رسالت/ « اسرائيل يتيم مي‌شود! » عنوان سرمقاله روزنامه رسالت به قلم محمدکاظم انبارلويي است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد:
 
ترامپ، رئيس‌جمهور پيشين آمريکا در مصاحبه با نيوز مگس گفته است: «آمريکا تا 3 سال ديگر وجود نخواهد داشت »روزنامه اينديپندنت که اين مصاحبه را بازنشر داده از قول ترامپ گفته است: «بايدن بدتر از اوباماست. آمريکا در 8ماه گذشته به‌گونه‌اي دچار افول شده که هيچ‌کس تابه‌حال نظيرش را نديده است.»
خدا رحمت کند شهيد مرتضي آويني را يک‌وقتي مي‌فرمود: «غرب خود را خواهد کشت. من در فروپاشي تمدن غرب بيشتر به تحول غربي‌ها اميدوارم تا جنگي رودررو که ميان شرق و غرب يا اسلام و غرب روي ‌دهد.»
شهيد آويني بر اساس اين نظريه مي‌گويد: «غرب از درون خواهد پوسيد و در خود فرو خواهد ريخت و چون عقربي در محاصره آتش، خود را نيش خواهد زد و خواهد کُشت.»
جامعه‌شناسان و روانشناسان آمريکايي و علماي اهل سياست  در نظريه‌پردازي مشکلات جامعه امروز آمريکا دچار يک خودسانسوري شده‌اند و حقايق جامعه سياسي آمريکا را که به‌شدت دچار بحران هويت و بحران مشروعيت است را بازگو نمي‌کنند.اما گاهي سياستمداران آمريکا وضعيت وخيم جامعه آمريکايي را لو مي‌دهند و سخن از فروپاشي و نابودي تمدني که بخشي از آن به نام آمريکايي‌ها ثبت‌شده است خبر مي‌دهند.
اگر پيش‌بيني ترامپ درست از آب درآيد تا سه سال ديگر اسرائيل يتيم خواهد شد. ادامه تجاوز ، اشغالگري و نقض حقوق بشر و اداره سرزمين‌هاي اشغالي که امروز به‌صورت يک زندان  بزرگ اداره مي‌شود کار تروريست‌هاي حاکم بر تل‌آويو را مشکل خواهد کرد.
از سوي ديگر نظامي‌هايي که در منطقه دلشان به آمريکايي‌ها و اروپايي‌هاي مکار خوش است با پس‌لرزه‌هاي زلزله فروپاشي در غرب درهم خواهند شکست. حوادث افغانستان و فرار مفتضحانه آمريکايي‌ها فقط يک هشدار و يک شاهد براي اعتراف ترامپ مبني بر فروپاشي آمريکاست.
آمريکايي‌ها از سال 1955 تا 1975 به مدت 20 سال هر نوع جنايتي را در ويتنام تجربه کردند به ازاي هر مترمربع 4 بمب در ويتنام بر سر مردم مظلوم اين کشور فروريختند و تمام سرزمين ويتنام را شخم زدند.
اما جز خفت و خواري و فرار مفتضحانه راهي نداشتند. اگر از تجربه جنگ ويتنام عبرت‌آموزي داشتند به عراق و افغانستان تجاوز نمي‌کردند. آمريکايي‌ها به‌زودي از عراق و سوريه خواهند رفت و رژيم صهيونيستي را در محاصره نيروي مقاومت در منطقه تنها خواهند گذاشت. آمريکايي‌ها همين‌الان دارند سامانه‌هاي دفاعي پاترويت را از عربستان خارج مي‌کنند و زمزمه‌هاي خروج را در کريدورهاي کاخ سفيد و کنگره به‌خوبي مي‌شود، شنيد.
***
سفر گروسي به تهران و اظهارات متفاوت او در تهران و وين را بايد به‌دقت تحليل کرد و تغيير لحن آمريکا و سه کشور اروپايي را در اظهارات او مي‌شود فهميد.
زمان به نفع ايران به‌سرعت درحرکت است. آمريکا و سه کشور اروپايي در وضعيت 8 سال پيش و حتي 8 ماه پيش نيستند. اجماع جهاني عليه ايران وجود ندارد. حتي اجماع بين آمريکا و سه کشور اروپايي هم از بين رفته است. مصوبه انقلابي مجلس کار خود را کرده است. آمريکايي‌ها هيچ راهي جز گردن نهادن به مصوبه مجلس ندارند.
ايران هيچ عجله‌اي براي آغاز مذاکرات ندارد. آن‌قدر بايد صبر کرد که آمريکايي‌ها به التماس بيفتند.
محاسبات ،  الگوها و مدل‌هاي مذاکرات به‌طورکلي به‌هم‌خورده است . بايد يک الگوي جديد بر اساس محاسبات جديدو منطبق به ريل مصوبه مجلس که خواست ملت هم هست طراحي کرد و دستور کار جديد نوشت. از هرگونه مذاکرات فرسايشي ، غيرعلمي ، غير فني و مبتني بر شتاب‌زدگي پرهيز کرد.
دشمن مي‌خواهد بگويد ايران نيازمند مذاکرات است درحالي‌که به گدايي افتاده است و مرتب پيغام‌وپسغام مي‌فرستد.
ايران به‌سرعت در حال تعامل سازنده با جهان است و اين گام را در اجلاس شانگهاي به‌طورجدي پيگيري مي‌کند. ايران به‌سرعت روابط خود را با همسايگان سامان مي‌دهد. هيچ مقوله‌اي در داخل را موکول به مذاکرات نکرده  است. آمريکا تنها يک‌راه دارد . آرام و بي‌سروصدا بدون پيش‌شرط به برجام برگردد . تعهدات خود را عمل کند به خواست‌هاي ايران تمکين کند تا مقدمات برگزاري مذاکرات وين خودبه‌خود مهيا شود. بدون اين رويکرد هيچ فايده‌اي بر مذاکرات مترتب نيست و نبايد به آن حتي يک نيم‌نگاه کرد.اگر آمريکايي‌ها به ديدگاه‌هاي ظالمانه خود اصرار داشته باشند و بخواهند از آژانس استفاده ابزاري کنند بايد فاتحه آژانس را خواند و شجاعانه از ان پي تي خارج شد. از هارت‌وهورت شوراي حکام و شوراي امنيت سازمان ملل هم نبايد هراسي داشت. چون آمريکاي امروز آمريکاي ديروز نيست.اگر حکام کاخ سفيد هنر داشته باشند بايد کلاه خود را در واشنگتن حفظ کنند تا طوفان فروپاشي آن را ازسرشان برندارد. ضمن اين‌که يک فکري هم بايد براي دوران يتيمي رژيم صهيونيستي بکنند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar