وطن امروز/ « هيس! اروپاييان فرياد نمي‌زنند » عنوان يادداشت روزنامه وطن امروز به قلم حنيف غفاري است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد:
 
در حالي که تروئيکاي اروپا تلاش مي‌کند به بازي وقيح و خفت‌بار ضدايراني خود در زمين واشنگتن ادامه دهد، پروژه تحقير آنها توسط کاخ سفيد با سرعت و شدتي بي‌سابقه در حال طي شدن است! نخستين شوکي که 26 عضو اروپايي ناتو از دولت بايدن دريافت کردند، مربوط به نحوه عقب‌نشيني آمريکا از افغانستان بود. پايگاه بگرام در يک چشم بر هم زدن و بدون آنکه شرکاي آتلانتيکي آمريکا و حتي نيروهاي ارتش افغانستان در جريان قرار بگيرند، تخليه شد و طالبان هم در يک چشم بر هم زدن، تسخير کابل را به سرانجام رساند. «ينس استولتنبرگ» دبيرکل ناتو و «جوزپ بورل» مسؤول سياست خارجي اتحاديه اروپايي، هر ۲ اذعان کردند تکروي آمريکا در افغانستان، منجر به بروز شکافي عميق ميان اعضاي پيمان آتلانتيک شمالي شده و فراتر از آن، ايده «ايجاد ارتش واحد اروپايي» را در ميان 26 عضو اروپايي اين پيمان تقويت کرده است. 
در حال حاضر، سران اتحاديه اروپايي در صددند هر چه سريع‌تر 5 هزار نظامي را در قالب «نيروي واکنش سريع اتحاديه اروپايي» در قاره سبز مستقر کرده و پس از مدتي کوتاه با پروراندن و تقويت اين هسته اوليه، به ساختاري جايگزين ناتو دست پيدا کنند. اروپاي شکننده، ديگر مي‌داند وجه‌المصالحه بازي سياستمداران آمريکايي با يکديگر شده است! اين سرنوشت محتوم بازيگراني است که امنيت و سرنوشت سياسي- بين‌المللي خود را به واشنگتن گره ‌زده‌اند. بين سال‌هاي 2017 تا 2021، زماني که دونالد ترامپ با رويکردي سلبي و تند، آتلانتيسم و پيوندهاي رايج در ساختار کهنه و منسوخ ناتو را به چالشي سخت کشيد، بازيگران اروپايي براي خروج وي از کاخ سفيد لحظه‌شماري مي‌کردند. آنها تصور مي‌کردند حضور دموکرات‌ها در مسند قدرت، مولد آرامشي مثال‌زدني در ناتو و بازتعريف خطوط و اصول کمرنگ‌شده در درون پيمان آتلانتيک شمالي خواهد شد اما امروز در مقابل معماي سخت‌تري قرار گرفته‌اند! 
ماجرا به اين نقطه ختم نمي‌شود! اخيرا انگليس -که از اتحاديه اروپايي جدا شده است- آمريکا و استراليا در تلاش براي مقابله با قدرت فزاينده چين از امضاي يک عهدنامه ويژه براي به اشتراک گذاشتن فناوري‌هاي پيشرفته دفاعي خبر دادند. اين شراکت به استراليا امکان مي‌دهد براي نخستين‌بار با استفاده از اطلاعات سري نظامي آمريکا زيردريايي‌هايي با نيروي محرک هسته‌اي بسازد. اين پيمان «اوکاس» نام دارد و شامل همکاري در زمينه هوش مصنوعي، فناوري کوآنتومي و سايبري خواهد بود. نکته اصلي اينجاست که امضاي اين عهدنامه، مترادف با حذف بازيگران اروپايي عضو ناتو از معادلات امنيتي اقيانوس‌هاي هند و آرام است! 
آمريکا در جريان امضاي اين عهدنامه، رسما فرانسوي‌ها را به حاشيه رانده و حتي از استراليا خواسته است معامله با پاريس بر سر ساخت زيردريايي را متوقف کند! ژان ايو لودريان، وزير خارجه فرانسه، که نتوانسته است خشم خود را از اين اقدام آمريکا کتمان کند، انعقاد اين عهدنامه سه‌جانبه را «بي‌رحمانه» و «خنجر از پشت» دانسته است. فرانسه سال ۲۰۱۶ برنده يک قرارداد 90 ميليارد دلاري (دلار استراليا) براي ساخت ۱۲ زيردريايي براي نيروي دريايي استراليا شده بود که بزرگ‌ترين قرارداد دفاعي استراليا بود. اکنون، فرانسه قرباني بازي سه‌جانبه‌اي شده است که واشنگتن در رأس آن قرار دارد! اين يعني خيانت علني واشنگتن به اصلي‌ترين عضو اروپايي ناتو! 
بهتر است امانوئل مکرون، رئيس‌جمهور فرانسه و وزير خارجه‌اش لودريان به جاي خشم و فرياد از وقايعي که اخيرا رخ داده، کمي روي ثوابت و متغيرات سياست خارجي کشورشان متمرکز شوند! اين قاعده درباره ژرمن‌ها نيز صادق است. مرکل و مکرون طي سال‌هاي اخير کشورهاي‌شان را به مهره‌هاي بازي امنيتي آمريکا در نظام بين‌الملل تبديل کردند. فرانسوي‌ها نقش يار کمکي آمريکا را در پروسه ايجاد، بازتعريف و تقويت داعش در غرب آسيا، افغانستان و شبه‌قاره هند ايفا کردند و ژرمن‌ها نيز پايگاه نظامي‌ـ امنيتي «رامشتاين» در اين کشور را به اتاق عمليات آمريکا عليه جريان مقاومت در منطقه تبديل کردند. در حقارت بازيگران اروپايي همين بس که مرکل و مکرون، پس از آگاهي نسبت به جاسوسي آمريکا از مکالمات خود و جمع‌آوري اطلاعات ده‌ها ميليون نفر از شهروندان‌شان (‌که با مديريت آژانس امنيت ملي آمريکا صورت گرفت)، مانع بررسي اين پرونده شدند. آنها به وضوح مي‌دانستند اگر اين پرونده را در معرض ديد و قضاوت افکار عمومي قرار دهند، آمريکا نيز اسناد سرسپردگي امنيتي پشت پرده ژرمن‌ها و فرانسوي‌ها به خود را افشا خواهد کرد! 
آري! پاريس و برلين از دولت بايدن نيز مانند دولت ترامپ خشمگين هستند و طي روزهاي اخير، رسانه‌هاي اروپايي به محملي براي انتقاد از آمريکا تبديل شده‌اند. در هر حال بهتر است اروپاييان فرياد نزنند! آنها قاعدتا نبايد از حداقلي‌ترين تبعات و نتايج سرسپردگي خود به کاخ سفيد طلبکار و شاکي باشند. اين سرنوشت را خود اروپاييان رقم ‌زدند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar