پارسينه/متن پيش رو در پارسينه منتشر شده و انتشار آن در آخرين خبر به معناي تاييد تمام يا بخشي از آن نيست
 
ستاد مشترک ارتش کره جنوبي (JCS) اعلام کرد که کره شمالي امروز چهارشنبه تنها دو روز پس از آزمايش موفقيت آميز يک موشک جديد، دو موشک بالستيک کوتاه برد را به سمت درياي شرقي شليک کرده است.

به گزارش يونهاپ، گزارش ستاد مشترک ارتش کره جنوبي حاکي است اين موشک‌ها راس ساعت ۱۲:۳۴ ظهر امروز از شهرستان مرکزي يانگدوک شليک شد. اين دو موشک حدود ۸۰۰ کيلومتر در ارتفاع ۶۰ کيلومتري پرواز کردند.

در بيانيه مشترک ارتش کره جنوبي آمده است: مقامات اطلاعاتي کره جنوبي و آمريکا در حال تجزيه و تحليل جزئيات اين پرتاب‌ها براي کسب اطلاعات بيشتر هستند.

بيانيه مي‌افزايد: ارتش ما در همکاري نزديک با ايالات متحده وضعيت آمادگي کامل خود را حفظ مي‌کند.

اين پرتاب‌ها دو روز پس از آن انجام شد که کره شمالي اعلام کرد با موفقيت يک نوع جديد از موشک کروز دوربرد را در آخر هفته آزمايش کرده است و آن را "يک سلاح استراتژيک با اهميت بالا" براي نشان دادن توان هسته‌اي خود ناميد.

کره شمالي از فعاليت‌هاي بالستيک منع شده است، در حالي که موشک‌هاي کروز تحت تحريم نيستند.

وزارت دفاع ژاپن هم در واکنش به اين آزمايش جديد کره شمالي اعلام کرد که دو موشک خارج از منطقه اقتصادي انحصاري آن کشور (EEZ) سقوط کرده اند.

يک مقام نظامي در سئول گفت که ارتش کره شمالي در حال برگزاري رزمايش تابستاني است.

ارتش آمريکا هم در واکنش به اين دو پرتاب گفت که پرتاب‌ها نشان دهنده تاثير بي ثبات کننده برنامه تسليحات غيرقانوني کره شمالي است.

در بيانيه ارتش آمريکا آمده است: ما از پرتاب موشک مطلع هستيم و در حال رايزني نزديک با متحدان و شرکاي خود هستيم. ما ارزيابي کرده ايم که اين رويداد تهديدي فوري براي پرسنل يا سرزمين آمريکا يا متحدان ما نيست.

آخرين آزمايش موشک بالستيک کره شمالي در ۲۵ مارس انجام شد، زماني که دو موشک کوتاه برد را به سمت درياي شرقي شليک کرد که تصور مي‌شود نسخه ارتقا يافته موشک KN-۲۳ Iskander باشد.

بر اساس قطعنامه‌هاي شوراي امنيت سازمان ملل متحد، کره شمالي از فعاليت موشک‌هاي بالستيک منع شده است.

در ژاپن نيز نخست وزير اين کشور آزمايش‌هاي موشکي اخير پيونگ يانگ را تهديدي براي ثبات منطقه توصيف کرده

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar