دنياي اقتصاد/متن پيش رو در دنياي اقتصاد منتشر شده و بازنشر آن در آخرين خبر به معناي تاييدش نيست

 روند هفتگي دلار منفي شد تا انتظارات شماري از صعودي‌هاي بازار ارز، تعديل شود. به‌رغم رشد ۵۰ توماني روز پنج‌شنبه و رسيدن به قيمت ۲۷ هزار و ۴۰۰ تومان، اسکناس آمريکايي ۴/ ۱ درصد از ارزش خود را طي هفته گذشته از دست داد. افت دلار در يک هفته مانده به پايان شهريورماه در حالي رقم خورد که اين ارز دو هفته پيش، نزديک به ۲ درصد افزايش قيمت را به ثبت رسانده بود. برخي فعالان کاهش بهاي دلار در هفته جاري را ناشي از تغيير‌ انتظارات معامله‌گران دانستند.
 
از نگاه آنها مجموع اخبار از مذاکرات هسته‌اي و روابط ايران و غرب، مثبت بود و همين موضوع موجب شد معامله‌گران شانس از ميان رفتن تحريم‌ها را جدي‌تر بگيرند و در نتيجه، ميزان فروش‌هاي بازيگران ارزي بيشتر شود. به گفته فعالان، تغيير علامت بازدهي دلار در هفته گذشته نشانه‌اي از ايجاد وضعيت جديد در بازار ارز بود. با اين حال، شماري از معامله‌گران اعتقاد دارند در صورتي که دلار بتواند به بالاي سطح 27 هزار و 500 تومان برگردد، بازار به سوي افزايشي‌ها متمايل خواهد شد.

  مقاومت بزرگ در بازار ارز
هفته گذشته، بازار در هيچ شرايطي توان شکست محدوده ۲۷ هزار و ۸۰۰ توماني را از خود نشان نداد. با برخورد به اين محدوده، به طور معمول، ‌ميزان فروش‌ها در بازار بيشتر مي‌شد. تحليل‌گران فني اعتقاد داشتند براي اينکه تقاضا در بازار ارز به شکل معناداري افزايش پيدا کند، نياز است که محدوده مقاومتي ۲۷ هزار و ۸۰۰ توماني شکسته شود.  عامل ديگري که در هفته گذشته سد راه بازيگران افزايشي شد، عدم افزايش نرخ حواله درهم بود. نرخ حواله درهم در هفته‌اي که گذشت، نتوانست خود را بالاي محدوده ۷ هزار و ۵۰۰ تومان تثبيت کند. در صورتي که درهم بالاي محدوده ياد شده تثبيت شود، مي‌تواند حتي اسکناس آمريکايي را به بالاي سطح ۲۷ هزار و ۵۰۰ توماني ببرد.

  دو نيمه متفاوت روز پنج‌شنبه
بازار ارز در روز پنج‌شنبه دو نيمه متفاوت را تجربه کرد. در ساعات ابتدايي روز اوضاع بيشتر به کام فروشندگان بود. افزايش فعاليت آنها موجب شد اسکناس آمريکايي تا محدوده ۲۷ هزار و ۲۰۰ توماني کاهش پيدا کند. با اين حال، با بسته شدن صرافي‌ها و تعطيلي فعاليت بانک‌ها، نوسان‌گيران در موقعيت خريدار وارد بازار شدند و توانستند قيمت اسکناس آمريکايي را بالا بياورند. ساعت ۴ بعدازظهر روز پنج‌شنبه اسکناس آمريکايي در محدوده ۲۷ هزار و ۴۰۰ تومان معامله شد که ۵۰ تومان بيشتر از روز سه‌شنبه بود.  چهارشنبه شب عنوان شده بود که جو بايدن همچنان معتقد است روند ديپلماتيک با ايران بهترين گزينه است و اين مساله بر انتظارات بازيگران داخلي اثر داشت. مجموع اخبار سياسي روزهاي اخير، برخي معامله‌گران را به اين نتيجه رسانده است که ممکن است، به زودي مذاکرات هسته‌اي از سر گرفته شود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar