اعتماد/ « آموزش خودمراقبتي به کودکان » عنوان سرمقاله روزنامه اعتماد نوشته غزل لطفي است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد:

کودکان نيازمند مراقبت کامل روحي و جسمي والدين هستند و آموزش خودمراقبتي از اولين و‌ مهم‌ترين امور حمايتي است که بهتر است در سن دو سالگي شروع شود.  بايد توجه داشت که آموزش‌هاي خودمراقبتي بايد متناسب با سن و درک‌ کودکان باشد و نيازمند مشورت والدين با مشاوران و متخصصان است.  مهم‌ترين آموزش عملي در سنين اوليه که معمولا در دوسالگي بايد به آن پرداخت، رعايت اين موضوع است که در زمان تعويض پوشاک، کودک را به محلي ببريم که در معرض ديد ديگران نباشد و بياموزد که اندام‌هاي خصوصي را کسي حق ندارد ببيند. يکي از ساده‌ترين قدم‌ها، آشنايي و شناخت آناتومي جنسي بدن به کودک است که مي‌تواند به بسياري از سوالات کودکان پاسخ دهد. نکته ديگري که بايد مورد توجه قرار بگيرد؛ کودکان خودشان کنجکاو هستند و سوالات بسياري دارند، نبايد سوالات آنها را بي‌پاسخ بگذاريم و حتما بنا به سن کودک توضيحات مناسبي را به او ارايه دهيم.  اگر آموزش‌هاي خودمراقبتي و شناختي از سنين کم شروع شود، والدين در سن بلوغ فرزند خود دچار چالش نخواهند شد و مجبور نيستند به يک‌باره و گاهي با دلهره به جهت عدم آگاهي از نوع بيان و آموزش به اين مقوله بپردازند.  آموزش مواردي مانند تفاوت تماس و لمس مناسب از نامطلوب توسط ديگران (خانواده، دوستان، فاميل يا غريبه‌ها) که شامل بغل کردن، بوسيدن و... و بدون اجازه و رضايت کودک باشد، از اولين و مهم‌ترين آموزش‌هاست. 
«نه» گفتن از مهارت‌هاي مهمي است که بايد کودکان بياموزند و در مواقع لازم از آن استفاده کنند تا بتوانند از خود محافظت کنند. به کودک خود ياد بدهيد از نه گفتن نترسد و خجالت نکشد. 
امروزه کودکان در خردسالي (معمولا ۶ تا ۸ سالگي) استفاده از ابزار‌هاي هوشمند را شروع مي‌کنند و بايد در مورد بازي‌هاي مناسب سن خود اطلاعات کافي داشته باشند و بدون بيان تحکم‌آميز و با صحبت و قانع‌کردن کودکان و همچنين توصيف خطرات احتمالي (با در نظر گرفتن سن کودک) از آنها خواسته شود از بازي‌هاي مناسب استفاده کنند و نظارت پوياي والدين نيز لازم است. 
ورود کودکان به دنياي مجازي از مواردي است که هم بسيار جاذبه دارد و هم خطر، مادر و پدر با اطلاعات به‌روز و کافي، همراه فرزند خود مي‌توانند حضور او در دنياي مجازي را کم‌خطر کنند. نياز به اعتماد متقابل بين کودک و والدين ضروري است تا در زمان مواجهه با مخاطرات دنياي مجازي، اولين فردي را که در جريان مي‌گذارند والدين‌شان باشد. 
آغاز سن بلوغ يکي از چالش‌برانگيزترين برهه‌هاي سني کودکان است. با در نظر گرفتن تغييرات ناگهاني هورموني و تغيير ساختار جسمي و روحي، اوليا بايد به آموزش‌هاي متناسب با اين سن بپردازند تا فرزندشان با آرامش پا به سنين بالغ شدن بگذارد. 
برقراري ارتباط صميمي با فرزند و صحبت درباره روابط جنسي و پاسخ دادن به سوالات او باعث مي‌شود از خطرات ناشي از تعرض چه در فضاي مجازي و چه در محيط حقيقي مصون بماند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar