کيهان/متن پيش رو در کيهان منتشر شده و انتشار آن در آخرين خبر به معناي تاييد تمام يا بخشي از آن نيست

در پايان چهارمين دور مذاکرات ميان عراق و آمريکا، دو طرف توافق کردند همه نيروهاي جنگي آمريکا تا پايان سال ۲۰۲۱ از عراق خارج شوند. اما بررسي متن توافق نشان مي‌دهد ابهامات زيادي درمورد حضور نيروهاي آمريکايي در عراق وجود دارد و اين نيروها همچنان با عناوين ديگري در عراق باقي خواهند ماند!

پارلمان عراق دي ماه 1398 مصوبه اخراج نيروهاي آمريکايي از اين کشور را تصويب کرد، ولي به خاطر فشارهاي آمريکا و نيروهاي وابسته به آن در عراق، هنوز اين مصوبه اجرايي نشده است.
گفت‌و‌گوهايي بين عراق و آمريکا براي اجرايي کردن اين مصوبه انجام گرفت و سرانجام با توافق ديروز، اين موضوع ظاهرا فيصله پيدا کرد.
طبق بيانيه مشترک منتشر شده پس از اين ديدار، نيروهاي رزمي آمريکا تا پايان سال 2021 از عراق خارج مي‌شوند. پيش از اين روزنامه نيويورک تايمز اعلام کرده بود بعيد است آمريکا 2500 نظامي خود در عراق را خارج کند و احتمالا تحت عناوين ديگري تمام اين 2500 نظامي را در عراق نگه خواهد داشت. نگاهي به بندهاي توافق اخير آمريکا و عراق نيز نشان دهنده اين است که نظاميان آمريکايي احتمالا با عناوين ديگري در عراق باقي مي‌مانند.
«فواد حسين»، وزير خارجه عراق و آنتوني بلينکن، وزير امور خارجه آمريکا رياست هيئت‌هاي بغداد و واشنگتن را در چهارمين و آخرين گفت وگو را برعهده داشتند. طبق بيانيه مشترک، دو طرف مجدداً بر اهميت اين مباحث که بر تقويت مشارکت استراتژيک بلندمدت تعريف شده در توافق نامه چارچوب استراتژيک تاکيد کرده و بر موضوعات کليدي شامل ثبات منطقه، بهداشت، تغييرات آب و هوايي، بهره‌وري و استقلال انرژي، مسائل مربوط به کمک‌هاي بشردوستانه و حقوق بشر‌، همکاري اقتصادي‌، تبادل فرهنگي و آموزشي و ساير موضوعات تمرکز داشتند.
همچنين عراق بيانيه‌اي مفصل درباره تلاش‌هاي مستمر خود در جهت بازگشت ايمن و داوطلبانه آوارگان ارائه داد و آمريکا متعهد شد که به حمايت خود از اين تلاش‌ها ادامه دهد. آمريکا نيز بار ديگر «بر احترام به حاکميت عراق و قوانين آن تاکيد کرده و متعهد شد که همچنان به تامين منابع مورد نياز عراق براي حفظ تماميت ارضي خود ادامه دهد.» طبق بيانيه مذکور دولت عراق بار ديگر تعهد خود را براي محافظت از اعضاي ائتلاف بين‌المللي که به نيروهاي امنيتي عراق مشاوره و آموزش مي‌دهند!! يادآور شد و تأکيد کرد که همه نيروهاي ائتلاف ضد داعش به دعوت دولت، در عراق کار مي‌کنند!
دو هيئت همچنين تأکيد کردند که پايگاه‌هاي ميزبان نيروهاي آمريکايي و ديگر اعضاي ائتلاف بين‌المللي پايگاه‌هاي عراقي هستند که براساس قوانين موجود عراق اداره مي‌شوند نه پايگاه‌هاي آمريکايي يا قوانين ائتلاف بين‌المللي و همچنين حضور بين‌المللي پرسنل در عراق فقط براي حمايت از دولت عراق در جنگ با گروه تروريستي داعش است. علاوه‌بر اين دو هيئت توافق کردند پس از پايان بحث و گفت وگوهاي تيم‌هاي فني، روابط امنيتي کاملاً به ارائه مشاوره، آموزش و همکاري اطلاعاتي محدود شود و تا ۳۱ دسامبر ۲۰۲۱ نيروهاي جنگي آمريکا از عراق خارج شوند.
مطابق بيانيه نهايي، آمريکا قصد دارد به پشتيباني خود از نيروهاي امنيتي عراق از جمله نيروهاي پيشمرگه ادامه دهد تا توانايي آنها در مقابله با تهديدها را افزايش دهد!
همه آمريکايي‌ها خارج نمي‌شوند!
يکي از اعضاي هيئت مذاکره‌کننده عراق که در واشنگتن حضور دارد، در اين زمينه گفت که فقط نيروهاي رزمي آمريکا از عراق خارج خواهند شد. وي به شبکه خبري روسيا اليوم گفت که حمايت هوايي آمريکا، اقدامات مستشاري و جنگنده‌هاي اف-16 همچنان به قوت خود باقي خواهد بود. اين منبع تأکيد کرد که اين خروج، شامل نيروهاي ائتلاف موسوم به ضد داعش نخواهد بود!
هم متن بيانيه و هم، همين سه جمله پاياني پاراگراف بالا، گزارش اخير نيويورک تايمز در مورد دروغين بودن خروج آمريکايي‌ها از عراق را تاييد مي‌کند!
حشد‌الشعبي: به طور کامل بايد خارج شويد
جنبش النجباء عراق در واکنش به بيانيه پاياني ديدار سران عراق و آمريکا و تاکيد بر پايان ماموريت رزمي آمريکا در عراق در پايان ۲۰۲۱ تاکيد کرد که عراقي‌ها خواهان خروج کامل آمريکا از کشورشان هستند.
نصر الشمري معاون دبيرکل جنبش النجباء عراق در گفت‌وگو با الميادين گفت: «ما به آمريکايي‌ها اعتمادي نداريم و با هيچ‌گونه حضور نيروهايشان در خاک عراق موافق نيستيم... ما با حضور آمريکا مخالفيم و خواهان خروج کامل نظاميان آمريکايي هستيم».
اين مقام جنبش النجباء، در پايان افزود: «کساني که بر حضور آمريکا در عراق اصرار دارند مي‌خواهند با حمايت خارجي حد و‌اندازه خود را بزرگ جلوه دهند.» الشمري با بيان اينکه « آسمان عراق در کنترل نظاميان آمريکايي است»، گفت: «جرايم آمريکا در عراق و به خصوص ترور فرماندهان شهيد حاج قاسم سليماني و شهيد ابومهدي المهندس از طريق نيروي هوايي آمريکا انجام شده است».

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar