کيهان/متن پيش رو در کيهان منتشر شده و انتشار آن در آخرين خبر به معناي تاييد تمام يا بخشي از آن نيست

سخنگوي وزارت خارجه فرانسه ادعا کرد اگر ايران به ميز مذاکرات برنگردد، لغو تحريم‌ها به تأخير مي‌افتد.
به گزارش يورو نيوز؛ اگنس فون درمول، گفت: «ضروري است که ايران به ميز مذاکره برگردد. در جريان شش دور گذشته پيشرفت‌هايي حاصل شده است اما ايران، با اعمالش، همچنان به وخامت اوضاع هسته‌اي ادامه مي‌دهد. اگر ايران همين راه را ادامه دهد، نه تنها زمان رسيدن به توافقي براي لغو تحريم‌ها به تأخير مي‌افتد بلکه اين احتمال وجود دارد که مذاکرات وين پايان يابد و فرصت احياي برجام به خطر بيفتد.»
درمول در ادامه گفت: «ما در حال رايزني نزديک با شرکاي اروپايي خود و ساير شرکاي برجام همچنين با ايالات متحده درباره اين وضعيت هستيم؛ با اين هدف که مذاکرات هرچه سريعتر از سر گرفته شوند و يک توافق حاصل گردد.»
اظهارات اين مقام فرانسوي در حالي است که مذاکرات ظرف 5 ماه گذشته ادامه داشت اما در اثر کارشکني و زياده‌خواهي آمريکا (و همراهي سه دولت اروپايي) به هيچ نتيجه‌اي در زمينه لغو توأم با ضمانت 1500 تحريم پسابرجامي نرسيد؛ بلکه آمريکايي‌ها حتي با لحني طلبکارانه خواستار افزايش برخي تعهدات ايران در برجام و همچنين طرح طلبکارهاي جديد (در حوزه قدرت دفاعي منطقه‌اي ايران) شدند.
به بيان ديگر اگر بنا بود توافقي حاصل شود و حداقل حقوق ايران در زمينه لغو تحريم‌ها و اخذ تضمين لازم تأمين گردد، بايد در همين 5 ماه اتفاق مي‌افتاد اما آمريکا و سه دولت اروپايي ثابت کردند هيچ انگيزه سازنده در اين زمينه ندارند و صرفاً مي‌خواهند کلاهبرداري 6 سال گذشته را تکرار کنند.
دولت فرانسه يکي از طرف‌هاي برجام است که پس از خروج آمريکا از برجام (ارديبهشت 97)، از ترامپ پيروي کرد و توافق‌هاي اقتصادي انجام شده را زير پا گذاشت. اين نقض قراردادها (توتال، پژو و رنو و ايرباس) همچنان ادامه دارد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar