شرق/متن پيش رو در شرق منتشر شده و انتشار آن در آخرين خبر به معناي تاييد تمام يا بخشي از آن نيست
 
حسن ميرکاظمي معروف به حسن رعيت به 35 سال حبس محکوم شد. اين خبر را روز گذشته سخنگوي قوه قضائيه اعلام کرد و گفت: «بخشي از اين پرونده پيش‌تر در دادگاه رسيدگي و منجر به صدور حکم شده بود و بخشي از آن مفتوح بود که اخيرا منجر به صدور حکم بدوي شد». به گزارش قوه قضائيه، ذبيح‌الله خداييان ادامه داد: «در اين پرونده ۲۰ نفر محکوميت يافتند که اتهامات آنها مشارکت در اخلال عمده در نظام پولي و ارزي کشور و پول‌شويي، کلاهبرداري، جعل، استفاده از سند مجعول و اعمال نفوذ برخلاف حق و مقررات است. همچنين اتهام برخي محکومان ديگر اين پرونده ناظر بر معاونت در جرائم فوق‌الذکر است». او افزود: «در اين پرونده مجرم اصلي به يک فقره حبس ۲۵ سال، سه فقره حبس سه سال و يک فقره حبس يک سال، جمعا به ۳۵ سال حبس محکوم شد. همچنين در اين پرونده يک نفر به ۱۶ سال حبس، دو نفر به ۱۰ سال حبس، يک نفر به ۹ سال حبس، شش نفر به هفت سال حبس و بقيه نيز به شش سال و پنج سال حبس محکوم شده‌اند».
سخنگوي قوه قضائيه درباره اتهامات آنان نيز گفت: «اين افراد با اقدامات خود، در نظام ارزي کشور اخلال ايجاد کرده و وام‌هاي کلاني را از برخي بانک‌ها گرفته بودند. در يک مورد ۶۰ ميليون يورو از يکي از بانک‌ها وام گرفته بودند تا کالا وارد نمايند؛ اما با جعل مدارک، وانمود کردند که کالا وارد شده حال آنکه کالايي وارد نشده بود». خداييان همچنين اعلام کرد که حکم صادره در مورد اين پرونده بدوي است به همين دليل از ذکر اسامي محکومين خودداري مي‌کند و آنها مي‌توانند در ديوان عالي کشور فرجام‌خواهي کنند و پس از قطعيت‌يافتن حکم نام مجرمين اعلام خواهد شد.
بابک، اکبر و حسن
نام او اولين بار در ماه‌هاي آخر سال 87 به گوش رسيد، آنجا که بانک کشاورزي اعلام کرد فردي به نام حسن ميرکاظمي با ۱۷۵ ميليارد تومان بزرگ‌ترين بدهکار اين بانک است اما تصوير او در وقايع سال 88 ديده شد، آنجا که کلت به دست روي موتور نشسته است. حسن رعيت و خانواده او چندين کارخانه توليد فلز راه‌اندازي کرده بودند. او همچنين عکس معروفي در کنار بابک زنجاني در هواپيما دارد. زنجاني در جايي گفته بود که عکس منتشرشده در جت اختصاصي در فيس‌بوکش بوده و فکر نکرده اين عکس اين همه هياهو مي‌کند. او همچنين در گفت‌وگو با بي‌بي‌سي گفته بود که ميرکاظمي دوست نزديک اوست. زنجاني يک بار نيز در گفت‌وگو با سايت تابناک درباره حسن رعيت گفته بود: «ايشان با ما دوست است و کاسبي خاصي هم با ايشان ندارم. فقط در گذشته يکي از هتل‌هاي وي را در کيش خريداري کردم و از آنجا هم همديگر را شناختيم و چند مسافرت هم با‌هم رفتيم».
بابک زنجاني نيز چند سال پيش متهم رديف‌اول پرونده فساد نفتي بود و حکم اعدام او صادر شده است. زنجاني ‌نهم اسفند سال ٩٢ و با درخواست ١٢ نفر از نمايندگان مجلس نهم از سران سه قوه، بازداشت و روانه زندان اوين شد. از او 40 جلسه بازجويي شد و قرار مجرميتش دو هزار صفحه بود.‌ دولت حسن روحاني بدهي بابک زنجاني به وزارت نفت را 9 هزار ميليارد تومان اعلام کرده بود. از افراد ديگري که حسن رعيت از او به‌عنوان رفيق خود ياد کرده، اکبر طبري است. او مدير‌کل سابق امور مالي و معاون اجرائي سابق قوه قضائيه بود که بعد آغاز به کار ابراهيم رئيسي در قوه قضائيه برکنار شد. طبري در تير ماه سال 98 بازداشت شد و بعد از برگزاري دادگاه، در شهريور سال گذشته به اتهام سردستگي شبکه رشوه‌گيري و اخذ رشوه‌هاي متعدد به ۳۱ سال حبس تعزيري و به اتهام پول‌شويي به ۱۲ونيم سال حبس تعزيري، «انفصال دائم از خدمات دولتي»، «ضبط اموال ناشي از گرفتن رشوه» و پرداخت جزاي نقدي ۱۲۰ ميليارد توماني محکوم شد.​
انجام بده اما فاصله بگير
22 فروردين امسال، نخستين جلسه رسيدگي به اتهامات حسن رعيت به رياست قاضي بابايي برگزار شد؛ درحالي که چهره شکسته و موهاي سفيدشده متهم کاملا جلب توجه مي‌کرد.
جعفرزاده نماينده دادستان درباره پرونده با بيان اينکه کيفرخواست آن حدود ۴۰۰ صفحه است، در تشريح عناوين اتهامي متهم گفت: «سيدحسن ميرکاظمي مشهور به رعيت متولد ۱۳۵۱ بازداشت از تاريخ 13/۰۵/۹۸ متهم است به ۱- مشارکت در اخلال عمده در نظام پولي و ارزي کشور از طريق اخذ مبالغ کلان ارزي و ريالي با تقلب از بانک‌ها معادل ۴۰۰ ميليون دلار و بيش از پنج هزار ميليارد ريال منجر به اخلال در نظام اقتصادي کشور با وصف سردستگي ۲- مشارکت در کلاهبرداري شبکه‌اي از بانک‌ها به مبلغ مذکور در بند نخست ۳- مشارکت در جلب و استفاده از اسناد مجعول ۴- مشارکت در پول‌شويي به ميزان مبالغ ارزي و ريالي مندرج در اتهامات اول و دوم ۵- مشارکت در پرداخت رشوه به علي دارابي‌نيا مديرعامل و رئيس هيئت‌مديره وقت بانک صادرات لرستان به مبلغ ۱۱ ميليارد ريال، محمدحسن کريمي رئيس وقت بانک پارسيان کيش به مبلغ ۹۸۰ ميليون ريال، رئيس وقت شعبه ۴۰۶۰ بانک صادرات گرگان به تعداد ۳۰ عدد سکه، خانم منصوره عنصري رئيس وقت شعبات بهار و سه‌راه طالقاني بانک ملت به ميزان پنج عدد سکه و ۳۰۰ ميليون ريال وجه نقد ۶- اعمال نفوذ برخلاف حق و مقررات قانوني با سوءاستفاده از روابط خصوصي ۷- قطع و خشکاندن ۲۰۶ اصله درخت». نماينده دادستان همچنين گفته بود: «در اين پرونده با يک شبکه فساد مواجه هستيم؛ شبکه فسادي که مجموعه‌اي از جرائم را رقم زدند؛ از اخلال کلان در نظام پولي و ارزي کشور تا ضربه به محيط زيست. اخذ تسهيلات از ۳۰سالگي تا ۴۰سالگي دريافت شده بود، حال چطور مي‌شود يک جوان ۳۰ساله بتواند چنين تسهيلاتي دريافت کند جز با ارتباط ويژه با برخي مسئولان و مفسدان اقتصادي مثل اکبر طبري، قاضي منصوري و بابک زنجاني که در همين دادگاه محاکمه شدند». او حسن رعيت را يار غار بابک زنجاني دانسته و گفته بود: «روز اولي که بابک زنجاني دستگير شد، به بازجو شماره رعيت را داد تا به واسطه نفوذ او با اکبر طبري مشکل رفع شود. يکي، دو سال پيش آقاي منصوري از او و طبري درخواستي مي‌کند که طبري به رعيت مي‌گويد انجام بده اما از منصوري فاصله بگير». نماينده دادستان يکي از اتهامات رعيت را گرفتن تسهيلات با جعل و تقلب دانسته و گفته بود: «شبکه رعيت در قالب هفت شرکت از سه بانک آينده، گردشگري و کشاورزي تسهيلات ريالي دريافت کرد و به حساب پنج بانک ديگر ريخت و از اين طريق پيش‌پرداخت حواله‌هاي ارزي خود را تأمين کرد و اصطلاحا از اين جيب به آن جيب گذاشت، حال آنکه قرار بود با آن تسهيلات دريافتي مواد اوليه وارد کند».
او ادامه داد: «متهم با کسب مال از طريق نامشروع يک باغ‌وحش خصوصي را که به بهشت گمشده مشهور است، راه‌اندازي کرد و سبک متفاوتي نسبت به ساير مفسدين اقتصادي به کار گرفت؛ وي از اين ملک براي دعوت از افراد تأثيرگذار استفاده مي‌کرد. وي کلکسيوني از‌جمله موتورسيکلت جمع‌آوري مي‌کرد و گاهي برخي از اين کلکسيون را در قالب هدايا ارائه مي‌داد». نماينده دادستان همچنين گفت زماني که نام متهم به‌عنوان بدهکار کلان بانکي شناخته شد، او تغيير رويه داد و با استفاده از اوراق هويتي کارمندان و اعضاي خانواده‌اش شرکت‌هاي کاغذي را راه‌اندازي و از اين طريق تسهيلات اخذ کرد. او در توضيح اين پرونده اعلام کرد که متهم تلاش داشته تا اتهامات خود را به افراد متواري اين شبکه منتسب کند. همچنين گفت اين پرونده داراي پنج متهم متواري به خارج از کشور است که علي‌رغم پيگيري‌ها حاضر به بازگشت نشدند. نماينده دادستان همچنين با اشاره به جعل مدارک تحصيلي در شبکه ميرکاظمي گفته بود: «با توجه به اسناد موجود شبکه ميرکاظمي نسبت به جعل مدارک تحصيلي چند نفر اقدام کرده است. اوراق هويتي محمود ميرکاظمي پسر متهم ميرکاظمي نيز جعل شده و براي به‌کارگيري در يکي از شرکت‌هاي تابعه وزارت دفاع استفاده شده است و پس از دستگيري ميرکاظمي از شعب بانک‌هايي که مهر آنها در دفتر متهم کشف شده بود، استعلام به عمل آمد که اعلام کردند جعلي است يا مورد ترديد قرار دارد».
در ادامه جلسه دوم دادگاه، اسمي و عناوين اتهامي ۲۱ متهم ديگر پرونده از سوي نماينده دادستان قرائت شد: «منصور معتقد» متهم رديف دوم پرونده که برادر همسر حسن ميرکاظمي است، «باقر شعار» متهم رديف سوم که متواري است، «سيدروح‌الله ميرکاظمي» متهم رديف چهارم و برادر حسن رعيت متهم، «محمد ابازاده» متهم رديف پنجم، «محمدامين علوي‌طالبي» متهم رديف ششم پرونده که متواري است، «سيدعليرضا هاشمي‌زاد» متهم رديف هفتم که متواري است، «محمدرضا حاجي‌قربانخاني» متهم رديف هشتم، «مسعود جديدي‌ممتاز» متهم رديف نهم پرونده، «علي قاسمي» متهم رديف دهم پرونده که متواري است، «محمدرضا يزدان‌شناسان» متهم رديف يازدهم، «سيدرضا بتو» متهم رديف دوازدهم پرونده، «علي‌اکبر رحماني» متهم رديف سيزدهم، «مجيد عبادي» متهم رديف چهاردهم، «علي فرخي» متهم رديف پانزدهم، «علي‌اشرف افخمي» رئيس وقت بانک صنعت و معدن متهم رديف شانزدهم، «محمد آريا» متهم رديف هفدهم، «علي دارابي‌نيا» متهم رديف هجدهم، «محمدحسن کريمي» رئيس شعبه کيش بانک پارسيان متهم رديف نوزدهم پرونده، «غلامرضا توحيدي» متهم رديف بيستم، «معصومه عنصري» متهم رديف بيست‌‌ويکم پرونده و«سيروس يوسفي» متهم رديف بيست‌‌و‌دوم پرونده. در جلسه سوم دادگاه که پنج خرداد برگزار شد، حسن رعيت در جايگاه قرار گرفت و با رد اتهامات مدعي شد در زندگي‌اش به هيچ‌کس رشوه نداده‌ و اتهام اخلال در نظام اقتصادي را قبول ندارد. او همچنين درباره اکبر طبري و واسطه قراردادنش گفت: «طبري رفيق 18ساله من بود و به همين دليل به او مراجعه داشته است». در جلسه چهارم وکيل حسن رعيت را صرفا بدهکار دانست نه اخلالگر و سرجمع اين بدهي‌ها را ۴۰ ميليون دلار اعلام کرد؛ درحالي که نماينده بانک صادرات اعلام کرد حسن رعيت ۱۳۰ ميليون دلار تنها به اين بانک بدهکار است! در نهايت بعد از برگزاري هفت جلسه دادگاه، سخنگوي قوه قضائيه روز گذشته اعلام کرد حسن رعيت به 35 سال زندان محکوم شده است.

 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar