ابتکار/ « سنگ را بسته‌اند و سگ را گشوده!! » عنوان سرمقاله روزنامه ابتکار، محمدعلي وکيلي است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد:

هفته گذشته درپي توافق رئيس آژانس انرژي اتمي با ايران، مقداري از تنش‌هاي برنامه هسته‌اي ما کاهش يافت. اين تدبير، گامي رو به جلو جهت تفاهم بيشتر ايران با جهان بود. البته هرچند صراحتاً در چندين گزارش اعلام شده که هيچ نشانه‌اي از غير صلح‌آميز بودنِ برنامه هسته‌اي ايران وجود ندارد اما اعلام اينکه همچنان دسترسي به برخي از مکان‌ها محدود است ولذا بخشي از برنامه هسته‌اي ايران مبهم است، سبب بهانه‌اي براي داغ نگه‌داشتنِ مسئله هسته‌اي ايران شده است. نزديک به دو دهه است که فعاليت‌هاي صلح آميزِ هسته‌اي ايران، چالش برانگيز شده است. غرب به اين بهانه فشارهاي بي سابقه اي به ايران وارد کرد. ساير دولت‌هاي جهان نيز با اين فشارها با ادعاي احترام به نظم و قواعد جهاني همراهي کردند. بگذريم از اينکه اسرائيل با بيشترين سابقه تخلف از قوانين بين المللي، داراي تسليحات هسته‌اي با کمترين شفافيت در اين حوزه است. هرچند از نظر ما کشوري غاصب است و دولتش مشروعيت ندارد اما مطابق با همان هنجارهاي جهاني، اين کشور بسيار غيرنرمال و قاعده گريز عمل کرده است. بنابراين علي القاعده بايد بيشترين حساسيت نسبت به اسرائيل اتفاق مي‌افتاد؛ که البته نيفتاد! 
نظم جهاني مدعي است که قوانينش با وسواس نسبت به جلوگيري از افزايش خشونت و بي قانوني وضع شده است. با همه احوال و همه ادعاها درباره اين هنجارها، اما کاملاً يکسويه برخورد مي‌شود و استاندارد واحدي رعايت نمي‌شود. اکنون نيز همزمان با فشارهاي بي سابقه به ايران براي کاهش فعاليت هاي هسته‌اي (فعاليت هايي که هيچ گاه غيرصلح آميز بودن آن اثبات نشد)، خبر توافق بهت آور سه کشور آمريکا، انگليس و استراليا منتشر شد. مبتني بر اين توافق قرار است به استراليا زيردريايي هاي مجهز به کلاهک هسته اي داده شود! يعني عملاً به صادرات سلاح هسته اي روي آورده اند تا با خطرناک‌ترين کارها، با معادلات ژئوپليتيک بازي کنند. اين دوگانگي استانداردها است که جهان کنوني را مضحک کرده و باعث ريشخندِ هنجارهايش شده است. سنگ را بسته اند و سگ را گشوده. اين اتفاقات به واضح ترين شکل نشان مي‌دهد تمام هنجارها، قواعد و نهادهاي بين المللي به ابزار سياسي در دست جهانداران تبديل شده است. و با اين اقدامات هر روز ديوار مشروعيتش بيشتر فرو مي‌ريزد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar