دنياي اقتصاد/متن پيش رو در دنياي اقتصاد منتشر شده و بازنشر آن در آخرين خبر به معناي تاييدش نيست

روز شنبه خط ۲۷ هزار و ۵۰۰ توماني دلار در بازار ارز نقش اساسي ايفا کرد. زماني که معامله‌گران مشاهده کردند دلار توان حفظ خود بالاي سطح ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان را ندارد، ميزان فروش‌ها را بالا بردند و به دنبال آن، اسکناس آمريکايي محدوده ۲۷ هزار و ۴۰۰ توماني را نيز از دست داد. نزديک به ساعت ۴ بعدازظهر، دلار با قيمت ۲۷ هزار و ۳۵۰ تومان مورد معامله قرار گرفت که ۵۰ تومان کمتر از روز پنج‌شنبه بود.
 
سکه امامي هم در روز شنبه روند کاهشي داشت. فلز گران‌بهاي داخلي در اولين روز هفته ۸۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و روي سطح ۱۱ ميليون و ۸۰۰ هزار تومان قرار گرفت. به گفته فعالان، يکي از مهم‌ترين عواملي که قيمت سکه را تحت فشار قرار داد، نزول بهاي اونس طلا در بازارهاي جهاني بود. طلاي جهاني در روزهاي انتهايي هفته با موج فروش جديدي مواجه شد و در نهايت در نزديکي سطح هزار و ۷۵۰ دلار به کار خود پايان داد. با پايين آمدن بهاي اونس طلا و دلار، ارزش ذاتي فلز گران‌بهاي داخلي نيز به ميزان زيادي کاهش پيدا کرد. ارزش ذاتي سکه بعدازظهر روز شنبه در محدوده ۱۱ ميليون و ۳۰۰ هزار تومان قرار داشت و ۵۰۰ هزار تومان از قيمت بازار دور بود. در صورتي که دلار طي روزهاي آتي افزايش خاصي را تجربه نکند، سکه ظرفيت افت بيشتر را نيز خواهد داشت.

  جوسازي در بازار ارز با يک خبر
روز شنبه بازار ارز دو نيمه متفاوت را تجربه کرد. در ابتداي اولين روز هفته، معامله‌گران ارزي با جوسازي پيرامون يک خبر سياسي، ميزان خريدها را در بازار بالا بردند و به دنبال آن، ارزش دلار به بالاي سطح ۲۷ هزار و ۵۰۰ توماني رفت. به گفته فعالان، بازار به خبر تحريم‌هاي جديد آمريکا واکنش افزايشي نشان داد.

به گزارش اقتصاد نيوز، وزارت خزانه‌داري آمريکا چند شخص را به اتهام ارتباط با حزب‌الله لبنان و نيروي قدس سپاه پاسداران جمهوري اسلامي ايران به ليست تحريم‌هاي خود اضافه کرده است. از نگاه شماري از فعالان، اين اتفاق توانست زمينه‌ساز تغيير انتظارات معامله‌گران شود و توان افزايشي‌هاي بازار را بالا برد. برخي معامله‌گران عنوان مي‌کردند که تحريم‌هاي جديد آمريکا چنين تصوري را در بازار ايجاد کرد که آغاز دور جديد مذاکرات هسته‌اي، دشوار خواهد بود.

با اين حال، از نيمه دوم روز، فضاي انتظاري بازار تغيير کرد. خريداران زيادي حاضر نشدند بالاي خط ۲۷ هزار و ۵۰۰ توماني وارد بازار شوند و همين موضوع موجب شد که دارندگان اسکناس آمريکايي با احتياط بيشتري رفتار کنند. در واقع عدم حضور خريداران جديد، جسارت دارندگان ارز را پايين آورد. در صورتي که در هفته جاري، مديرکل آژانس بين‌المللي اتمي به ايران سفر کند و توافق‌هاي جديدي صورت بگيرد، دلار افت بيشتري را تجربه خواهد کرد. با اين حال، در صورتي که خبر خاصي به بازار نرسد، اسکناس آمريکايي به سوي مقاومت ۲۷ هزار و ۸۰۰ توماني حرکت خواهد کرد. البته تا زماني که دلار نتواند خود را بالاي محدوده ۲۷ هزار و ۸۰۰ تومان تثبيت کند، خريداران پرقدرتي وارد بازار نخواهند شد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar