پارسينه/متن پيش رو در پارسينه منتشر شده و انتشار آن در آخرين خبر به معناي تاييد تمام يا بخشي از آن نيست
 
گروهي از اعضاي هر دو حزب مجلس نمايندگان آمريکا قطعنامه‌اي معرفي کرده و از اتحاديه اروپا خواسته‌اند تمايز موجود فعلي ميان حزب‌الله به عنوان سازماني سياسي و نظامي را حذف کنند.  

اين قطعنامه را ۵ قانونگذار حزب دموکرات و ۵ قانونگذار حزب جمهوري‌خواه معرفي کرده‌اند و خواسته‌اند کشور‌هاي عضو اتحاديه اروپا تمام حزب‌الله را به عنوان «سازمان تروريستي» بشناسند.

آمريکا، حزب‌الله لبنان را در فهرست سازمان‌هاي اصطلاحاً «تروريستي» از منظر اين کشور قرار داده است. برخي از کشور‌هاي اروپايي ميان شاخه نظامي حزب‌الله و شاخه سياسي آن تمايز قائل شده‌اند.

کشور‌هاي عضو اتحاديه اروپا، شاخه نظامي حزب‌الله را در فهرست تحريم‌هاي مرتبط با گروه‌هاي اصطلاحاً تروريستي قرار داده‌اند، اما شاخه سياسي حزب‌الله مشمول چنين تحريم‌هايي نيست.

«تد داچ»، عضو رئيس کميته فرعي امور خاورميانه، آفريقاي شمالي و مبارزه با تروريسم گغت: «ما مي‌خواهيم اتحاديه اروپا اجازه ندهد شاخه اصطلاحاً سياسي حزب‌الله آزادانه فعاليت کند. مي‌خواهيم اتحاديه اروپا در مقابله کامل با اين گروه تروريستي و شبکه جهاني مجرمانه‌اش به ما ملحق شود.»

آمريکا از چند سال پيش در راستاي تلاش براي پايين آوردن محبوبيت حزب‌الله در لبنانکشور‌هاي اروپايي را براي تروريستي اعلام کردن کل حزب‌الله تحت فشار شديد قرار داده است. آمريکا همچنين چندين بانک و شخصيت لبناني را به اتهام ارتباط حزب‌الله در فهرست تحريم قرار داده است.

اقدامات آمريکا در لبنان بار‌ها مورد انتقاد کارشناسان و تحليلگران سياسي قرار گرفته که مي‌گويند حزب‌الله نقش مهمي در حفظ آرامش و ثبات لبنان و مبارزه با گروه‌هاي تروريستي و افراطي در منطقه داشته است.

در همين راستا، دولت انگليس دي‌ماه سال ۱۳۹۸ نام جنبش مقاومت «حزب‌الله» لبنان را به صورت کامل در ليست سازمان‌هايي که از نظر لندن تروريستي است، قرار داد.   «اسرائيل کاتص» وزير خارجه وقت رژيم صهيونيستي چندي بعد اعلام کرد که لندن اين اقدام را بنا به درخواست تل‌آويو انجام داده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar