، تصويب و براي آنچه عنوان «اجراي آزمايشي قانون» بر آن گذاشته شده، ابلاغ مي‌شود. از ابتداي شروع جلسه روز گذشته، موافقان و مخالفان اصل هشتادوپنجمي شدن طرح ثبت‌نام کردند، اما درنهايت به‌علت کمبود وقت راي‌گيري براي بررسي طرح، در خارج از صحن علني انجام نشد. به همين‌خاطر بررسي اين موضوع به‌طور موقت از دستور جلسه خارج و به زماني ديگر موکول شد. البته اين زمان مي‌تواند امروز و فردا يا هفته ديگر باشد. خبرها از مجلس حاکي است که 38نماينده با بررسي اين طرح ذيل اصل85 موافق و 55نماينده مخالف بررسي آن به دور از چشم نمايندگان و مردم بوده‌اند. اين در حالي است که از روز يکشنبه گذشته مخالفت با اين طرح از سوي مردم، متخصصان و مقام‌هاي دولتي و غيردولتي شدت گرفت و در ساعات پاياني روز يکشنبه و تا بامداد روز دوشنبه به اوج رسيد. همچنين کارزاري که در فضاي مجازي براي مخالفت با اين طرح راه افتاده، تا زمان نوشتن اين گزارش 420هزار امضا جمع‌آوري کرده است.


نامه‌هاي وزير ارتباطات
يکي از مخالفان طرح، وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات بود که نامه‌نگاري‌هاي او با رئيس‌جمهور منتخب و رئيس مجلس که در تاريخ‌هاي 6 و 23تير صورت گرفته بود، يکشنبه شب رسانه‌اي شد.محمدجواد آذري‌جهرمي در نامه‌اي به رئيس مجلس که در تاريخ 23تير نوشته شده و شامل 20صفحه و 33بند است، طرح مزبور را به‌طور مشروح، مورد نقد و بررسي قرار داده است. در بخشي از مقدمه اين نامه آمده است، «باوجودي که درخصوص اين مشکلات (اشاره به اهداف طرح) اتفاق نظر وجود دارد و همه کارشناسان و ذينفعان نسبت به اين مشکلات دغدغه‌مندي دارند، رويکرد حل مشکل در طرح پيشنهادي مجلس به‌نحوي است که خود، معضلي جديد در اعتماد‌سازي به نظام حکمراني فضاي مجازي کشور به‌دنبال خواهد داشت و در مواردي مي‌تواند معضلات اجتماعي، مديريتي و حقوقي جديدي ايجاد کند.»

مخالفت نمايندگان و مسئولان
از جمله مخالفان اين طرح، مي‌توان به مجتبي توانگر، نماينده تهران و رئيس کميسيون اقتصاد ديجيتال مجلس، روح‌الله نجابت، نماينده مردم شيراز در مجلس و رضا قرباني‌اصل، دبير شوراي اجرايي فناوري اطلاعات اشاره کرد.
مجتبي توانگر در توييتي نوشته: «اين طرح هيچ ربطي به فرمايشات رهبري مبني بر ساماندهي فضاي مجازي ندارد. هيچ فوريتي ندارد و احتمالا شوراي نگهبان هم با آن مخالفت مي‌کند.» او همچنين به نمايندگان هشدار داده «در دامي که براي دولت آقاي رئيسي طراحي شده، نيفتند» و با اين طرح مخالفت کنند.روح‌الله نجابت هم با اشاره به اينکه به اين طرح رأي منفي مي‌دهد، ساماندهي فضاي مجازي را ازجمله اولويت‌هاي امروز کشور دانسته است. با اين حال توصيه کرده که با روي کار آمدن دولت جديد لايحه مربوطه از جانب دولت ارائه شود.رضا باقري‌اصل هم به تعداد نمايندگان مخالف اشاره کرده و گفته است: «تا قبل از خروج از دستور طرح صيانت 3 برابر موافقان، نمايندگان براي مخالفت با اصل هشتادوپنجمي شدن اين طرح ثبت‌نام کردند. او همچنين به اين موضوع اشاره کرده که نظر مجلس به سمت کارشناسي‌تر شدن و اخذ نظر ذينفعان اصلي که کسب‌وکارها و نوآوران عصر ديجيتال کشور هستند گرايش پيدا کرده است.»

مخالفت گسترده کسب‌وکارها
درحالي‌که حاميان طرح عنوان مي‌کنند که مي‌خواهند از کاربران و کسب‌وکارهاي اينترنتي حمايت کنند، اما واکنش‌هاي کسب‌وکارها و نمايندگي‌هاي اصناف اين حوزه نشانگر مخالفت آنها با اين طرح است.يکي از اين واکنش‌ها مربوط به بيانيه‌اي است که از سوي 50کسب‌وکار فعال در اين حوزه که همگي شناخته شده هستند، منتشر شده است.
آنها در بخشي از اين بيانيه نوشته‌اند: «ما صريحا اعلام مي‌کنيم محدودسازي سرويس‌دهندگان خارجي و مسدود کردن آنها به هيچ وجه به‌کسب‌وکارهاي ايراني کمک نمي‌کند. مهم‌ترين حمايتي که دولت و نهادهاي سياستگذار مي‌توانند از کسب‌وکارهاي ايران داشته‌ باشند، کاهش دخالت‌ها و رفع ده‌ها مجوز و محدوديت غيرضروري است که هر روز بر ما تحميل مي‌شود.»همچنين هيأت مديره سازمان نظام صنفي رايانه‌اي تهران طي نامه‌اي به رئيس‌جمهور منتخب با اين طرح مخالفت کرده است. در اين نامه با اشاره به اينکه درصورت تصويب اين طرح ۳۰۰هزار کسب‌و‌کار کوچک و متوسط و مشاغل خانگي فعال در شبکه‌هاي اجتماعي در معرض خطر تعطيلي قرار مي‌گيرند، تأکيد شده که تصويب اين طرح با محتواي فعلي، کاربران حقيقي و حقوقي را به برزخي بزرگ خواهد برد و حاکميت و دولت را نيز دچار چالشي بزرگ‌تر خواهد کرد.

  اسامي نمايندگان  موافق طرح
نام نمايندگاني که روز گذشته موافق بررسي اين طرح براساس اصل85 بودند، به اين شرح است:


مهدي سعادتي بيشه‌سري، نماينده بابل
سيدجواد حسيني‌کيا، نماينده سنقرکليايي (کرمانشاه)
زهره‌سادات لاجوردي، نماينده تهران
احمد راستينه‌هفشجاني، نماينده شهرکرد
فاطمه محمدبيگي، نماينده قزوين
محمود احمدي بيغش، نماينده شازند(استان مرکزي)
محمدتقي نقدعلي، نماينده خميني شهر (استان اصفهان)
سيدمحمدرضا ميرتاج‌الديني، نماينده تبريز
حبيب‌الله دهمرده، نماينده زابل
نصرالله پژمان‌فر، نماينده مشهد
علي‌اصغر باقرزاده، نماينده بابلسر
حسن نوروزي، نماينده رباط کريم و بهارستان
محمدرضا احمدي، نماينده رشت
مجيد نصيرايي، نماينده طبس و فردوس
جبار کوچکي نژاد ارم‌ساداتي، نماينده رشت
احمد حسين فلاحي، نماينده همدان
غلامرضا منتظري، نماينده گرگان و آق قلا
علي بابايي کارنامي، نماينده ساري
جعفر راستي، نماينده شبستر
مرتضي آقاتهراني، نماينده تهران
رضا تقي‌پور انوري، نماينده تهران
سيدمصطفي آقاميرسليم، نماينده تهران
غلامحسين رضواني، نماينده تهران
مهدي باقري، نماينده زنجان
محمدمهدي زاهدي، نماينده کرمان
سيدعلي يزدي خواه، نماينده تهران
حسين ميرزايي، نماينده اصفهان
حسين جلالي، نماينده رفسنجان
بيژن نوباوه‌وطن، نماينده تهران
لطف‌الله سياهکلي، نماينده قزوين
جواد نيک‌بين، نماينده کاشمر
روح‌الله ايزدخواه، نماينده تهران
ابوالفضل ابوترابي، نماينده اصفهان
سيد احسان قاضي ‌زاده‌هاشمي، نماينده مشهد
علي خضريان، نماينده تهران
روح‌الله عباسپور، نماينده آوج و بويين زهرا (قزوين)
محمدمهدي فروردين، نماينده فيروزآباد (استان فارس)
سيدمحمود نبويان، نماينده تهران

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar