آرمان ملي/متن پيش رو در آرمان ملي منتشر شده و بازنشر آن در آخرين خبر به معناي تاييدش نيست

مطهره شفيعي/ حتي سکوتش هم حاشيه‌ساز است؛ گويي حــاشيه با محمود احمدي‌نژاد پيــــوند ناگسستني دارد، مــانند حضور چهارشنبــه‌اش در جلسه مجمع تشخــيص مصلحت! جلسه مجمع تشخيص مصلحت نظام عصر چهارشنبه بيست و چهارم شهريورماه به رياست آملي‌لاريجاني و با حضور رئيس‌جمهور، رئيس قوه‌قضائيه، رئيس مجلس، دبير و اعضاي مجمع تشکيل شد. احمدي‌نژاد پس از مدت‌ها با تيپي متفاوت از هميشه به اين جلسه آمد و همين حضور خبرساز شد چرا که از مدت‌ها پيش شايعه کنار گذاشتن او از مجمع قوت گرفته بود. او  با ورود به مجمع با بي‌محلي اعضا مواجه شد و خودش هم مثل هميشه حرکاتي  به نمايش مي‌گذاشت که انگار بي‌خيال هم چيز است اما اين‌بارگويي کمدين مجمع در انزوا بيشتري قرار گرفته بود و نگاه‌ها وحرکات او با بي‌توجهي ديگر اعضا مواجه شد. به اعتقاد بسياري حضور احمدي‌نژاد در مجمع با توجه به رفتارهايي که دارد تنها به اعتبار اين نهاد ضربه وارد مي‌کند، به عنوان نمونه نگارش نامه به آنجلينا‌جولي، مصاحبه با رسانه‌هاي مخالف ايران، تهديد و فشار براي تحقق خواسته‌هاي خود و اطرافيانش و... از جمله اقدامات احمدي‌نژاد است که چرايي تداوم حضورش در مجمع را با سوالات زيادي همراه مي‌کند. براي بسياري سوال است چه اجباري وجود دارد که او به‌رغم اين اندازه حاشيه‌سازي هنوز در مجمع تشخيصي که بايد جاي شخصيت‌هايي مانند روحاني و خاتمي باشد، داراي کرسي است؟ آيا اين نگراني وجود دارد که با اخراج او از مجمع اقدامات نامتعارفي از سوي او صورت گيرد که سبب اصرار بر حضورش در اين نهاد شده است؟ به‌جز اين گمانه نمي‌توان دليل ديگري براي بقاي احمدي‌نژاد در مجمع ذکر کرد. البته غلامحسين کرباسچي دبيرکل حزب کارگزاران معتقد است: «‌اين که گفته مي شود احمدي‌نژاد اطلاعات ويژه‌اي دارد، من معتقدم نظام ما از اين مراحل عبور کرده است. ديگر چي هست؟ فراتر از قتل‌هاي زنجيره‌اي و ساير مسائل چه داريم؟ نظام از آنها عبور کرده است.» البته غلامعلي رجايي از فعالان سياسي به نحو ديگري با اين موضوع مواجه مي‌شود و مي‌گويد:« دوستان يک بار براي هميشه مشخص کنند چه اتفاقي افتاده است آيا واقعاً اين اتفاقات صورت گرفته يا خير. معتقدم از يک زاويه ديگر مي‌شود به اين مساله نگاه کرد، به هر حال امثال آقاي احمدي‌نژاد و روحاني ۸ سال دولت در اختيارشان بوده و مسائلي را مي‌دانند، فراز و فرودهايي داشتند که  بيان کردن‌شان حتماً نياز به سند اطلاعاتي ندارد و ناگفته‌هايي هست که نمي‌توانند، بگويند.»  


 چه کسي راضي به ماندن اوست 
به هرحال اکنون بسياري خواهان کنار گذاشتن احمدي‌نژاد از مجمع هستند.  برخي معتقدند او تمايلي به حضور در مجمع ندارد و با اين حاشيه‌سازي‌ها درصدد اخراجش است و برخي ديگر معتقدند حاشيه‌سازي‌هاي احمدي‌نژاد براي ايجاد واهمه از اخراج کردنش است. سايرين هم بر لزوم کنار گذاشتن او در هر شرايطي از عضويت در مجمع تاکيد دارند. در اذهان بسياري هست که  در انتخابات 1400 بعد از ثبت‌نام از تريبون وزارت‌کشور اعلام کرد، اگر صلاحيتش تأييد نشود انتخابات را قبول ندارد، چگونه مي‌تواند مصلحت کشور را تشخيص بدهد و چگونه همچنان حق دارد عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام باشد؟ خرداد ۹۷ محسن رضايي در قامت دبير مجمع تشخيص مصلحت گفت: «اکنون در مجمع تشخيص مصلحت نظام نمايندگاني حضور دارند که به‌رغم بينش سياسي‌شان همچنان در مجمع حضور دارند، به طور مثال آقاي احمدي‌نژاد، رئيس دولت‌هاي نهم و دهم با وجود آنکه چالش‌هايي را براي نظام به وجود آورده، همچنان عضو مجمع است.» يا محمدحسن ‌قديري‌ ابيانه معتقد است: «محمود احمدي‌نژاد عمداً اين کارها را مي‌کند تا از مجمع تشخيص مصلحت نظام اخراج شود و پس از آن در پي مظلوم‌نمايي و کارهاي عوام‌فريبانه برود و به‌زعم خودش بتواند خود را در نزد مردم مطرح کند.» چندي قبل احمدي‌نژاد در گفت‌وگو با «مجله گرچک حيات ترکيه» در پاسخ به اين سؤال که «آيا فکر مي‌کنيد دوره شما در مجمع تشخيص مصلحت نظام تمديد خواهد شد،» گفت: «به نظرم خيلي اهميتي ندارد، بايد صبر کنيم.» خبرگزاري فارس در مطلبي نوشته بود چطور کسي که انتخابات را تحريم مي‌کند و شرکت در آن را گناهي بزرگ مي‌شمارد، صلاحيت تصميم‌گيري براي مصلحت اين نظام و کشور را دارد. احمدي‌نژاد بايد از عضويت مجمع تشخيص مصلحت‌نظام کنار گذاشته شود. 


  مجمع جايگاه چه شخصيت‌هايي است 
آيت‌ا... مجتهدي شبستري از اعضاي فعلي مجمع سال گذشته در پاسخ به اين سوال که آيا رفتارهاي اخير آقاي‌محمود احمدي‌نژاد مي‌تواند در نهايت منجر به اخراج او از جمع اعضاي مجمع تشخيص مصلحت نظام شود، گفته بود:« در مورد اخراج فردي از اعضاي مجمع تشخيص مصلحت نظام صحبتي نشده و من چون اطلاعي ندارم نمي‌توانم چيزي بگويم. مقام معظم رهبري گهگاهي توصيه‌هايي به همه مسؤلان دارند و به مجمع تشخيص هم اين توصيه‌ها را مي‌کنند که نبايد مسائلي را که ايجاد آشوب و تشنج مي‌کند را بيان کنند ولي به تازگي درمورد مجمع من از مقام معظم رهبري چيزي نشنيدم که تذکري داده باشند، ولي تذکرات هميشه بوده است و در سالگرد مجمع و در بعضي از مقاطع يک تذکرات عمومي داده‌اند.» محمد هاشمي عضو سابق مجمع تشخيص هم  درباره مصاحبه احمدي‌نژاد با راديو بيگانه و اظهاراتش درباره‌ سلبريتي‌هاي خارجي مي‌گويد: «اين مساله ربطي به مجمع و در مجمع بودن ندارد. اصولا از نگاه جمهوري‌اسلامي گفت‌وگو با راديوهاي بيگانه خيلي پسنديده نيست ولي مسئولان امر يک ترفيع قائل مي‌شوند و مي‌گويند در داخل کشور اين اتفاق نيفتد ولي اگر کسي در خارج از کشور که به يک دليلي رفته است، حتي مسافرت رفته است، اگر از رسانه‌هاي آن کشور به سراغش رفتند اشکالي ندارد که صحبت کند ولي در داخل کشور صحبت با رسانه‌هاي بيگانه مثل VOA ،  BBC و‌... افت دارد که با يک مقام جمهوري‌اسلامي صحبت کنند، چون اينها معمولا جنبه دشمني دارند پس ما نبايد سوژه‌اي دست دشمن دهيم و با آنها گفت‌وگو کنيم.» در نهايت همگان در انتظار تصميم نهايي براي حضور يا عدم حضور احمدي‌نژاد در مجمع هستند و اگر او باقي بماند بايد به سوالات زيادي پاسخ داده شود از جمله چرايي چشم پوشي از رفتارهاي غيرمتعارف او و زير سوال بردن انتخابات در سال 1400 و... .

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar