وطن امروز/ « فروپاشي اسطوره «اسرائيل حامي يهود» » عنوان يادداشت روزنامه وطن امروز به قلم مهدي خانعلي‌زاده‌ است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد:

به بهانه حمايت بنيان‌گذاران يهودي شرکت معروف«بن‌ و جري» از تحريم فروش بستني به اسرائيل
 
ماجرا از يک خبر ساده شروع شد: شرکت بستني‌سازي «بن و جري» که يک برند معروف توليد بستني در آمريکاست، اعلام کرد ديگر محصولاتش را براي فروش در سرزمين‌هاي اشغالي عرضه نمي‌کند. اين اقدام در راستاي اعلام حمايت از فلسطينياني انجام شد که در جريان تجاوز اخير ارتش رژيم صهيونيستي به مناطقي در کرانه‌ باختري و همچنين نوار غزه، بي‌خانمان شدند يا اعضاي خانواده‌ خود را از دست دادند. 
اين اعلام رسمي از سوي يکي از نمادهاي صنعت مواد غذايي در آمريکا، براي سران اسرائيل بسيار گران تمام شد؛ بويژه آنکه دولت جديد صهيونيست‌ها به تازگي و با يک راي بسيار شکننده توانست هدايت امور را در سرزمين‌هاي اشغالي برعهده بگيرد و اصلا انتظار اين شوک اقتصادي- رسانه‌اي را نداشت. بر همين اساس، اين اقدام شرکت بستني‌سازي بن و جري، با واکنش تند و عصبي مقامات اسرائيل روبه‌رو شد. «نفتالي بنت» نخست‌وزير رژيم صهيونيستي که اين روزها بشدت مورد تهاجم سخنراني‌هاي «بنيامين نتانياهو» نخست‌وزير سابق قرار دارد، بايکوت فروش اين بستني در سرزمين‌هاي اشغالي را يک اقدام «يهودستيزانه» در قرن بيست‌ويکم ناميد و «يائير لاپيد» وزير خارجه‌ اين رژيم هم اين مساله را «پذيرش شرم‌آور يهودستيزي» ناميد و برخي مقامات ديگر اين رژيم هم آن را «نوعي تروريسم عليه اسرائيل» معرفي کردند. 
اين واکنش و کارزار گسترده‌ هيستريک و نامتعادل نسبت به اقدام يک شرکت بستني آمريکايي، فارغ از نتيجه‌ آن- که به گفته‌ اکثر کارشناسان، در نهايت با شکست ديگري براي تل‌آويو همراه خواهد بود- به عنوان يکي از نشانه‌هاي شرايط نامناسب، ناپايدار و زوال سياسي در حکومت صهيونيست‌ها ارزيابي شده است. 
از يک سو، برخي کارشناسان معتقدند اين عمليات و هجمه‌ رسانه‌اي عليه «بستني بن و جري» نوعي واکنش به رسوايي جاسوسي بزرگ اسرائيل از طريق نرم‌افزار رايانه‌اي «پگاسوس» است که تلاش مي‌کند اين رويداد مهم و پرسروصدا را به حاشيه ببرد و طبق معمول، با مظلوم‌نمايي صهيونيست‌ها به فراموشي سپرده شود. شرکت سايبري اسرائيلي «ان‌اس‌او» سازنده‌ نرم‌افزار جاسوسي پگاسوس است؛ نرم‌افزاري که به اسم مبارزه با جرائم و تروريسم در اختيار نهادهاي دولتي کشورهاي مختلف قرار گرفت اما براساس گزارش‌هاي منتشرشده، سياستمداران، خبرنگاران و فعالان حقوق بشر را مورد جاسوسي قرار داده است. به عنوان مثال، صهيونيست‌ها يکي از ۲ تلفن همراه امانوئل مکرون، رئيس‌جمهور فرانسه را مورد شنود و جاسوسي قرار داده‌اند. 
از طرف ديگر، دولت جديد اسرائيل که تحت فشارهاي شديد اجتماعي از سوي ساکنان سرزمين‌هاي اشغالي و همچنين رقباي سياسي خود قرار دارد، به دنبال دستاويزي براي جلب حمايت کاخ سفيد است. تاکيد مقامات رژيم صهيونيستي بر لزوم واکنش جو بايدن به مساله‌ تحريم فروش بستني‌هاي بن و جري در سرزمين‌هاي اشغالي هم بر همين مبناست تا بتوانند علاوه بر کاستن از فشار افکار عمومي، دولت آمريکا را نيز وادار به انجام اقدامات عيني و ميداني بيشتر در حمايت از دولت جديد صهيونيست‌ها کنند. 
اين مساله از آنجا براي اسرائيلِ اين روزها بسيار حائز اهميت است که حتي بنيان‌گذاران يهودي شرکت بستني بن و جري هم در يادداشتي که براي «نيويورک‌تايمز» نوشته‌اند، ضمن تاکيد بر حمايت از اين اقدام شرکت در تحريم فروش بستني در سرزمين‌هاي اشغالي، به غيرقانوني بودن اقدامات رژيم صهيونيستي در سرزمين فلسطين بنا بر مقررات و قوانين ايالات متحده اشاره کرده‌اند و اين يعني فروپاشي اسطوره‌ «اسرائيل حامي يهوديان».
بعد از تهاجم اخير نظاميان صهيونيست به منطقه‌ «شيخ جراح» در کرانه‌ باختري و تلاش براي بيرون راندن ساکنان اصلي و قديمي اين محله از خانه‌هاي‌شان براي حضور شهروندان صهيونيست در خانه‌ فلسطيني‌ها، يک موج بين‌المللي در مخالفت با جنايات رژيم صهيونيستي شکل گرفت که اين بار، بسيار فراتر از جريان‌هاي اسلامي، عربي و حتي چپ بود؛ تا جايي که بسياري از يهوديان در سراسر جهان، اقدام به برگزاري تجمع و امضاي بيانيه‌هاي اينترنتي در مخالفت با اقدامات اسرائيل کردند. همين يکپارچگي افکار عمومي در جهان باعث شد اقدامات جنايت‌بار صهيونيست‌ها در کرانه باختري و نوار غزه، خيلي زود با واکنش جدي سازمان‌هاي بين‌المللي و البته ترس سران اسرائيل روبه‌رو شود و کار به اعلام پذيرش آتش‌بس در برابر نيروهاي مقاومت فلسطين در 12روز برسد. 
حالا بنا به گفته‌ رسانه‌هاي بين‌المللي، ماجراي تحريم فروش يک شرکت بستني معروف آمريکايي در سرزمين‌هاي اشغالي، يک بار ديگر مشخص کرد بنيان‌هاي اجتماعي- سياسي اين رژيم تا چه اندازه سست و لرزان است و ديگر برچسب «يهودستيزي» و مظلوم‌نمايي با «هولوکاست» هم نمي‌تواند به تثبيت جايگاه تل‌آويو کمک کند. اسرائيل که از ابتداي اشغال فلسطين، با مشکلي به نام «عدم مشروعيت» روبه‌رو بوده و اقدامات بسياري را- نظير برگزاري دادگاه محاکمه سران آلمان نازي مثل آدولف آيشمن- براي مشروعيت‌بخشي به جنايات خود انجام داده، در سال‌هاي اخير به بن‌بست مشروعيت در افکار عمومي جهان و حتي سياستمداران جهاني رسيده است؛ تا جايي که حتي توان همراه کردن آمريکايي‌ها براي مخالفت با اقدام شرکت بستني «بن و جري» را هم ندارد. 
طبق يک نظرسنجي که اخيرا در ميان يهوديان آمريکا انجام شده، 34 درصد پاسخگويان معتقدند رفتار اسرائيل با فلسطيني‌ها مصداق نژادپرستي و آپارتايد است و بسياري از مردم آمريکا نيز معتقدند کاخ سفيد در برابر جنايات اسرائيل، استاندارد دوگانه دارد، چرا که در برابر نقض آشکار حقوق بشر در فلسطين، ميلياردها دلار پاداش به صهيونيست‌ها پرداخت مي‌کند. 
در نهايت آن چيزي که مشخص است، اين است که جنگ تابستاني اسرائيل با بستني بن و جري، پايه‌هاي لرزان مشروعيت اين رژيم را در ميان مردم آمريکا هم ذوب کرده و به قول پايگاه اينترنتي شبکه تلويزيوني الجزيره، «حتي يک کودک خردسال هم مي‌فهمد بازنده‌ موش و گربه‌بازي اسرائيل با بستني بن و جري، تل‌آويو است».

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar