ايسنا/متن پيش رو در ايسنا منتشر شده و بازنشرش در آخرين خبر به معناي تاييد آن نيست

دموکراسي وابسته به برابري فرصت‌ها است اگر دولت‌ها سلاح‌هاي سياسي که در دسترس مخالفان شان نباشند به دست بياورند کنار زدن آنها سخت‌تر خواهد شد. آنها اکنون به حدي از اين سلاح ها دارند که اين سوال به ذهن مي‌آيد چطور يک استبداد به مجرد برقرار شدن ممکن است بتواند دوباره سرنگون شود .

 روزنامه گاردين در تحليلي به قلم جورج مون بيوت نوشته است: "جاسوس افزار پگاسوس که استفاده گسترده از آن از سوي دولت‌ها از جمله توسط گاردين فاش شد يکي از جديدترين انواع نيرو هاي نامتقارن است. قابليت نفوذ به زندگي يک شخص از راه دور و رديابي کردن هر حرکت و کلمه و قصد آنها به مستبدين قدرتي بي‌سابقه مي‌دهد. اين همه ما را تبديل به مخبراني عليه خودمان مي‌کند.

اکنون نيز کساني که هدف اين جاسوسي قرار مي‌گيرند نمي‌توانند به شکلي صلح‌آميز و دموکراتيک براي تغيير دادن و جايگزين کردن يک دولت بدون آن که برنامه‌هاي آنها از قبل فاش و به احتمال زياد دفع شوند، برنامه‌ريزي کنند.

از زمان فروريزي ديوار برلين مستبدين يک راهبرد جديد براي حکومت مداوم بهينه سازي کرده‌اند: حفظ فرايند و ظاهر دموکراسي از جمله انتخابات و پارلمان‌ها در ضمن تضمين اينکه کار کرد نداشته باشد. قدرت از ساختارهاي دموکراتيک بيرون کشيده و به جايي منتقل مي‌شود که در آن به ندرت به چالش کشيده شود: يعني يک حلقه داخلي که با نيروهاي پول و آشنا سالاري، يک قوه‌ قضاييه مطيع و رسانه‌هاي متملق در برابر مخالفت ها محافظت مي‌شود.

نارندرا مودي، ويکتور اوربان، رجب طيب اردوغان، ياروسلاو کاچينسکي، ولاديمير پوتين و الکساندر لوکاشنکو همگي مي‌دانند که اين چطور کار مي‌کند .اعتراضات که ما از بلاروس تا هنگ‌کنگ شاهدشان بوده‌ايم اغلب غيرموثر مي‌شوند .

تعداد زيادي از معترضان به خيابان مي‌ريزند و اهرم  دموکراسي را که در گذشته منجر به سرنگوني حکومت‌هاي زيادي شده، به کار مي‌گيرند اما هيچ اتفاقي نمي‌افتد. مستبدان نشسته و منتظر مي‌مانند تا انرژي اعتراضات تحليل برود، سران را سرکوب و رهبران را زنداني مي‌کنند و مي‌دانند که ديگر لازم نيست از مردم بترسند .

آنها همچنين ابزارها براي پيروزي در انتخابات از طريق دست بردن، سرکوب يا اغفال و يا ناديده گرفتن نتايج در صورت باختن را دارند . هلال تاريخ ديگر به سمت عدالت خم نمي‌شود .

ابزارهاي تجسسي جديد مجموعه فوق العاده از تسليحات مدرن را تکميل مي کنند: تبليغات سياه در رسانه‌هاي اجتماعي، انديشکده‌هايي که از پول سياه براي تبديل کردن ايده‌هاي منزجر کننده به مفاهيم ظاهري عقل سليم استفاده مي کنند، سرکوب راي دهندگان، پر کردن دادگاه‌ها، راهپيمايي طولاني در نهادها، تعطيل کرد مخالفت در حوزه مدني، جنگ هاي فرهنگي که با هوشمندي پيگيري مي‌شوند . اين ها ابزارهاي هرچه بيشتر پيچيده قدرت استبدادي در دموکراسي‌هاي اسمي هستند .

بسياري از آنها در بريتانيا به کار گرفته مي شوند . هر چند سند و مدرکي دال بر استفاده دولت بريتانيا از جاسوس افزار پگاسوس وجود ندارد اما ما شاهد جاسوسي هرچه بيشتر اين دولت عليه شهروندان با استفاده از شبکه‌هاي جاسوسي توسعه يافته از سوي آژانس اطلاعات دولتي موسوم به GCHQ که توسط ادوارد اسنودن فاش شد و همچنين پليس مخفي به کار گرفته شده عليه معترضان صلح جو  بوده‌ايم ؛ تاکتيکي که در طي آن حتي از فريب کشاندن به روابط جنسي براي اغفال استفاده شد .

تنها ضعف باقي مانده دولت، بي‌کفايتي خودش است. دونالد ترامپ به اين خاطر از قدرت کنار زده نشد که نظام آمريکا کارکرد داشت بلکه به اين خاطر کنار رفت که يک مستبد بي‌کفايت بود . کسي که با تناقض رفتار مي‌کرد، دمدمي مزاج بود و تمرکز نداشت .

او فاقد آن چه که مودي، پوتين، اوربان، اردوغان، کاچينسکي و لوکاشنکو در تملک دارند بود يعني فاقد يک محرک راهبردي پيچيده براي قدرت .

بوريس جانسون، نخست وزير انگليس نيز به طرز چشمگيري يک مدير بي کفايت بوده همچنانکه ۱۳۰ هزار کشته همه‌گيري کوويد ۱۹ گواهي بر آن هستند .بايد منتظر بود و ديد که آيا او يک مستبد با کفايت است يا خير. او مطمئناً در سرکوب مخالفان موثرتر عمل کرده تا در اداره کشور. با اعطاي قراردادهاي پرمنفعت دوره همه گيري به نور چشمي‌ها و حملات به به برنامه‌ريزي قوانين به نفع غول هاي املاک، دولت او شروع  به ايجاد شبکه‌هاي آشنا سالاري و پارتي‌بازي کرده است؛ چيزي که براي همه مستبدين ضروري است ."

ترجمه علي مدني
 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar